REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku
Zwolnienia lekarskie - zmiany od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać nam zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Takie e-zwolnienie zostanie przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny. Równolegle jednak do 2017 r. – na dotychczasowych zasadach – będą funkcjonowały papierowe zwolnienia, które będziemy musieli niezwłocznie dostarczyć swojemu pracodawcy lub ZUS. Od 2018 r. zwolnienia lekarskie będą wystawiane jedynie w formie elektronicznej - tylko w wyjątkowych wypadkach w formie wydruku z systemu elektronicznego.

Kto może wystawić e-zwolnienie lekarskie?

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogli wystawiać upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy, którzy bezpłatnie założą profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, bądź będą posiadać zintegrowaną z PUE ZUS aplikację gabinetową.

Czy wystawienie e-zwolnienia będzie długo trwało?

Wystawienie e-zwolnienia zajmie zdecydowanie mniej czasu niż wypisywanie zwolnienia w formie papierowej. Od 2016 roku lekarz będzie miał wgląd zarówno do naszych danych, jak i danych naszych członków rodziny, a także pracodawców. W momencie kiedy lekarz wpisze nasz numer PESEL, pozostałe dane automatycznie zostaną uzupełnione przez system. System PUE poda także kod literowy oraz numer statystyczny danej choroby podczas wpisywania jej nazwy. Dodatkowo lekarz będzie miał możliwość wglądu do zwolnień wystawionych wcześniej.

E-zwolnienie zostało wystawione i co dalej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostanie ono przekazane automatycznie do ZUS, bez konieczności osobistego dostarczania, a także przechowywania kopii przez lekarza. Następnie ZUS przekaże elektronicznie zwolnienie pracodawcy, na jego profil informacyjny

Jak pracodawca dowie się o zwolnieniu lekarskim pracownika?

Pracodawca dzięki założeniu bezpłatnego profilu na PUE ZUS zyska możliwość automatycznego otrzymywania informacji o zwolnieniach lekarskich wystawianych jego pracownikom oraz samych zwolnień. Zwolnienie w momencie wystawienia przez lekarza zostanie przekazane przez system komputerowy na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, skąd trafi ono do pracodawcy.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Kiedy będzie konieczność wydrukowania e-zwolnienia?

Na życzenie pracownika, bądź w momencie, kiedy pracodawca nie będzie posiadał profilu na PUE.

Czy pracownik będzie musiał dostarczyć pracodawcy e-zwolnienie?

Nie, ponieważ po wystawieniu zwolnienia przez lekarza zostanie ono automatycznie przekazane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Następnie ZUS, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, prześle wystawione zwolnienie do pracodawcy.

Jednakże w przypadku wystąpienia o zasiłek po ustaniu ubezpieczenia lub kiedy to ZUS, a nie pracodawca wypłacać będzie zasiłek – należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

Również w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie posiadać profilu informacyjnego na PUE ZUS, pracownik zobowiązany będzie do niezwłocznego dostarczenia wydruku zaświadczenia lekarskiego.

Czy istnieje możliwość, aby w naszym imieniu mógł ktoś inny  złożyć wniosek?

Tak, istnieje taka możliwość. Wniosek w imieniu pracownika może złożyć np. pracodawca, poprzez złożenie druku ZUS Z-3. – na to pytanie udzieliliśmy już odpowiedzi w poprzedniej informacji.

Co z pracodawcami rozliczającymi składki za więcej niż pięć osób?

Pracodawca będzie musiał do końca 2015 r. utworzyć profil na PUE. Jeżeli tego nie zrobi, automatycznie zostanie pozbawiony dostępu do informacji o e-zwolnieniach. W związku z tym lekarz będzie musiał wydrukować e-zwolnienie i przekazać je pracownikowi, aby ten dostarczył je do pracodawcy. Pracodawca nie poniesie jednak kary finansowej z tego powodu.

Co w sytuacji kiedy e-zwolnienie nie dotrze do ZUS?

Jeśli e-zwolnienie z jakichś przyczyn nie dotrze do ZUS, lekarz powinien wystawić zwolnienie ponownie.

Co w momencie kiedy pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy?

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy, to każdy pracodawca, który posiada konto na PUE zostanie poinformowany elektronicznie o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego.

Czy pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika?

Pracodawca, który będzie chciał zweryfikować pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim  będzie mógł wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę danego pracownika. Wniosek będzie mógł złożyć również na profilu PUE, gdzie zostanie udostępniona funkcja „Złóż wniosek o kontrolę zaświadczenia”.

Co w sytuacji, kiedy dostaniemy od lekarza e-zwolnienia na czas opieki nad chorym dzieckiem?

Pracownik tak jak dotychczas będzie musiał złożyć wniosek Z-15, który jest niezbędny do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku opiekuńczego. Wniosek będzie można złożyć zarówno w formie papierowej, jak też elektronicznej.

Czy pielęgniarka będzie nadal miała możliwość wystawiania zwolnienia lekarskiego?

Nie. Zwolnienie lekarskie wystawiać będą mogli wyłącznie upoważnieni przez ZUS lekarze, lekarze dentyści, starsi felczerzy i felczerzy.

Czy będzie możliwość założenia profil na PUE na dany zakład?

Nie, ponieważ profil na PUE ZUS zakładany jest dla osoby fizycznej. Płatnik składek będący osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej musi udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. pracownikowi zakładu lub biura rachunkowego, która założy profil na PUE. Natomiast pełnomocnictwo należy złożyć w terenowej jednostce ZUS, osobiście lub za pośrednictwem poczty. Jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie elektronicznej (na formularzu ZUS-PEL), może zostać przesłane do ZUS z PUE (przez płatnika - mocodawcę, posiadającego swój profil na PUE).

Czy będzie można wystawić e-zwolnienie przez urządzenia mobilne?

Tak. Będzie to możliwe podczas wizyty domowej w momencie, kiedy lekarz będzie miał przy sobie urządzenie mobilne z dostępem do Internetu.

Co jeżeli lekarz nie będzie miał dostępu do urządzenia mobilnego podczas wizyty domowej?

W takiej sytuacji lekarz wystawi pacjentowi w dniu badania zwolnienie na specjalnym formularzy zaświadczenia lekarskiego, uprzednio wydrukowanym z systemu i opatrzonym jego podpisem i pieczątką. Ważne jest to, aby lekarz w ciągu trzech dni od wystawienia takiego zaświadczenia wprowadził je do systemu elektronicznego.

Co w sytuacji, kiedy e-zwolnienie trafi za późno do pracodawcy bądź ZUS?

Nowe rozwiązanie zakłada, że system po wystawieniu automatycznie będzie przekazywał zaświadczenie o niezdolności do pracy (e-zwolnienie). W związku z tym zwolnienie nie trafi za późno do pracodawcy lub ZUS. Obecnie, jeżeli zwolnienie papierowe dotrze do pracodawcy lub ZUS po 7 dniach od momentu jego wystawienia, pracownik otrzymywał zasiłek o 25% niższy. Jeżeli jednak lekarz wystawi nam zwolnienie  w formie wydruku, a nie w formie elektronicznej, będziemy dostarczyć je pracodawcy niezwłocznie. Co ważne po wprowadzeniu elektronicznych zwolnień, nie będzie możliwości, aby zwolnienie zaginęło.


Czy e- zwolnienia będą archiwizowane przez ZUS?

Tak. E-zwolnienia będą przechowywane w systemie komputerowym ZUS.

Czy lekarz będzie mógł kierować pacjenta na rehabilitację korzystając z nowego systemu elektronicznego?

Tak. System  umożliwi lekarzowi skierowanie pacjenta na rehabilitację jeżeli wpisany przez lekarza numer choroby będzie należał do grupy schorzeń dla których ZUS prowadzi rehabilitację. System komputerowy przypomni lekarzowi, podczas wystawiania e-zwolnienia o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą. W przypadku  pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu pacjenta na rehabilitację,  system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Czy lekarz będzie miał możliwość wystawienia wstecznego zwolnienia?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą mogły być wydawane wstecz.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

REKLAMA