REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku
Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Takie e-zwolnienie zostanie przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny. Równolegle jednak do 2017 r. – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia, które będziemy musieli niezwłocznie dostarczyć swojemu pracodawcy lub ZUS. Od 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej - tylko w wyjątkowych wypadkach w formie wydruku z systemu elektronicznego.

Kto może wystawić e-zwolnienie lekarskie?

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogli wystawiać upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy, którzy bezpłatnie założą profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bądź będą posiadać zintegrowaną z PUE ZUS aplikację gabinetową.

Czy wystawienie e-zwolnienia będzie długo trwało?

Wystawienie e-zwolnienia zajmie zdecydowanie mniej czasu niż wypisywanie zwolnienia w formie papierowej. Od 2016 roku lekarz będzie miał wgląd zarówno do naszych danych, jak i danych naszych członków rodziny, a także pracodawców. W momencie kiedy lekarz wpisze nasz numer PESEL, pozostałe dane automatycznie zostaną uzupełnione przez system. System PUE poda także kod literowy oraz numer statystyczny danej choroby podczas wpisywania jej nazwy. Dodatkowo lekarz będzie miał możliwość wglądu do zwolnień wystawionych wcześniej.

E-zwolnienie zostało wystawione i co dalej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostanie ono przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny

Jak pracodawca dowie się o zwolnieniu lekarskim pracownika?

Pracodawca dzięki założeniu bezpłatnego profilu na PUE ZUS zyska możliwość automatycznego otrzymywania informacji o zwolnieniach lekarskich wystawianych jego pracownikom oraz samych zwolnień. Zwolnienie w momencie wystawienia przez lekarza zostanie przekazane przez system komputerowy na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, skąd trafi ono do pracodawcy.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Kiedy będzie konieczność wydrukowania e-zwolnienia?

Na życzenie pracownika, bądź w momencie, kiedy pracodawca nie będzie posiadał profilu na PUE.

Czy pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy e-zwolnienie?

Nie, ponieważ po wystawieniu zwolnienia przez lekarza zostanie ono automatycznie przekazane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Następnie ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, prześle wystawione zwolnienie do pracodawcy.

Jednakże w przypadku wystąpienia o zasiłek po ustaniu ubezpieczenia lub kiedy to ZUS, a nie pracodawca wypłacać będzie zasiłek – należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

Również w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie posiadać profilu informacyjnego na PUE ZUS, pracownik zobowiązany będzie do niezwłocznego dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Czy istnieje możliwość, aby w naszym imieniu mógł ktoś inny  złożyć wniosek?

Tak, istnieje taka możliwość. Wniosek w imieniu pracownika może złożyć np. pracodawca, poprzez złożenie druku ZUS Z-3. – na to pytanie udzieliliśmy już odpowiedzi w poprzedniej informacji.

Co z pracodawcami rozliczającymi składki za więcej niż pięć osób?

Pracodawca będzie musiał do końca 2015 r. utworzyć profil na PUE. Jeżeli tego nie zrobi, automatycznie zostanie pozbawiony dostępu do informacji o e-zwolnieniach. W związku z tym lekarz będzie musiał wydrukować e-zwolnienie i przekazać je pracownikowi, aby ten dostarczył je do pracodawcy. Pracodawca nie poniesie jednak kary finansowej z tego powodu.

Co w sytuacji kiedy e-zwolnienie nie dotrze do ZUS?

Jeśli e-zwolnienie z jakichś przyczyn nie dotrze do ZUS, lekarz powinien wystawić zwolnienie ponownie.

Co w momencie kiedy pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy, to każdy pracodawca, który posiada konto na PUE zostanie poinformowany elektronicznie o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego.

Czy pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika?

Pracodawca, który będzie chciał zweryfikować pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim  będzie mógł wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę danego pracownika. Wniosek będzie mógł złożyć również na profilu PUE, gdzie zostanie udostępniona funkcja „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia”.

Co w sytuacji, kiedy dostaniemy od lekarza e-zwolnienia na czas opieki nad chorym dzieckiem?

Pracownik tak jak dotychczas będzie musiał złożyć wniosek Z-15, który jest niezbędny do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego. Wniosek będzie można złożyć zarówno w formie papierowej, jak też elektronicznej.

Czy pielęgniarka będzie nadal miała możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego?

Nie. Zwolnienie lekarskie wystawiać będą mogli wyłącznie upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy.

Czy będzie możliwość założenia profil na PUE na dany zakład?

Nie, ponieważ profil na PUE ZUS zakładany jest dla osoby fizycznej. Płatnik składek będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej musi udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu lub biura rachunkowego, która założy profil na PUE. Natomiast pełnomocnictwo należy złożyć w terenowej jednostce ZUS, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie elektronicznej (na formularzu ZUS-PEL), może zostać przesłane do ZUS z PUE (przez płatnika - mocodawcę, posiadającego swój profil na PUE).

Czy będzie można wystawić e-zwolnienie przez urządzenia mobilne?

Tak. Będzie to możliwe podczas wizyty domowej w momencie, kiedy lekarz będzie miał przy sobie urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Co jeżeli lekarz nie będzie miał dostępu do urządzenia mobilnego podczas wizyty domowej?

W takiej sytuacji lekarz wystawi pacjentowi w dniu badania zwolnienie na specjalnym formularzy zaświadczenia lekarskiego, uprzednio wydrukowanym z systemu i opatrzonym jego podpisem i pieczątką. Ważne jest to, aby lekarz w ciągu trzech dni od wystawienia takiego zaświadczenia wprowadził je do systemu elektronicznego.

Co w sytuacji, kiedy e-zwolnienie trafi za późno do pracodawcy bądź ZUS?

Nowe rozwiązanie zakłada, że system po wystawieniu automatycznie będzie przekazywał zaświadczenie o niezdolności do pracy (e-zwolnienie). W związku z tym zwolnienie nie trafi za późno do pracodawcy lub ZUS. Obecnie, jeżeli zwolnienie papierowe dotrze do pracodawcy lub ZUS po 7 dniach od momentu jego wystawienia, pracownik otrzymywał zasiłek o 25% niższy. Jeżeli jednak lekarz wystawi nam zwolnienie  w formie wydruku, a nie w formie elektronicznej, będziemy dostarczyć je pracodawcy niezwłocznie. Co ważne po wprowadzeniu elektronicznych zwolnień, nie będzie możliwości, aby zwolnienie zaginęło.


Czy e- zwolnienia będą archiwizowane przez ZUS?

Tak. E-zwolnienia będą przechowywane w systemie komputerowym ZUS.

Czy lekarz będzie mógł kierować pacjenta na rehabilitację korzystając z nowego systemu elektronicznego?

Tak. System  umożliwi lekarzowi skierowanie pacjenta na rehabilitację jeżeli wpisany przez lekarza numer choroby będzie należał do grupy schorzeń dla których ZUS prowadzi rehabilitację. System komputerowy przypomni lekarzowi, podczas wystawiania e-zwolnienia o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą. W przypadku  pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu pacjenta na rehabilitację,  system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Czy lekarz będzie miał możliwość wystawienia wstecznego zwolnienia?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogły być wydawane wstecz.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Ile można zaoszczędzić na wpłatach do PFRON? Case study i obliczenia dla pracodawcy

Dlaczego 5 maja to ważna data w kontekście integracji i równości? Co powstrzymuje pracodawców przed zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami? Jakie są obowiązki pracodawcy wobec PFRON? Wyjaśniają eksperci z HRQ Ability Sp. z o.o. Sp. k. I pokazują na przykładzie ile może zaoszczędzić firma na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami.

Koszty NKUP w księgach rachunkowych - klasyfikacja i księgowanie

– W praktyce rachunkowej i podatkowej przedsiębiorcy często napotykają na wydatki, które - mimo że wpływają na wynik finansowy jednostki - to jednak nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (tzw. NKUP) – zauważa Beata Tęgowska, ekspertka ds. księgowości i płac z Systim.pl i wyjaśnia jak je prawidłowo klasyfikować i księgować?

Zmiany w podatku od spadków darowizn w 2025 roku. Likwidacja obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego i określenie wartości nieodpłatnej renty [projekt]

W dniu 28 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ta nowelizacja ma dwa cele. Likwidację obowiązku uzyskiwania zaświadczenia naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

na celu ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych wynikających ze stosowania ustawy o podatku od spadków i darowizn, związanych z dokonywaniem obrotu majątkiem nabytym tytułem spadku lub inny nieodpłatny sposób objęty zakresem ustawy o podatku od spadków i darowizn, od osób z kręgu najbliższej rodziny, a także uproszczenie rozliczania podatku z tytułu nabycia nieodpłatnej renty.

Co zmieni unijne rozporządzenie w sprawie maszyn od 2027 roku. Nowe wymogi prawne cyberbezpieczeństwa przemysłu w UE

Szybko zachodząca cyfrowa transformacja, automatyzacja, integracja środowisk IT i OT oraz Przemysł 4.0 na nowo definiują krajobraz branży przemysłowej, przynosząc nowe wyzwania i możliwości. Odpowiedzią na ten fakt jest m.in. przygotowane przez Komisję Europejską Rozporządzenie 2023/1230 w sprawie maszyn. Firmy działające na terenie UE muszą dołożyć starań, aby sprostać nowym, wynikającym z tego dokumentu standardom przed 14 stycznia 2027 roku.

REKLAMA

Skarbówka kontra przedsiębiorcy. Firmy odzyskują miliardy, walcząc z niesprawiedliwymi decyzjami

Tysiące polskich firm zostało oskarżonych o udział w karuzelach VAT - często niesłusznie. Ale coraz więcej z nich mówi "dość" i wygrywa w sądach. Tylko w ostatnich latach odzyskali aż 2,8 miliarda złotych! Sprawdź, dlaczego warto walczyć i jak nie dać się wciągnąć w urzędniczy absurd.

Krajowy System e-Faktur – czas na konkrety. Przygotowania nie powinny czekać. Firmy muszą dziś świadomie zarządzać dostępnością zasobów, priorytetami i ryzykiem "przeciążenia projektowego"

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przeszło z etapu spekulacji do fazy przygotowań wymagających konkretnego działania. Ministerstwo Finansów ogłosiło nowy projekt ustawy, który wprowadza obowiązek korzystania z KSeF, a 25 kwietnia skończył się okres konsultacji publicznych. Dla wszystkich zainteresowanych oznacza to jedno: czas, w którym można było czekać na „ostateczny kształt przepisów”, dobiegł końca. Dziś wiemy już wystarczająco dużo, by prowadzić rzeczywiste przygotowania – bez odkładania na później. Ekspert komisji podatkowej BCC, radca prawny, doradca podatkowy Tomasz Gruszczyk o wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Wdrożenie KSeF i JPK_CIT to nie lada wyzwanie dla firm w 2025 r. [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Rok 2025 będzie się przełomowy dla większości działów finansowych polskich firm. Wynika to z obowiązków podatkowych nałożonych na przedsiębiorców w zakresie konieczności wdrożenia obligatoryjnego e-fakturowania (KSeF) oraz raportowania danych księgowo- podatkowych w formie nowej schemy JPK_CIT.

Sprzedałeś 30 rzeczy w sieci przez rok? Twoje dane ma już urząd skarbowy. Co z nimi zrobi? MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem płacenia podatków

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

REKLAMA

2 miliony firm czeka na podpis prezydenta. Stawką jest niższa składka zdrowotna

To może być przełom dla mikroprzedsiębiorców: Rada Przedsiębiorców apeluje do Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy, która ulży milionom firm dotkniętym Polskim Ładem. "To test, czy naprawdę zależy nam na polskich firmach" – mówią organizatorzy pikiety zaplanowanej na 6 maja.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje skutków błędów w deklaracjach podatkowych. Ochrona dopiero po wykupieniu rozszerzonej polisy OC

Księgowi w biurach rachunkowych mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowych swoich klientów – termin składania m.in. PIT-36, PIT-37 i PIT-28 mija 30 kwietnia. Pod presją czasu księgowym zdarzają się pomyłki, np. błędne rozliczenie ulg, nieuwzględnienie wszystkich przychodów czy pomyłki w zaliczkach na podatek. W jednej z takich spraw nieprawidłowe wykazanie zaliczek w PIT-36L zakończyło się naliczonymi przez Urząd Skarbowy odsetkami w wysokości ponad 7000 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC księgowych nie obejmuje błędów w deklaracjach podatkowych – ochronę zapewnia dopiero wykupienie rozszerzonej polisy.

REKLAMA