REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne zaświadczenia lekarskie od 2016 roku - informacja ZUS dla płatników

Subskrybuj nas na Youtube
Elektroniczne zaświadczenia lekarskie od 2016 roku - informacja ZUS dla płatników
Elektroniczne zaświadczenia lekarskie od 2016 roku - informacja ZUS dla płatników

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. zaświadczenia lekarskie będą mogły być wystawiane przez lekarzy, zarówno w formie dokumentu elektronicznego (e-ZLA), jak również według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2016 r. na wydanych przez ZUS drukach ZUS ZLA. Od dnia 1 stycznia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Prezentujemy wyjaśnienia ZUS w tym zakresie kierowane do płatników.

Nowe elektroniczne zaświadczenia lekarskie od 1 stycznia 2016 r.

Ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2015 r., poz. 1066), znowelizowane zostały m.in. przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), które wprowadzają możliwość wystawiania od 1 stycznia 2016 r. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w formie dokumentu elektronicznego.  

REKLAMA

Autopromocja

W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. zaświadczenia lekarskie będą mogły być wystawiane przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera, zwanych dalej "lekarzem", zarówno w formie dokumentu elektronicznego, jak również według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2016 r. na wydanych przez ZUS drukach ZUS ZLA.

W razie wystawienia zaświadczenia lekarskiego na druku ZUS ZLA lekarz informuje ubezpieczonego o konieczności doręczenia zaświadczenia lekarskiego odpowiednio płatnikowi składek lub płatnikowi zasiłku w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. W stosunku do zaświadczeń lekarskich wystawianych na drukach ZUS ZLA nadal będzie miała zastosowanie zasada obniżania wysokości zasiłku chorobowego i zasiłku opiekuńczego o 25% za okres od ósmego dnia niezdolności do pracy orzeczonej tym zaświadczeniem. Zasada ta nie ma zastosowania w przypadku zaświadczeń lekarskich wystawianych w trybie obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.

Od dnia 1 stycznia 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Formy zaświadczenia lekarskiego

Od 1 stycznia 2016 r. lekarz będzie miał możliwość wystawienia:

  1. zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego, po jego wystawieniu lekarz może sporządzić wydruk zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego (wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA),
  2. zaświadczenia lekarskiego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS.

Zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego (zaświadczenie lekarskie e-ZLA)

a) wystawianie zaświadczeń lekarskich e-ZLA

Dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu albo innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne albo konieczność osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny będzie zaświadczenie lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego (zaświadczenie lekarskie e-ZLA), uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez Zakład  Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualność i prawidłowość udostępnionych przez ZUS danych, lekarz potwierdza u ubezpieczonego. W przypadku gdy dane ubezpieczonego są nieaktualne, nieprawidłowe lub niekompletne lekarz jest zobowiązany do uzyskania brakujących lub aktualnych danych od ubezpieczonego. Dotyczy to w szczególności faktu pozostawania w ubezpieczeniu chorobowym u danego płatnika składek. Jeżeli cały okres niezdolności do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu ubezpieczenia, a z danych udostępnionych lekarzowi wynika, że ubezpieczenie chorobowe trwa - osoba, której jest wystawiane zaświadczenie lekarskie e-ZLA powinna poinformować lekarza o ustaniu ubezpieczenia. Po wprowadzeniu tej informacji do systemu teleinformatycznego, zaświadczenie e-ZLA nie zostanie udostępnione na profilu informacyjnym byłego płatnika składek.

Wzór zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego jest ustalony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.

ZUS udostępnia zaświadczenie lekarskie e-ZLA płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, bez podawania numeru statystycznego choroby. Informacja ta zostanie przekazana także ubezpieczonemu posiadającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Profil informacyjny płatnika składek są zobowiązani utworzyć płatnicy składek obowiązani do przekazywania dokumentów niezbędnych do prowadzenia kont płatników składek i kont ubezpieczonych oraz korekty tych dokumentów przez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego, tj. płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób.

Płatnik składek nieposiadający profilu informacyjnego płatnika składek jest zobowiązany poinformować ubezpieczonego w formie pisemnej do dnia 31 grudnia 2015 r., a nowych ubezpieczonych w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, o obowiązku dostarczenia mu przez ubezpieczonego wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Informacja, czy płatnik składek posiada profil informacyjny płatnika składek, będzie udostępniania lekarzowi na jego profilu.

W przypadku, gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym lekarza wynika, że płatnik składek nie ma profilu informacyjnego płatnika składek, lekarz przekazuje ubezpieczonemu wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Płatnik składek, który mimo braku obowiązku posiadania profilu informacyjnego płatnika składek, utworzy taki profil, w terminie 7 dni od dnia utworzenia tego profilu informuje ubezpieczonego (w formie pisemnej) o ustaniu obowiązku dostarczania mu przez ubezpieczonego wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

b) błąd w zaświadczeniu lekarskim e-ZLA

W przypadku, gdy w zaświadczeniu lekarskim e-ZLA został popełniony błąd, lekarz w terminie 3 dni roboczych od dnia stwierdzenia błędu albo otrzymania informacji o stwierdzeniu błędu stwierdza nieważność wystawionego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Lekarz przekazuje na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS:

  1. informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, wktórym został popełniony błąd, albo
  2. informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, wktórym został popełniony błąd oraz nowe zaświadczenie lekarskie e-ZLA, zawierające identyfikator i datę jego wystawienia, po sprostowaniu tego błędu,

uwierzytelnione z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP.

W przypadku, gdy przekazanie informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA i ewentualnie nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA w terminie 3 dni roboczych  nie jest możliwe, lekarz przekazuje informację lub zaświadczenie lekarskie e-ZLA nie później niż w terminie 3 dni roboczych od ustania przyczyny uniemożliwiających przekazanie tej informacji lub zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd, lekarz przekazuje także, w formie pisemnej, ubezpieczonemu.

Jeżeli z informacji udostępnionej na profilu lekarza wynika, że płatnik składek ubezpieczonego nie ma profilu informacyjnego na PUE ZUS, informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym błąd został popełniony albo tę informację wraz z wydrukiem nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, lekarz przekazuje ubezpieczonemu, informując ubezpieczonego o obowiązku dostarczenia tych dokumentów płatnikowi składek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd, albo informacji o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd oraz nowego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA udostępnia bezpłatnie na profilu informacyjnym płatnika składek:

  1. informację o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, wktórym został popełniony błąd, płatnikowi składek wskazanemu wzaświadczeniu lekarskim
    e-ZLA, w którym został popełniony błąd,
  2. nowe zaświadczenie lekarskie e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby) płatnikowi składek wskazanemu w nowym zaświadczeniu lekarskim e-ZLA.

Przy ustalaniu, czy zaświadczenie lekarskie e-ZLA wystawione w miejsce zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd zostało wystawione zgodnie z zasadami orzekania, brana jest pod uwagę data wystawienia zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, w którym został popełniony błąd.

Jeżeli błąd w zaświadczeniu lekarskim ma wpływ na prawo do zasiłku (np. błąd dotyczy okresu niezdolności do pracy, zaświadczenie lekarskie zostało błędnie wystawione innemu ubezpieczonemu) lub jego wysokość (np. błędnie został wpisany okres pobytu w szpitalu czy kod literowy), Zakład z urzędu wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku lub o zmianie jego wysokości.

W przypadku gdy do wypłaty zasiłku zobowiązany jest płatnik składek, decyzja dotycząca prawa do zasiłku lub zmiany jego wysokości, jest wydawana na wniosek ubezpieczonego lub płatnika składek.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA

Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest przekazywany ubezpieczonemu:

  1. w przypadku, gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym lekarza wynika, że płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS,
  2. na żądanie ubezpieczonego nawet, jeżeli płatnik składek ma profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.

Płatnik składek nieposiadający profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS  otrzymuje wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA bezpośrednio od ubezpieczonego (także wtedy, gdy płatnik składek nie jest płatnikiem zasiłku). Nie dotyczy to ubezpieczonych, o których mowa w art. 61 ust. 1 pkt. 2 lit. b-e ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. osób prowadzących działalność pozarolniczą, osób z nimi współpracujących, duchownych, osób, których niezdolność do pracy z powodu choroby przypada po ustaniu tytułu ubezpieczenia oraz osób podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego niemającego siedziby w Polsce, którzy dokumenty do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku składają w ZUS.

Wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA jest opatrzony podpisem i pieczątką lekarza.

Sporządzenie wydruku jest możliwe tylko po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego, podpisaniu i wysłaniu do ZUS.


Zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego

a) wystawianie zaświadczeń lekarskich na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego

Zaświadczenie lekarskie na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego wystawiane jest w przypadku, gdy wystawienie zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego e-ZLA nie jest możliwe, w szczególności w razie braku połączenia internetowego (np. w czasie wizyty domowej u ubezpieczonego) lub braku możliwości uwierzytelnienia zaświadczenia lekarskiego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W takich sytuacjach, lekarz będzie miał możliwość skorzystania z formularzy mających postać zaświadczenia lekarskiego, uprzednio wydrukowanych z systemu teleinformatycznego. Każdy wydrukowany przez lekarza ze swojego profilu formularz będzie miał identyfikator (serię i numer) i będzie zarejestrowany w systemie.

Zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, nie zawiera numeru statystycznego choroby ubezpieczonego.

Ubezpieczony jest zobowiązany przekazać lekarzowi dane i informacje w zakresie niezbędnym do wystawienia ww. zaświadczenia lekarskiego.

W dniu badania lekarz przekazuje ubezpieczonemu ww. zaświadczenie lekarskie, które jest wypełnione przez lekarza, opatrzone jego pieczątką i podpisem. Zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest zobowiązany przekazać płatnikowi składek, nawet jeżeli ma on profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS.

Po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego lekarz jest zobowiązany do wprowadzenia tego zaświadczenia lekarskiego do systemu teleinformatycznego i przekazania zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego (zaświadczenia lekarskiego e-ZLA) na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS w ciągu 3 dni roboczych od wystawienia zaświadczenia lekarskiego na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego. Zaświadczenie lekarskie e-ZLA powinno zawierać dane i informacje zawarte w zaświadczeniu lekarskim na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego oraz numer statystyczny choroby ubezpieczonego. Jeżeli przekazanie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA w tym terminie nie będzie możliwe (np. w przypadku braku dostępu do Internetu), lekarz będzie zobowiązany do przekazania zaświadczenia lekarskiego nie później niż w terminie 3 dni roboczych od ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

b) błąd w zaświadczeniu lekarskim wystawionym na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego

Jeżeli w zaświadczeniu lekarskim wystawionym na formularzu zaświadczenia lekarskiego  wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, błąd został stwierdzony w dniu badania w obecności ubezpieczonego, lekarz informuje ubezpieczonego o stwierdzeniu nieważności zaświadczenia lekarskiego, w którym został popełniony błąd, oraz przekazuje ubezpieczonemu nowe zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego. Lekarz przesyła informację o stwierdzeniu nieważności formularza zaświadczenia lekarskiego w systemie teleinformatycznym Zakładu.

Kontrola prawidłowości wystawiania zwolnień lekarskich

W przypadku, gdy podczas kontroli lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy orzeczonej w zaświadczeniu lekarskim e-ZLA, wówczas wystawi zaświadczenie lekarskie e-ZLA/K, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwskazań do pracy na dotychczasowym stanowisku w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Ww. zaświadczenie będzie udostępnione na profilu informacyjnym płatnika składek, a gdy płatnik składek nie ma profilu informacyjnego - wydruk zaświadczenia wystawionego przez lekarza orzecznika ZUS otrzyma ubezpieczony i będzie zobowiązany dostarczyć go płatnikowi składek. Tak jak dotychczas będzie w takim przypadku wydawana przez ZUS decyzja o braku prawa do zasiłku chorobowego.

Dokumentowanie prawa do zasiłków

Dokumentami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby

  1. zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego (zaświadczenie lekarskie e-ZLA),
  2. zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego - zaświadczenie to jest dokumentem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku przez płatnika składek lub ZUS, nawet jeśli nie ma jeszcze udostępnionego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA w ZUS i na profilu płatnika składek, tj. zanim lekarz wprowadzi to zaświadczenie do systemu,
  3. wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, który lekarz jest zobowiązany przekazać ubezpieczonemu, jeżeli płatnik składek nie ma profilu informacyjnego na PUE ZUS lub
    na wniosek ubezpieczonego, nawet jeżeli płatnik składek ma profil na PUE ZUS.

W przypadku gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS dokumentami stanowiącymi podstawę uzyskania zasiłku chorobowego - poza zaświadczeniami, o których mowa wyżej są m. in.:

  1. zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a, złożone przez płatnika składek do ZUS w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego e-PUAP na elektroniczną skrzynkę podawcza ZUS (poprzez profil płatnika na PUE ZUS) - w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami (ZUS Z-3) i ubezpieczonych niebędących pracownikami, z wyjątkiem osób wykonujących pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących oraz duchownych (ZUS Z-3a),
  2. zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3b, złożone przez płatnika składek do ZUS w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego e-PUAP na elektroniczna skrzynkę podawczą ZUS (poprzez profil płatnika na PUE ZUS) - w przypadku ubezpieczonych będących osobami wykonującymi pozarolniczą działalność, osobami z nimi współpracującymi oraz duchownymi,
  3. wniosek o zasiłek chorobowy złożony na druku ZAS-53 - przekazany do ZUS przez ubezpieczonego w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego e-PUAP na elektroniczna skrzynkę podawcza ZUS (poprzez profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS) lub wniosek o zasiłek chorobowy w innej formie.

Dokumentem stanowiącym podstawę uzyskania zasiłku opiekuńczego - poza zaświadczeniami, o których mowa wyżej  - jest m. in. wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15, złożony  w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego e-PUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS (poprzez profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS).

Zasiłek chorobowy wypłaca płatnik składek

Ubezpieczony, któremu zasiłki wypłaca płatnik składek (zarówno posiadający jak i nieposiadający profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS) nie ma obowiązku dostarczania do płatnika składek wniosku o zasiłek chorobowy (ZAS 53 lub wniosku w innej formie).

Płatnik składek posiada profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS

Dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego  jest:

  1. zaświadczenie lekarskie e-ZLA udostępnione na profilu informacyjnym płatnika składek (ubezpieczony nie ma obowiązku przekazywania płatnikowi składek wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, nawet jeśli otrzymał od lekarza), albo
  2. zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, dostarczone płatnikowi składek przez ubezpieczonego, chyba że ubezpieczony ma informacje, że zaświadczenie lekarskie zostało już wprowadzone do systemu (zostało zelektronizowane) i udostępnione na profilu informacyjnym płatnika składek.

Płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS

Ubezpieczony wnioskujący o zasiłek chorobowy jest zobowiązany złożyć płatnikowi składek:  

  1. wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, albo
  2. zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Zasiłek chorobowy w czasie ubezpieczenia wypłaca ZUS (z wyłączeniem osób prowadzących działalność pozarolniczą, osób z nimi współpracujących, duchownych oraz osób zatrudnionych u pracodawców zagranicznych - patrz poniżej)

Płatnik składek posiada profil informacyjny płatnika składek na PUE ZUS

Postępowanie o zasiłek chorobowy zarówno przy pierwszym zaświadczeniu lekarskim, jak i kolejnym zaświadczeniu lekarskim za nieprzerwany okres niezdolności do pracy wszczyna się na podstawie:

w przypadku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA

  1. ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a - płatnik składek po udostępnieniu na profilu informacyjnym płatnika zaświadczenia lekarskiego e-ZLA ubezpieczonego wystawia i przekazuje do ZUS:

a) zaświadczenie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a - w przypadku pierwszego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA,

b) zaświadczenie ZUS Z-3 (wypełnione do pkt. 1 włącznie) albo ZUS Z-3a (wypełnione do pkt. 2, a w przypadku wniosku o zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego do pkt. 3 włącznie) - w przypadku kolejnego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy,

w przypadku zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego

  1. ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a oraz zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego - po otrzymaniu od ubezpieczonego takiego zaświadczenia lekarskiego , płatnik składek jest zobowiązany wystawić i przekazać do ZUS:

a) zaświadczenie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a, nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zaświadczenia, dołączając to zaświadczenie, chyba że zaświadczenie lekarskie e-ZLA zostało udostępnione na profilu informacyjnym płatnika,

b) zaświadczenie ZUS Z-3 (wypełnionego do pkt. 1 włącznie) albo ZUS Z-3a (wypełnionego do pkt. 2, a w przypadku wniosku o zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego do pkt. 3 włącznie), nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zaświadczenia, dołączając to zaświadczenie, chyba że zaświadczenie lekarskie e-ZLA zostało udostępnione na profilu informacyjnym płatnika.

Ubezpieczony nie ma obowiązku składać płatnikowi składek lub ZUS wniosku o zasiłek chorobowy (ZAS 53 lub wniosku w innej formie), jako wniosek traktowane jest wystawione przez płatnika składek ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a.

Ubezpieczony nie ma także obowiązku przekazywania płatnikowi składek lub ZUS wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA otrzymanego na swój wniosek od lekarza. Jeżeli dokument taki zostanie przez ubezpieczonego przekazany płatnikowi składek, płatnik składek nie przekazuje tego dokumentu do ZUS.

Ubezpieczony składa płatnikowi składek lub ZUS zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, chyba że ma informację, że zaświadczenie lekarskie zostało udostępnione na profilu informacyjnym płatnika (zostało zelektronizowane).

Płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS

Postępowanie o zasiłek chorobowy zarówno przy pierwszym zaświadczeniu lekarskim, jak i kolejnym zaświadczeniu lekarskim za nieprzerwany okres niezdolności do pracy wszczyna się na podstawie:

w przypadku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA

  1. ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a - po otrzymaniu od ubezpieczonego wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, płatnik składek jest zobowiązany wystawić i przekazać do ZUS nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zaświadczenia:

a) zaświadczenie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a - w przypadku pierwszego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA,

b) zaświadczenie ZUS Z-3 (wypełnione do pkt. 1 włącznie) albo ZUS Z-3a (wypełnione do pkt. 2, a w przypadku wniosku o zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego do pkt. 3 włącznie) - w przypadku kolejnego zaświadczenia lekarskiego z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy

w przypadku zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego

  1. ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a oraz zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego - po otrzymaniu od ubezpieczonego zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, płatnik składek jest zobowiązany wystawić i przekazać do ZUS:

a) zaświadczenie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a, nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zaświadczenia, dołączając zaświadczenie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego - w przypadku pierwszego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA,

b) zaświadczenie ZUS Z-3 (wypełnione do pkt. 1 włącznie) albo ZUS Z-3a (wypełnione do. pkt 2, a w przypadku wniosku o zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego do pkt. 3 włącznie) - w przypadku kolejnego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Ubezpieczony jest zobowiązany dostarczyć płatnikowi składek wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA albo zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Ubezpieczony nie ma obowiązku przekazywania płatnikowi składek lub ZUS wniosku o zasiłek chorobowy (ZAS 53 lub wniosku w innej formie); jako wniosek traktowane jest ZUS Z-3 lub ZUS Z-3a wystawione przez płatnika składek.

Płatnik składek nie ma obowiązku przekazania do ZUS wydruku zaświadczenia lekarskiego e- ZLA.


Zasiłek chorobowy osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, osobom z nimi współpracującym oraz duchownym wypłaca ZUS

Postępowanie o zasiłek chorobowy przysługujący ubezpieczonym będącym osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą, osobami z nimi współpracującymi lub duchownymi, zarówno przy wniosku pierwszorazowym, jak i kolejnym, wszczyna się na podstawie:

  1. ZAS-53 lub wniosku w innej formie, albo
  2. wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA - zamiast wniosku o zasiłek chorobowy, ubezpieczony może złożyć wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, o ile otrzymał go od lekarza, albo
  3. zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, albo
  4. ZUS Z-3b - w przypadku kolejnego zaświadczenia lekarskiego z tytułu nieprzerwanej niezdolności do pracy płatnik składek wypełnia w ZUS Z-3b tylko dane do pkt. 1.

Zasiłek chorobowy osobom uprawnionym do zasiłku za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia oraz osobom podlegającym ubezpieczeniu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy niemającego siedziby w Polsce wypłaca ZUS

Postępowanie o zasiłek chorobowy przysługujący osobom uprawnionym do zasiłku za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia oraz osobom podlegającym ubezpieczeniu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy niemającego siedziby w Polsce, zarówno przy wniosku pierwszorazowym, jak i kolejnym, wszczyna się na podstawie:

  1. ZAS-53 lub wniosku w innej formie - przekazanego do ZUS przez ubezpieczonego, albo
  2. wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA - zamiast wniosku o zasiłek chorobowy, ubezpieczony może złożyć wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, o ile otrzymał go od lekarza, albo
  3. zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Jeżeli jest to pierwsze zaświadczenie lekarskie, ZUS występuje do płatnika składek o wystawienie ZUS Z-3 albo ZUS Z-3a.

Postępowanie o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub chorym innym członkiem rodziny

Jeżeli podmiotem uprawnionym do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest płatnik składek stosuje się odpowiednio zasady przedstawione w części dotyczącej zasiłku chorobowego. Dodatkowo ubezpieczony składa płatnikowi składek wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku ZUS Z-15.

Jeżeli podmiotem uprawnionym do wypłaty zasiłku jest ZUS, stosuje się odpowiednio zasady przedstawione w części dotyczącej zasiłku chorobowego, z tym, że osoba występująca o zasiłek opiekuńczy nie składa wniosku ZAS-53. Dodatkowym dokumentem przy ubieganiu się o ten zasiłek jest wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15. W przypadku ubiegania się o zasiłek opiekuńczy na kolejny nieprzerwany okres z tytułu konieczności sprawowania opieki nad tym samym chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny wniosek ZUS Z-15 wypełnia się tylko do pkt.1, jeżeli nie zmieniły się podane we wcześniejszym wniosku okoliczności.

Departament Zasiłków ZUS

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA