reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Dodatek za pracę w noc sylwestrową - jak wyliczyć

IFK poleca: Dodatek za pracę w noc sylwestrową - jak wyliczyć

Zgodnie z ustawowymi zasadami obliczania dodatku za pracę w porze nocnej za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek wynoszący 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obliczając dodatek za pracę w nocy rozpoczętą w dniu 31 grudnia 2015 r. i zakończoną w dniu 1 stycznia 2016 r., obejmującą 8 godzin pracy w porze nocnej, należy zastosować minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2015 r.

Na przełomie roku ustawowa podstawa obliczenia tego dodatku ulega zmianie (od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenie minimalne zostanie podwyższone z 1750 zł do kwoty 1850 zł). Powstaje zatem pytanie, jak obliczyć podstawę wymiaru dodatku za pracę wykonywaną w noc sylwestrową, skoro w momencie rozpoczęcia pracy obowiązywała płaca minimalna z 2015 r. (1750 zł), a w momencie jej zakończenia – płaca minimalna z 2016 r. Należy przyjąć, że dodatek za pracę w godzinach nocnych należy obliczyć od wynagrodzenia minimalnego, obowiązującego w grudniu 2015 r., a zatem od kwoty 1750 zł.

Wyliczenia dodatku rekompensującego pracę nocną należy dokonać następująco:

  1. Obowiązującą, ustawową płacę minimalną dzielimy przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Chodzi o wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 Kodeksu pracy, a więc czas nominalny obowiązujący przy podstawowym systemie czasu pracy. Nie wolno tu stosować jako dzielnika faktycznej liczby przepracowanych godzin, gdyż prowadziłoby to do różnicowania wysokości dodatku nocnego w zależności od rozkładu czasu pracy obowiązującego danego pracownika.
  2. Wyliczamy 20% otrzymanej stawki godzinowej.
  3. Mnożymy uzyskany wynik przez liczbę godzin pracy przypadających na porę nocną.

Od 1 stycznia 2016 r. minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 1850 zł

Przy obliczaniu dodatku nocnego przysługującego za noc przypadającą na przełomie roku (z 31 grudnia na 1 stycznia) należy pamiętać, że podstawę jego obliczania stanowi:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w miesiącu, w którym rozpoczęto świadczenie pracy w porze nocnej,
  • 100% płacy minimalnej (nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik otrzymuje wynagrodzenie na poziomie wynagrodzenia minimalnego czy wyższe oraz czy jest to jego pierwszy rok pracy zawodowej, czy też posiada dłuższy staż pracy).

Firmy mają prawo ustalić bardziej korzystne dla pracowników reguły obliczania dodatków nocnych (wyższą podstawę wyliczania dodatków za pracę w porze nocnej).

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama