REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty umowy zlecenia w 2016 r. - magiczny próg minimalnego wynagrodzenia za pracę

Koszty umowy zlecenia w 2016 r. - magiczny próg minimalnego wynagrodzenia za pracę / Fot. Fotolia
Koszty umowy zlecenia w 2016 r. - magiczny próg minimalnego wynagrodzenia za pracę / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znaczna liczba osób zatrudniona jest na umowę zlecenia. Często jest to jedna bądź dwie umowy. Powszechną praktyką było zawieranie dwóch umów zlecenia, jednej na wyższą kwotę (np. 1700 zł), drugiej na niższą (300 zł), gdzie tylko ta niższa była oskładkowana. Na podstawie zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., możliwość oskładkowania tylko jednej z dwóch umów zlecenia została ograniczona.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

Autopromocja

W przypadku posiadania dwóch umów zlecenia, jedna z nich musi być zawarta na kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 roku wynosi 1850 zł). W takiej sytuacji druga umowa nie podlega obligatoryjnemu oskładkowaniu.

Oskładkowanie zleceń od 2016 roku - ZUS sprawdzi składki na wniosek zleceniodawcy

W świetle nowych przepisów posiadanie dwóch umów zlecenia, gdy obydwie są zawarte na kwotę niższą niż minimalne wynagrodzenie, wówczas obydwie podlegają obligatoryjnemu oskładkowaniu. Powyższe sytuacje dotyczą  przypadku zawarcia umów zlecenia ze zleceniobiorcą, z którym nie jest zawarta jednocześnie umowa o pracę oraz nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia.

Ekonomia zatrudnienia emeryta (rencisty) również ulegnie zmianie. W przypadku kiedy nie posiada on dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę sumowane będą podstawy wymiaru składek osiąganych z tytułu poszczególnych umów zlecenia. Zostanie oskładkowana kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Posiadanie zatrudnienia umowy o pracę skutkuje, że umowy zlecenia stanowią wyłącznie dobrowolny tytuł ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Przyjmując inny wariant, np. osoba ma zawarte trzy umowy zlecenia. W takiej sytuacji  zleceniobiorca musi wskazać, z których umów zlecenia chce podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Przykład:

Jedna umowa warta jest, np. na kwotę 300 zł, druga 600 zł, trzecia 500 zł. W takiej sytuacji po zsumowaniu nie wynoszą kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę 1850 zł). Oskładkowaniu podlegają obligatoryjnie wszystkie umowy. Przyjmując jednak, że jedna z nich bądź łącznie dwie umowy wynoszą wymaganą sumę, wtedy zleceniobiorca powinien zgłosić właśnie te umowy

Składki ZUS 2016 - emeryt lub rencista na zleceniu

Na koniec chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jedną możliwą sytuację. Osoba ma zawartą umowę o pracę, ale tylko na część etatu (wynagrodzenie wynosi np. 800 zł) oraz umowę zlecenia. Ponieważ wynagrodzenie z umowy o pracę nie wynosi kwoty minimalnego wynagrodzenia,  umowa zlecenia również musi zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi.

Autor: Katarzyna Kujawska, prawnik

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA