IFK poleca: Nowe zasady odpisywania kosztów prac rozwojowych i wartości firmy
REKLAMA
REKLAMA
Koszty zakończonych prac rozwojowych (według nowego brzmienia art. 33 ust. 3 uor) mają być odpisywane przez okres ekonomicznej użyteczności rezultatów prac rozwojowych. Jedynie w przypadku gdy nie będzie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności, okres dokonywania odpisów nie będzie mógł przekroczyć 5 lat.
REKLAMA
W porównaniu z poprzednim brzmieniem tego przepisu położono nacisk na to, by nie ustalać automatycznie amortyzacji kosztów zakończonych prac rozwojowych na okres 5 lat, tylko przede wszystkim odnosić się do rzeczywistego okresu ekonomicznej użyteczności prac rozwojowych.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Po zmianach w art. 44b ust. 10 uor jednostka ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy również przez okres jej ekonomicznej użyteczności. W przypadku gdy nie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych wartości firmy nie może być dłuższy niż 5 lat. W porównaniu z poprzednim brzmieniem przepisu zaakcentowano, że:
● jednostka ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez okres ekonomicznej użyteczności wartości firmy, bez ustalenia górnej granicy tej użyteczności (do tej pory okres ten mógł być ustalony maksymalnie na 5 lat, z możliwością wydłużenia do 20 lat),
● dopiero w przypadku gdy nie można ustalić okresu ekonomicznej użyteczności, należy go ustalić na czas nie dłuższy niż 5 lat.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat