reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Zniknie oddzielna kategoria zysków i strat nadzwyczajnych

IFK poleca: Zniknie oddzielna kategoria zysków i strat nadzwyczajnych

W ustawie o rachunkowości odstąpiono od prezentowania w sprawozdaniach finansowych oddzielnej kategorii zysków i strat nadzwyczajnych. Nie oznacza to jednak oczywiście, że zdarzenia losowe nie będą nigdzie ewidencjonowane. O tego typu zdarzenia uzupełniono bowiem wykaz pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.

Innymi słowy to, co było kiedyś zyskiem nadzwyczajnym, będzie pozostałym przychodem operacyjnym, zaś strata nadzwyczajna zostanie zaewidencjonowana jako pozostały koszt operacyjny.

Takie zmiany wprowadziła 23 września nowelizacja ustawy o rachunkowości.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Należy zauważyć, że usunięcie z przepisów ustawy o rachunkowości kategorii zysków i strat nadzwyczajnych ma zastosowanie jedynie do jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Te bowiem ze względu na specyfikę działalności nadal muszą wykazywać oddzielnie w sprawozdaniach segment zdarzeń nadzwyczajnych.

Przesunięcie zdarzeń losowych z oddzielnej kategorii zysków i strat nadzwyczajnych do kategorii pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych jest jedynie zmianą techniczną. Nie powoduje, że informacje o tego typu zdarzeniach nie będą gromadzone przez jednostkę, aczkolwiek nie będzie ich widać wprost w rachunku zysków i strat (będą tworzyły w rachunku zysków i strat segment pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych). Będą one ponadto widoczne w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego, w której wszystkie jednostki są zobowiązane ujawniać kwotę i charakter poszczególnych pozycji przychodów lub kosztów o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Plusy i minusy zmian w ustawie o rachunkowości" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama