| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Kiedy pierwszy raz złożyć PIT-CFC i CIT-CFC

IFK poleca: Kiedy pierwszy raz złożyć PIT-CFC i CIT-CFC

Podatnicy uzyskujący dochody z zagranicznych spółek kontrolowanych zobowiązani są do składania PIT-CFC i CIT-CFC do końca dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego. W przypadku gdy brany pod uwagę rok podatkowy odpowiada rokowi kalendarzowemu, termin ten oznacza składanie zeznań najpóźniej do końca września następnego roku podatkowego. Należy jednak zaznaczyć, że w 2015 r. podatnicy nie muszą jeszcze ich składać.

Przepisy regulujące składanie PIT-CFC i CIT-CFC odwołują się do roku podatkowego (art. 45 ust. 1aa updof i art. 27 ust. 2a updop). Przy czym należy brać pod uwagę:

● rok podatkowy zagranicznej spółki kontrolowanej lub

● rok podatkowy podatnika – jeżeli zagraniczna spółka kontrolowana nie ma ustalonego roku podatkowego albo rok ten przekracza okres kolejnych, następujących po sobie 12 miesięcy (art. 24a ust. 6 updop i art. 30f ust. 7 updof).

Dopiero od zakończenia tak ustalonego roku podatkowego należy liczyć dziewięciomiesięczny termin na złożenie zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej (czyli PIT-CFC i CIT-CFC).

Należy podkreślić, że przepisy dotyczące zagranicznych spółek kontrolowanych mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 r. Wynika to z art. 9 ustawy nowelizującej, która wprowadziła opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych. Zgodnie z tym przepisem podatnicy podatku dochodowego (zarówno pdop, jak i pdof) stosują przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych począwszy od roku podatkowego zagranicznej spółki, który rozpoczął się po 31 grudnia 2014 r. Jeżeli podatnik nie może ustalić roku podatkowego zagranicznej spółki albo rok ten przekracza okres kolejnych następujących po sobie 12 miesięcy, przepisy o niej stosuje się począwszy od roku podatkowego podatnika rozpoczynającego się po 31 grudnia 2014 r. W przypadku gdy rok ten odpowiada kalendarzowemu, pierwsze zeznanie trzeba będzie złożyć do końca września 2016 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sławomir Biliński

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »