| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zasada istotności w rachunkowości

IFK poleca: Zasada istotności w rachunkowości

Nowelizacja ustawy o rachunkowości, która obowiązuje od 23 września 2015 r., zdefiniowała zasadę istotności. Wskazuje się w niej, że informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym (lub skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym) są istotne, jeśli ich pominięcie lub zniekształcenie wprowadza w błąd użytkownika takiego sprawozdania, czyli może wpłynąć na decyzje podejmowane przez niego na podstawie danych zawartych w takim sprawozdaniu.

Zasada istotności do tej pory nie była określona wprost w ustawie o rachunkowości (istotność wywodzono z art. 4 ust. 3 w powiązaniu z art. 8 ust. 1 uor). Dlatego wprowadzenie zasady istotności wprost należy uznać za rozwiązanie dobre i porządkujące katalog zasad rachunkowości.

Nowelizacja wprowadziła również zapis, że nie można uznać poszczególnych zdarzeń gospodarczych tworzących informację w sprawozdaniu finansowym za nieistotne, jeśli ich suma o podobnym charakterze stanowi łącznie informację istotną. Zapis ten jest usankcjonowaniem w ustawie o rachunkowości dotychczasowego rozumienia (i stosowania) zasady istotności, choć często jednostka i audytor inaczej mogą postrzegać istotność.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Wprowadzona zasada istotności odnosi się jedynie do sprawozdań finansowych (jednostkowych i skonsolidowanych). Nie może się odnosić do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Te bowiem muszą być prowadzone nie tylko rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco, ale również muszą uwzględniać wszystkie zdarzenia gospodarcze niezależnie od ich wielkości (istotności).

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »