O ile wzrosną wynagrodzenia w 2016 r.?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Prognozy wynagrodzeń w Unii Europejskiej
Pracujący w Unii Europejskiej mogą spodziewać się w 2016 roku podwyżek na poziomie 2,8%, co po uwzględnieniu 0,5% inflacji będzie oznaczało realny wzrost wynagrodzeń o 2,3%. Najwyższa dynamika wzrostu wynagrodzeń w Unii Europejskiej w 2016 roku wystąpi w Rumunii. Ekonomiści przewidują, że zarobki w tym kraju wzrosną o około 4,8%, przy czym na skutek deflacji, oczekiwany realny wzrost płac wyniesie blisko 5,5%. Na kolejnych miejscach zestawienia uplasowały się Litwa i Bułgaria, gdzie pensje powinny wzrosnąć o 4%. Jednak za sprawą dużej różnicy w poziomie wskaźnika inflacji między tymi gospodarkami, wynagrodzenia Litwinów wzrosną realnie o 5%, a w Bułgarii o niecałe 4%. Według przewidywań w Polsce dynamika wzrostu wynagrodzeń w 2016 roku może wynieść 2,6%. Utrzymująca się deflacja sprawi jednak, że Polacy będą mogli liczyć na realne podwyżki na poziomie 3,4%. Najmniejszy wzrost pensji realnych zaobserwujemy w Portugalii, gdzie zarobki wzrosną jedynie o 0,4%. Z kolei w Finlandii zarówno nominalna jak i realna dynamika wzrostu wynagrodzeń wyniesie 1%.
Ile zarabiają członkowie zarządów i rad nadzorczych
Wykres 1. Prognozowany wzrost wynagrodzeń w wybranych krajach Unii Europejskiej w 2016 roku (w %)
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Korn Ferry Hay Group 2016 Salary Forecast
Z kolei z prognoz opracowanych przez Komisję Europejską wynika, że wynagrodzenia nominalne w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku wzrosną o 1,6%. Po uwzględnieniu wskaźnika inflacji dynamika wynagrodzeń wyniesie 1,4%. Szacunki dla krajów należących do strefy euro są nieco mniej optymistyczne. Według Komisji Europejskiej płace nominalne w tych państwach wzrosną w 2015 roku o 1,3%. Siła nabywcza wynagrodzeń zwiększy się natomiast o 1,2%.
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Schemat 1. Prognozowany wzrost wynagrodzeń w krajach Unii Europejskiej w 2016 roku*
*w prognozach Komisji Europejskiej uwzględniono wszystkie koszty związane z wynagrodzeniem, a więc zarówno wynagrodzenie wypłacane pracownikom jak i składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawców
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Komisji Europejskiej
Według ekspertów z Komisji Europejskiej wynagrodzenia w ujęciu nominalnym w 2016 roku wzrosną we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Największy wzrost prognozowany jest na Litwie (5,5%), w Estonii (5,1%) i na Łotwie (5,0%). Najniższy zaś w Belgii, gdzie zarobki wzrosną jedynie o 0,1%. W Polsce płace w ujęciu nominalnym zwiększą się o 3,9%.
Po uwzględnieniu inflacji, wynagrodzenia w 2016 roku wzrosną w 21 z 28 krajów Unii Europejskiej. Dla porównania, na koniec 2015 roku płace powinny wzrosnąć w 26 z 28 państw członkowskich. Najwyższe zmiany realnych wynagrodzeń prognozowane są na 2016 rok na Litwie, w Estonii i na Łotwie. Wśród krajów o największym prognozowanym wzroście płac realnych znalazła się również Polska, gdzie zarobki wzrosną o 2,5%. Jak wynika z analizowanych prognoz, w największym stopniu wynagrodzenia realne spadną w Belgii, we Włoszech i we Francji. Płace realne zmaleją także w Portugalii, Hiszpanii i we Francji.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
Wykres 2. Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych i realnych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej w 2016 roku (w %)
*w prognozach Komisji Europejskiej uwzględniono wszystkie koszty związane z wynagrodzeniem, a więc zarówno wynagrodzenie wypłacane pracownikom jak i składki na ubezpieczenie społeczne płacone przez pracodawców
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie Komisji Europejskiej
Prognozy dla Polski
Prognozy wynagrodzeń dla Polski prezentowane przez poszczególne instytucje różnią się między sobą. Na najwyższe podwyżki płac wskazuje Narodowy Bank Polski. Według szacunków zaprezentowanych w listopadowym raporcie o inflacji, zarobki Polaków w 2016 roku wzrosną o 4,9%. Nieco niższy wzrost przewiduje Ministerstwo Finansów. Zdaniem specjalistów z tej instytucji, Polacy mogą oczekiwać podwyżek na poziomie 3,6%. Większymi sceptykami są w tym względzie międzynarodowe firmy zajmujące się analizą wynagrodzeń. I tak firma ERI Economic Research Institute szacuje, że dynamika wzrostu nominalnych wynagrodzeń w naszym kraju wyniesie 3,1%. Z kolei zdaniem ekspertów z Korn Ferry pensje w Polsce wzrosną zaledwie o 2,6%.
Wykres 3. Prognozowany wzrost wynagrodzeń nominalnych w Polsce w 2016 roku (w %)
Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie dostępnych prognoz
Jak pokazują wyniki raportu płacowego Sedlak & Sedlak za 2015 rok, blisko 75% firm zamierza podnieść poziom płac o średnio 3,4%. Najniższe podwyżki otrzymają osoby zasiadające w zarządzie oraz władze firmy. W 2016 roku ich płace wzrosną o 3%. Na pozostałych szczeblach zarządzania pracownicy mogą liczyć na podwyżki w wysokości 3,5%. Co ciekawe, blisko 25% firm biorących udział w badaniu w ogóle nie planuje jakichkolwiek podwyżek płac.
Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia
Wykres 4. Wysokość podwyżek planowanych przez firmy w 2016 roku (w %)
Opracowanie na podstawie Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2015
Jednak jak wynika z danych NBP, co czwarty pracodawca podniósł wynagrodzenia w ostatnich latach bez wcześniejszego planowania. Można więc przypuszczać, że odsetek firm, które podniosą pensje swoim pracownikom będzie jeszcze większy.
Maria Jodłowska, Sedlak & Sedlak
Źródło: wynagrodzenia.pl
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat