Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naliczanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy

Mateusz Nalbert
Naliczanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
Naliczanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy
Wynagrodzenie chorobowe jak również zasiłek chorobowy przysługuje za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby bądź też uszczerbku na zdrowiu powodującym czasową niezdolność do świadczenia pracy.

Obliczenie wynagrodzenia chorobowego

Obowiązek prawidłowego naliczania wynagrodzenia, jak również wynagrodzenia chorobowego wynika wprost z Kodeksu pracy a konkretnie z art. 94 ust 5 i należy do podstawowych obowiązków pracodawcy.

Chociaż w dobie programów komputerowych służących do rozliczania wynagrodzenia wydaje się to sprawą prostą, to nawet najlepszy program komputerowy nie zastąpi niezbędnej wiedzy potrzebnej przy rozliczaniu wynagrodzeń. Mimo wszystko pracownik musi znać zasady i śledzić na bieżąco zmieniające się przepisy prawne. Znaczącą zmianą w przepisach mającą miejsce 24 czerwca 2008 r. był wyrok Trybunału Konstytucyjnego SK 16/06, który z dniem 7 lipca 2008 r. zmienił zasady naliczania wynagrodzeń chorobowych oraz zasiłków. Jego głównym zamierzeniem było wliczanie składników, od których pobrana była składka chorobowa do podstawy naliczenia świadczeń za czas absencji.

Aby prawidłowo naliczyć wynagrodzenie bądź zasiłek za czas choroby niezbędna jest doskonała znajomość przepisów prawnych z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (Dz.U. 1999Nr 60 poz. 636) z późniejszymi zmianami zwaną ustawą zasiłkową. To właśnie w tej ustawie w rozdziale 8 ustalone są zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłku jak również wynagrodzenia chorobowego.

Ustalenie podstawy wynagrodzenia chorobowego stanowi pierwszy krok do  prawidłowego obliczenia tego świadczenia i nie jest ono prostą czynnością.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Ogólną zasadą obliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego jest ustalenie przeciętnego wynagrodzenia wypłaconego w przeciągu 12 miesięcy poprzedzających okres w którym powstała niezdolność do pracy. Jednak często zdarza się tak, że pracownik nie przepracuje całych 12 miesięcy. W tym przypadku podstawę zasiłku bądź też wynagrodzenia chorobowego będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie za pełne miesiące przepracowane u bieżącego pracodawcy. A co jeżeli pracownik uzyskałby niezdolność do pracy przed upływem pełnego miesiąca pracy? Ustawodawca przewidział również i ten przypadek i udzielił jasnej instrukcji w art. 37 ust. 1 ww. ustawy. W takim przypadku podstawę wynagrodzenia chorobowego będzie wynagrodzenie jakie pracownik uzyskałby gdyby przepracował cały miesiąc (pod warunkiem, że pracownika nie obowiązuję okres wyczekiwania).

Jeżeli pracownik na mocy postanowień regulaminu wynagradzania zachowuję prawo do otrzymania składnika wynagrodzenia w pełnej wysokości to pomimo odprowadzanych za ten składnik składek na ubezpieczenie chorobowe nie wlicza się tego składnika do podstawy wynagrodzenia chorobowego.

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5400 zł oraz dodatek za wysługę lat w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Zgodnie z regulaminem wynagradzania dodatek za wysługę lat za czas niezdolności do pracy przysługuję w pełnej wysokości.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego będzie zatem stanowiła kwota 5400. Co do zasady kwota dodatku za wysługę lat przysługująca za czas niezdolności do pracy będzie wyłączona z podstaw naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Zgodnie z postanowieniami art. 43 ustawy zasiłkowej jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem trzech miesięcy od ostatniej niezdolności do pracy to podstawy wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo. Jednak od tej zasady jest pewien wyjątek, jeżeli pracownikowi w tym czasie przestał przysługiwać jakiś dodatek do wynagrodzenia np. naliczony z powodu zwiększenia obowiązków i przysługujący na pewien okres czasu. To wówczas należy ponownie ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego wyłączając ten składnik, który już pracownikowi nie przysługuje. Niestety zasada ta nie działa w drugą stronę co oznacza, że jeżeli pracownikowi zaczął przysługiwać jakiś dodatek to nie wlicza się go do podstawy wynagrodzenia chorobowego, jeżeli nie upłynęło jeszcze 3 miesiące od ostatniej niezdolności do pracy.

Drugim krokiem naliczenia wynagrodzenia chorobowego będzie stanowiło podzielenie podstawy naliczenia wynagrodzenia chorobowego przez 30 dni i pomnożenie otrzymanej kwoty przez liczbę dni niezdolności.

W przypadku wynagrodzeń/zasiłków chorobowych podstawę za jeden dzień wynagrodzenia zawsze stanowi jedna trzydziesta wynagrodzenia i bez znaczenia jest ilość dni w miesiącu.

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5400 zł. W miesiącu lutym przebywał 5 dni na zwolnieniu lekarskim.
Podstawa wynagrodzenia 5400/30=180
180*5=900
Podstawa wynagrodzenia chorobowego za 5 dni niezdolności do pracy wynosi 900 zł.

Trzecim krokiem ustalenia wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy stanowi pomniejszenie podstawy wynagrodzenia chorobowego za czas zwolnienia lekarskiego o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne tj. 13.71%.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego za 5 dni niezdolności do pracy stanowi kwota 900 zł.
900 zł*13.71%=123,39
900-123,39=776,61

Czwartym krokiem będzie ustalenie czy pracownikowi za czas niezdolności do pracy przysługuję 80% wynagrodzenia czy też 100%, uzależnione jest to czym została spowodowana niezdolność do pracy. Najczęstszą stawką i praktycznie zawsze stosowaną poza małymi wyjątkami będzie stanowiło 80%.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego za 5 dni niezdolności do pracy pomniejszoną o składki na ubezpieczenia społeczne będzie stanowiło 776,61 zł.
776,61*80%=621,29 zł.
Wynagrodzenie chorobowe brutto za 5 dni niezdolności do pracy przy płacy zasadniczej 5400 zł będzie zatem wynosiło 621,29 zł.

Dodatki do wynagrodzenia przysługujące za okres dłuższy niż jeden miesiąc

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż jeden miesiąc zgodnie z art. 42 ustawy zasiłkowej wlicza się do podstawy wynagrodzenia chorobowego w wysokości jednej dwunastej kwot wypłaconych w ciągu 12 miesięcy poprzedzających okres w którym powstała niezdolność do pracy.

Pracownik przepracował 12 miesięcy z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 3200 zł w grudniu otrzymał nagrodę roczną w wysokości 1900 zł. Podstawę wynagrodzenia chorobowego w styczniu będzie stanowiło 3200+(1900/12)=3358,33 zł

Jeżeli pracownik ma ustaloną stałe wynagrodzenie to obliczenie wynagrodzenie chorobowego nie będzie czynnością skomplikowaną.


Zupełnie odmienną sytuację mamy, gdy pracownikowi przysługuję wiele składników wynagrodzenia, nie tylko premie. Przypadek ten jest szczególnie widoczny przy pracownikach świadczącym stosunek pracy w sektorze budżetowym. Często doświadczeni księgowi z wieloletnim już stażem pracy mają nie lada problem z wyliczeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Pracownik pracujący od początku stycznia bieżącego roku otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 4500 zł, dodatkowo pracownikowi przysługuję dodatek za wysługę lat w wysokości 10%  wynagrodzenia zasadniczego (dodatek ten nie jest pomniejszany za okres choroby), premia regulaminowa w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego, dodatek funkcyjny w wysokości 500 zł, oraz dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków w wysokości 300 zł (przyznany od czerwca do końca grudnia), dodatkowo pracownik otrzymał nagrody w miesiącu maj w wysokości 600 zł oraz w sierpniu w wysokości 900 zł. Pracownik w miesiącu wrześniu przebywał na zwolnieniu lekarskim 7 dni.

Podstawę wynagrodzenia chorobowego będzie stanowiło:
Wynagrodzenie zasadnicze 4500*8=36000
Premia regulaminowa 900*8=7200
Dodatek funkcyjny 500*8=4000
Dodatek specjalny 300*4=1200
Nagrody 1500
36000+7200+4000+1200+1500=49900
49900/8=6237,50
Kwota wynagrodzenia za jeden dzień choroby 6237,50/30=207,92
Kwota wynagrodzenia za 7 dni 207,92*7=1455,42
Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne 1455,42*13.71%=199.54
1455,42-199,54=1255,88
Wynagrodzenie chorobowe 1255,88*80%=1004,70 zł

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy za 7 dni będzie wynosiło 1004,70 zł.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Ordynacja podatkowa - część 1
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
  płatnika
  podatnika
  urzędu skarbowego
  budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stawka 0% VAT na książki, gazety i czasopisma w Polsce? Od kiedy?
  Obniżenie do zera stawki VAT na książki, gazety i czasopisma może być szansą na zwiększenie czytelnictwa i dostępności niektórych wydawnictw. Ale to przede wszystkim szansa na poprawę sytuacji finansowej wydawców i ich utrzymanie na rynku – podkreśla Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy. Unia Europejska już w kwietniu 2022 roku uchwaliła przepisy, które dają Polsce taką możliwość. Wprowadzenie stawki 0% VAT na książki i prasę oznaczałoby dla budżetu państwa koszt ok. 200 mln zł, ale – jak wskazuje IWP – finansowe konsekwencje braku wsparcia dla tej branży mogą się okazać dużo wyższe.
  Dodatek węglowy tylko dla gospodarstw domowych ogrzewających się węglem kamiennym
  Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym - zdecydował 5 sierpnia 2022 r. Sejm. Wcześniej Sejm odrzucił część poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Ustawa ta trafi teraz do podpisu Prezydenta RP. Odrębne przepisy mają przyznać wsparcie finansowe dla ogrzewających swoje mieszkania ciepłem systemowym, pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG.
  Kalkulator wynagrodzeń 2022 - brutto, netto, zaliczki na podatek, składki ZUS
  Przygotowany przez Infor kalkulator wynagrodzeń (Niskie Podatki, Polski Ład 2.0) oblicza wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne, według zasad, które obowiązują od 1 lipca 2022 r. Istnieje możliwość uwzględniania wysokości wynagrodzenia brutto w ciągu roku.
  Dopłaty na ogrzewanie - 3 tys. zł na pellet, 2 tys. zł na olej opałowy, 1 tys. zł na drewno kawałkowe, 500 zł na LPG, do 3,9 tys. zł dla nietaryfowanych odbiorców ciepła systemowego
  Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - poinformowała 5 sierpnia 2022 r. w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Poinformowała m.in. o dopłatach dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG. Nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia finansowego.
  Zmiany w VAT od 2024 roku - ewidencja odbiorców płatności i płatności transgranicznych
  Minister Finansów przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który przewiduje wprowadzenie od 2024 roku nowych obowiązków dostawców usług płatniczych w zakresie VAT. Dostawcy usług płatniczych będą musieli prowadzić kwartalną ewidencję odbiorców płatności i płatności transgranicznych i udostępniać ją administracji podatkowej, która przekaże te dane do Centralnego elektronicznego systemu informacji o płatnościach (CESOP), prowadzonego przez Komisję Europejską. Dostawca usług płatniczych będzie musiał prowadzić ewidencję na temat danego odbiorcy płatności tylko wówczas, gdy łączna liczba płatności otrzymanych przez danego odbiorcę płatności przekroczy próg 25 płatności w kwartale kalendarzowym.
  Jak korzystać z ulgi B+R?
  Ulga badawczo-rozwojowa (ulga B+R) jest atrakcyjnym instrumentem podatkowym, pozwalającym na znaczne obniżenie zobowiązania podatkowego. Polski Ład dodatkowo uatrakcyjnił tę ulgę poprzez umożliwienie połączenia jej z ulgą IP box oraz zwiększenie do 200% możliwości odliczenia kwoty kosztów kwalifikowanych.
  Polski Ład 2.0 - zmiany podatkowe od 1 lipca 2022 r. Rozliczenie wynagrodzeń kierowców. Mniejsze koszty przewoźników?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała. Dlatego rząd postanowił jeszcze raz znowelizować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji zlikwidował niektóre z wcześniej wprowadzonych rozwiązań. Jakie? Przede wszystkim obniżył pierwszy próg podatkowy z 17 proc. na 12 proc., co związane jest z mniejszą kwotą wolną od podatku, zniósł ulgę dla klasy średniej oraz usunął tzw. rolowanie zaliczek. Ten ostatni przepis dawał pewną dowolność w rozliczaniu pracownika według systemu podatkowego z 2021 lub 2022 roku w zależności od tego, która opcja była dla niego korzystniejsza. Czy reforma „Niskie Podatki” (tzw. Polski Ład 2.0), obowiązująca od 1 lipca 2022 roku, okazała się tym razem sukcesem, a przewoźnicy oszczędzą na zmianach?
  Kara za brak obowiązkowego OC w 2023 roku - dwukrotna podwyżka
  Kara za jazdę samochodem osobowym bez obowiązkowego OC w 2023 roku wyniesie najprawdopodobniej 6770 zł (od 1 stycznia do 30 czerwca) i 6900 zł (od 1 lipca do 31 grudnia) - w przypadku przerwy w ciągłości ubezpieczenia powyżej 14 dni. Rząd planuje bowiem na 2023 rok sporą podwyżkę minimalnego wynagrodzenia (tzw. najniższej krajowej). Co więcej, w 2023 roku mają być dwie zmiany płacy minimalnej. Spowoduje to, że kary dla posiadaczy pojazdów bez opłaconego OC wzrosną do rekordowego poziomu. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, ile po planowanych podwyżkach od 1 stycznia i od 1 lipca 2023 r. mogą wynosić stawki karne za brak obowiązkowego OC.
  Wpłaty na konto małoletniego dziecka a podatek od darowizn oraz inne niejasności opodatkowania darowizn
  Wpłaty dokonywane na konto małoletniego dziecka dokonywane przez prawnych opiekunów są wykonywaniem obowiązku alimentacyjnego, a nie umową darowizny, z tego powodu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej sygn. 0111-KDIB2-2.4015.73.2022.1.MM.
  Dziedziczenie ulgi termomodernizacyjnej w PIT, sukcesja podatkowa spadkobierców - stanowisko Ministra Finansów
  W odpowiedzi z 27 lipca 2022 r. na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, Minister Finansów zgodził się z wykładnią przepisów prawa podatkowego, zgodnie z którą prawo do ulgi termomodernizacyjnej w PIT ma wymiar majątkowy. A zatem prawo do ulgi termomodernizacyjnej co do zasady może (zdaniem MF) podlegać przejęciu przez spadkobiorców uprawnionego do tej ulgi podatnika na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej.
  Raty kredytu hipotecznego - prognoza jesień 2022-2023-2024. Podwójne wakacje kredytowe w sierpniu 2022 r.
  Od 10 miesięcy pierwszy lub drugi tydzień każdego miesiąca kredytobiorcy kojarzą głównie z podwyżkami stóp procentowych. Sierpień jednak będzie miesiącem wyjątkowym dla osób z kredytem. Jakie są prognozy na wysokość rat kredytów hipotecznych na jesień 2022 roku i na lata 2023-2024?
  Praca zdalna - od kiedy w kodeksie pracy?
  Myślę, że uda się to jesienią tego roku – odpowiedziała w czwartek PAP.pL szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapytana o to, kiedy nastąpi nowelizacja Kodeksu pracy, związana z wprowadzeniem do niego pojęcia pracy zdalnej. Dziś możliwa jest ona na podstawie przepisów covidowych.
  Wyższe stawki podatku od nieruchomości – koszty dla przedsiębiorców
  W 2023 r. maksymalne stawki podatku od nieruchomości wzrosną średnio o 12 proc., na co wpływa wysoka inflacja. Dla porównania, w 2022 r. maksymalne stawki wyniosły średnio 4 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Choć to gminy ostatecznie decydują o wysokości stawek i mogą ustalać je na znacznie niższych poziomach, w praktyce większość z nich (zwłaszcza miasta wojewódzkie) stosuje maksymalne stawki, aby ratować uszczuplone budżety. A to oznacza zwiększenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców, którzy i tak zmagają się ze wzrostami różnorakich kosztów.
  Ulga sponsoringowa, czyli dodatkowe 50% kosztów uzyskania przychodu
  Ulga sponsoringowa jest preferencją, która pojawiła się w obu ustawach o podatku dochodowym od początku 2022 roku. Jak podkreślali legislatorzy rozwiązanie miało stanowić formę zachęty podatkowej, mającej na celu wsparcie określonych dziedzin życia społeczno–gospodarczego.
  Podatek ekologiczny a rynek samochodów używanych
  Używane samochody są coraz droższe. W II kwartale br. przyrost liczby ofert aut z drugiej ręki, które kosztują ponad 100 tys. zł, wyniósł 12%. Natomiast samochody z przedziału 50-100 tys. zł zaliczyły wzrost o 5% – wynika z danych autobaza.pl. Z drugiej strony o 14% mniej na rynku jest najtańszych pojazdów do 5 tys. zł. W przyszłości może być jeszcze drożej ze względu na coraz popularniejsze podatki ekologiczne. W Holandii pojawiła się propozycja dodatkowej płatności za przejechane kilometry. W Polsce wprowadzenie Krajowego Planu Odbudowy również ma wiązać się z dodatkowymi opłatami dla kierowców. Czy to gwóźdź do trumny dla starszych samochodów używanych?
  Diety zagraniczne 2022 - zmiany stawek diet i limitów noclegowych w delegacjach zagranicznych
  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował projekt rozporządzenia, który zakłada podwyższenie (najprawdopodobniej jeszcze w 2022 roku) diet i limitów na nocleg w delegacjach zagranicznych do niektórych państw. Rozporządzenie dotyczy wprost pracowników sfery budżetowej ale też określa minimalny poziom diet także dla wszystkich innych pracowników. Także zwolnienie podatkowe związane z dietami pracowniczymi i innymi należnościami za czas podróży służbowej pracownika obejmuje wszystkich pracowników (nie tylko sfery budżetowej). To zwolnienie podatkowe jest ograniczone do wysokości tych diet i należności określonych dla pracowników sfery budżetowej. Ponadto wskutek podwyższenia stawki diety zwiększą się koszty podatkowe przedsiębiorców z tytułu podróży służbowych. Projekt tego rozporządzenia został opublikowany 3 sierpnia 2022 r. i przewiduje także podwyższenie (od 2023 roku) diety krajowej (do 45 zł) i innych należności z tytułu podróży służbowych na terenie kraju.
  Dieta w delegacji krajowej w 2023 roku. 45 zł za dobę od 1 stycznia
  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował projekt rozporządzenia, który zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2023 r. kwoty diety w czasie podróży służbowej krajowej do 45 zł za dobę podróży (aktualnie – od 28 lipca 2022 r. - obowiązuje stawka 38 zł za dobę). Razem ze stawką diety wzrośnie też ryczałt za nocleg, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej i limit zwrotu udokumentowanych kosztów noclegu. Rozporządzenie dotyczy wprost pracowników sfery budżetowej ale także określa minimalny poziom diet także dla wszystkich innych pracowników. Także zwolnienie podatkowe związane z dietami pracowniczymi i innymi należnościami za czas podróży służbowej pracownika obejmuje wszystkich pracowników (nie tylko sfery budżetowej). To zwolnienie podatkowe jest ograniczone do wysokości tych diet i należności określonych dla pracowników sfery budżetowej. Ponadto wskutek podwyższenia stawki diety zwiększą się koszty podatkowe przedsiębiorców z tytułu podróży służbowych. Projekt tego rozporządzenia został opublikowany 3 sierpnia 2022 r. i przewiduje także podwyższenie (najprawdopodobniej jeszcze w 2022 roku) niektórych diet i limitów na nocleg w delegacjach zagranicznych.
  Kupić mieszkanie czy wynająć? Co się bardziej opłaca?
  Wynajem mieszkania jest coraz bardziej popularny w Polsce szczególnie wśród ludzi młodych. Przemawia za tym brak gotowości do podejmowania długoterminowych zobowiązań i potrzeba większej elastyczności. Problem w tym, że najem ma też swoje ciemne strony, o których zapominają zwolennicy korzystania, a nie własności. Co się bardziej opłaca w dłuższej perspektywie czasowej - zakup mieszkania, czy wynajem?
  Dokumentacja powypadkowa przedsiębiorstwa - na co zwrócić uwagę
  Z raportu Ayming i Business Centre Club wynika, że przedsiębiorcy w Polsce mają problem z prawidłowym zarządzaniem danymi o wypadkach. Tymczasem właściwe przygotowanie i analizowanie dokumentacji powypadkowej wpływa na obniżenie poziomu wypadkowości w firmie i związanych z nią kosztów.
  8 na 10 ankietowanych odczuwa zmęczenie. Dni wolne a regeneracja
  Polacy mierzą się z pandemią zmęczenia. Aż 8 na 10 respondentów odczuwa zmęczenie - tak wynika z raportu „Zmęczeni zmęczeniem. Raport o kondycji pracowników polskich organizacji” przeprowadzonego przez Human Power
  Dlaczego waluty przestały być wymienialne na złoto?
  Standard złota nie jest obecnie stosowany przez żadne państwo. Natomiast złoto dalej odgrywa strategiczną rolę w rezerwach banków centralnych. Zapewniając bezpieczeństwo gospodarcze, wykorzystywane jest dla przykładu w celu finansowania deficytu bilansu płatniczego, w interwencjach na rynkach walutowych oraz utrzymywania zaufania do waluty i gospodarki danego kraju. Złoto zawsze odgrywało ważną rolę w międzynarodowym systemie finansowym. Do dziś pełni swoistą funkcję narodowego i światowego "pieniądza" oraz jest miernikiem porównawczym walut.
  Opodatkowanie działów specjalnych produkcji rolnej w 2023 roku - normy szacunkowe wyższe o 6%
  W 2023 r. o 6 proc. wzrosną normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej - poinformowała 2 sierpnia 2022 r. podczas senackiej komisji zastępca dyrektora w resorcie rolnictwa Aleksandra Szelągowska. Oznacza to wyższe opodatkowanie PIT lub CIT podatników osiągających przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, którzy nie prowadzą ksiąg rachunkowych.
  System rekompensat KDPW – jaka ochrona dla inwestora
  Dzięki zezwoleniom KNF i poprzez podleganie systemowi rekompensat, polscy inwestorzy lokujący swoje środki w rodzimych aplikacjach do inwestowania takich jak WealthSeed mogą czuć się bezpieczniej, niż w przypadku instytucji zagranicznych, gdzie w razie upadłości może zajść konieczność ubiegania się o swoje środki poprzez organy znajdujące się w innych krajach. Dlaczego system rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. (KDPW) jest tak ważny dla bezpieczeństwa naszych środków oraz jak funkcjonuje – wyjaśnia Filip Lachowski, CEO WealthSeed.
  Cena cukru 2022 - od 4 do 5 zł za kilogram po nowym sezonie skupowym
  Zdecydowanie nie powinniśmy panikować, bo cukier wróci do normalnej ceny - powiedział 2 sierpnia 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Ocenił, że cena cukru nie spadnie do 2 zł, ale może osiągnąć 4-5 zł po nowym sezonie skupowym.
  Jak zdrożały raty kredytów w zależności od okresu kredytowania
  Nie wszyscy równie mocno odczuwają podwyżki stóp procentowych. Dolegliwość podwyżek zależy od czasu, jaki upłynął od zaciągnięcia kredytu oraz od okresu, na jaki został zaciągnięty – napisał analityk HRE Investments Bartosz Turek we wtorkowej analizie.