| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Nowe zasady odpisywania kosztów prac rozwojowych i wartości firmy

IFK poleca: Nowe zasady odpisywania kosztów prac rozwojowych i wartości firmy

23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadziła ona m.in. regułę, zgodnie z którą odpisy zarówno wartości firmy, jak i zakończonych kosztów prac rozwojowych mają być dokonywane przez okres ich ekonomicznej użyteczności.

Koszty zakończonych prac rozwojowych (według nowego brzmienia art. 33 ust. 3 uor) mają być odpisywane przez okres ekonomicznej użyteczności rezultatów prac rozwojowych. Jedynie w przypadku gdy nie będzie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności, okres dokonywania odpisów nie będzie mógł przekroczyć 5 lat.

W porównaniu z poprzednim brzmieniem tego przepisu położono nacisk na to, by nie ustalać automatycznie amortyzacji kosztów zakończonych prac rozwojowych na okres 5 lat, tylko przede wszystkim odnosić się do rzeczywistego okresu ekonomicznej użyteczności prac rozwojowych.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Po zmianach w art. 44b ust. 10 uor jednostka ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy również przez okres jej ekonomicznej użyteczności. W przypadku gdy nie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych wartości firmy nie może być dłuższy niż 5 lat. W porównaniu z poprzednim brzmieniem przepisu zaakcentowano, że:

    ● jednostka ma dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez okres ekonomicznej użyteczności wartości firmy, bez ustalenia górnej granicy tej użyteczności (do tej pory okres ten mógł być ustalony maksymalnie na 5 lat, z możliwością wydłużenia do 20 lat),

   ● dopiero w przypadku gdy nie można ustalić okresu ekonomicznej użyteczności, należy go ustalić na czas nie dłuższy niż 5 lat.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »