reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: E-zwolnienia lekarskie 2016 - nowe obowiązki płatników

IFK poleca: E-zwolnienia lekarskie 2016 - nowe obowiązki płatników

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać e-zwolnienia. Płatnicy składek będą natomiast zobowiązani do założenia profilu informacyjnego płatnika w terminie do 31 grudnia 2015 r. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zamierzone usprawnienie systemu wystawiania zaświadczeń lekarskich wprowadza instytucję elektronicznych zwolnień (tzw. e-zwolnień).

E-zwolnienia będą miały formę dokumentu elektronicznego, który poprzez bezpłatny system oferowany przez ZUS będzie uwierzytelniony przez:

    ● kwalifikowany certyfikat albo

    ● profil zaufany ePUAP.

Uregulowania te wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., ale w celu dostosowania praktyki do nowych regulacji został przewidziany termin przejściowy uprawniający do posługiwania się zwolnieniami w formie papierowej – maksymalnie do końca 2017 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dodatkowo na płatnika składek zostało nałożone zobowiązanie do założenia profilu informacyjnego płatnika w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Gotowe zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza będzie automatycznie wpływało na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd już bezpośrednio, w kolejnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia, na skrzynkę płatnika. Tylko warunkowo wnioskujący o to pacjent (ubezpieczony) będzie mógł legitymować się wydrukiem zaświadczenia na formularzu z systemu teleinformatycznego, gdy:

    ● płatnik jeszcze nie utworzył swojego profilu informacyjnego lub

    ● nie ma dostępu do Internetu.

Wtedy jednak taki dokument będzie musiał być podpisany i opieczętowany przez lekarza, który go wystawił. Lekarz będzie musiał w ciągu 3 dni roboczych przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS dane i informacje wystawione na dokumencie. Jeśli wystąpią inne przyczyny uniemożliwiające przekazanie takiego zwolnienia, termin ten wydłuży się o kolejne 3 dni robocze i zacznie biec od momentu ustania tych przyczyn.

Jeżeli płatnik składek nie będzie posiadał profilu informacyjnego, będzie wówczas zobowiązany do pisemnego powiadomienia ubezpieczonego już w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu o obowiązku dostarczenia przez niego zaświadczenia w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Następnie w ciągu 7 dni od utworzenia profilu informacyjnego należy powiadomić zainteresowanego, również w formie pisemnej, o ustaniu obowiązku dostarczania zwolnień od pracy.

Zobacz więcej w artykule: "Jakie zmiany wprowadzono w wystawianiu zwolnień lekarskich i ustalaniu prawa do zasiłków" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama