| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Instytucje finansowe objęte programami naprawczymi nie będą płaciły podatku "bankowego"?

Instytucje finansowe objęte programami naprawczymi nie będą płaciły podatku "bankowego"?

Ministerstwo Finansów chce, by podmioty objęte programami naprawczym nie były objęte tzw. podatkiem bankowym. Resort widzi potrzebę prac nad niektórymi zapisami proponowanej ustawy - poinformował wiceminister finansów Konrad Raczkowski. Podatek ten ma wejść w życie od 1 lutego 2016 roku.

„Stanowisko ministra finansów jest pozytywne, aczkolwiek widzimy potrzebę prac w komisjach nad częścią przedstawianych zapisów” – powiedział w środę w Sejmie Raczkowski.

Poinformował, że ministerstwo będzie wnioskować, by podmioty w procesie naprawczym nie podlegały opodatkowaniu.

W środę trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych.

Paweł Arend z PO oceniał, że sposób wyliczania podatku nie jest dobry ani dla banków i ubezpieczycieli, ani ich klientów. Poinformował, że koszty wprowadzenia podatku zostaną przerzucone na klientów i może on skłonić banki do ograniczania skali działalności, co negatywnie odbije się na akcji kredytowej.

Poseł Rafał Wójcikowski z Kukiz’15 ocenił, że podatkiem powinny być objęte także firmy pożyczkowe i fundusze inwestycyjne. Ocenił, że podatek „w symbolicznej skali” powinien obejmować także aktywa do 4 mld zł.

Joanna Schmidt z Nowoczesnej poinformowała, że będzie wnioskować o odrzucenie tego projektu ustawy. Oceniła, że jego wprowadzenie sprawi, że spadnie dostępność do kredytów, bowiem banki będą chętniej finansowały większe korporacje niż małe firmy.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Wiesław Janczyk z PiS ocenił, że utrzymywana przez banki rezerwa obowiązkowa to „pozycja elastyczna”, która może być „rozważona jako czynnik do zmiany” i ewentualnie zabezpieczyć możliwość generowania większej akcji kredytowej.

Zgodnie z projektem nowym podatkiem objęte mają być banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń.

Zgodnie z projektem podatek będzie rozliczany miesięcznie, a stawka podatku za każdy miesiąc będzie wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania dla banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych oraz 0,05 proc. podstawy opodatkowania dla ubezpieczycieli.

Danina ma zacząć obowiązywać od 1 lutego 2016 roku. Termin wpłaty podatku określono na 25 dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

Według planów przedmiotem opodatkowania ma być suma wartości aktywów podatnika wynikająca z zestawienia obrotów i sald. W przypadku banków podstawa opodatkowania ma być obniżona o wartość funduszy własnych.

W ustawie przewidziano zwolnienie z podatku sumy bilansowej o wartości nieprzewyższającej 4 mld zł.

Resort finansów oceniał, że dochody z podatku bankowego mają wynieść 5,5 mld zł. (PAP)

seb/ jtt/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »