reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Umowy zlecenia > Koszty umowy zlecenia w 2016 r. - magiczny próg minimalnego wynagrodzenia za pracę

Koszty umowy zlecenia w 2016 r. - magiczny próg minimalnego wynagrodzenia za pracę

Znaczna liczba osób zatrudniona jest na umowę zlecenia. Często jest to jedna bądź dwie umowy. Powszechną praktyką było zawieranie dwóch umów zlecenia, jednej na wyższą kwotę (np. 1700 zł), drugiej na niższą (300 zł), gdzie tylko ta niższa była oskładkowana. Na podstawie zmian, które wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., możliwość oskładkowania tylko jednej z dwóch umów zlecenia została ograniczona.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

W przypadku posiadania dwóch umów zlecenia, jedna z nich musi być zawarta na kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 roku wynosi 1850 zł). W takiej sytuacji druga umowa nie podlega obligatoryjnemu oskładkowaniu.

Oskładkowanie zleceń od 2016 roku - ZUS sprawdzi składki na wniosek zleceniodawcy

W świetle nowych przepisów posiadanie dwóch umów zlecenia, gdy obydwie są zawarte na kwotę niższą niż minimalne wynagrodzenie, wówczas obydwie podlegają obligatoryjnemu oskładkowaniu. Powyższe sytuacje dotyczą  przypadku zawarcia umów zlecenia ze zleceniobiorcą, z którym nie jest zawarta jednocześnie umowa o pracę oraz nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia.

Ekonomia zatrudnienia emeryta (rencisty) również ulegnie zmianie. W przypadku kiedy nie posiada on dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę sumowane będą podstawy wymiaru składek osiąganych z tytułu poszczególnych umów zlecenia. Zostanie oskładkowana kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Posiadanie zatrudnienia umowy o pracę skutkuje, że umowy zlecenia stanowią wyłącznie dobrowolny tytuł ubezpieczeń społecznych.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Przyjmując inny wariant, np. osoba ma zawarte trzy umowy zlecenia. W takiej sytuacji  zleceniobiorca musi wskazać, z których umów zlecenia chce podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.

Przykład:

Jedna umowa warta jest, np. na kwotę 300 zł, druga 600 zł, trzecia 500 zł. W takiej sytuacji po zsumowaniu nie wynoszą kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę 1850 zł). Oskładkowaniu podlegają obligatoryjnie wszystkie umowy. Przyjmując jednak, że jedna z nich bądź łącznie dwie umowy wynoszą wymaganą sumę, wtedy zleceniobiorca powinien zgłosić właśnie te umowy

Składki ZUS 2016 - emeryt lub rencista na zleceniu

Na koniec chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jedną możliwą sytuację. Osoba ma zawartą umowę o pracę, ale tylko na część etatu (wynagrodzenie wynosi np. 800 zł) oraz umowę zlecenia. Ponieważ wynagrodzenie z umowy o pracę nie wynosi kwoty minimalnego wynagrodzenia,  umowa zlecenia również musi zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi.

Autor: Katarzyna Kujawska, prawnik

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama