| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja podatkowa: ważna wiadomość dla podatników

Abolicja podatkowa: ważna wiadomość dla podatników

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z abolicji podatkowej, będą mieli 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego - zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Rozwiązania abolicyjne obejmą podatników, którzy przynajmniej w jednym roku podatkowym - od 2002 do 2007 roku - uzyskiwali przychody z pracy za granicą i musieli zapłacić podatek w Polsce.


Rząd chce, by Polacy pracujący za granicą nie płacili w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów. Osoby, które musiały zapłacić w Polsce podatek, a tego nie zrobiły, zostaną zwolnione z tego obowiązku. Zaś osoby, które już zapłaciły - dostaną zwrot.


Zgodnie z projektem, na wniosek podatnika urząd skarbowy albo umorzy zaległość podatkową, albo - jeśli podatek został już zapłacony - zwróci nadpłatę.


Jak wynika z zapowiedzi rządu, projekt ma być w niedługim czasie skierowany do parlamentu. Ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Przewiduje on, że od dnia wejścia w życie ustawy, podatnicy będą mieli 6 miesięcy na złożenie do urzędu odpowiedniego wniosku. Ministerstwo przygotuje wzór tego dokumentu. Jednak jeśli wniosek będzie dotyczył podatku za 2002 rok - podatnicy będą mieli miesiąc na jego złożenie.


Do wniosku należy dołączyć m.in. kopie dokumentów potwierdzających uzyskanie przychodów z pracy i zapłatę podatku za granicą.


W projekcie zapisano, że od dnia złożenia przez podatnika wniosku, urząd skarbowy ma 6 miesięcy na wydanie decyzji, w której określi wysokość umorzonej kwoty zaległości lub kwoty zwrotu. Jednak w przypadku wniosku dotyczącego 2002 roku urząd musi wydać decyzję do 30 listopada 2008 roku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK