reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: PIT-6 tylko do 20 stycznia

IFK poleca: PIT-6 tylko do 20 stycznia

Podatnicy ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie norm szacunkowych po raz pierwszy składają PIT-6 w styczniu. Dotychczas PIT-6 był składany do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy. Obecnie PIT-6 (wersja 12) na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r., zatem dziś mija ostateczny termin. W tym roku po raz pierwszy deklaracji tej nie składają podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie pkpir albo ksiąg rachunkowych.

Od 1 stycznia 2016 r. zmienił się termin oraz zasady składania deklaracji PIT-6. Ze znowelizowanego art. 43 ust. 1 updof wynika, że podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej chcą ustalić z zastosowaniem norm szacunkowych, są obowiązani złożyć w terminie do 20 stycznia roku podatkowego urzędowi skarbowemu deklarację PIT-6. Na mocy przepisów przejściowych nowy termin składania PIT-6 ma zastosowanie już do PIT-6 składanego na 2016 r. (art. 6 ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 699). W związku z tym deklarację PIT-6 na 2016 r. należy złożyć do 20 stycznia 2016 r.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r.

Nowością jest również to, że po raz pierwszy w tym roku deklarację PIT-6 składają wyłącznie podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych produkcji rolnej w 2016 r. będą ustalać na podstawie norm szacunkowych. Deklaracji tej nie składają już – tak jak robili to w latach poprzednich – podatnicy rozliczający działy specjalne produkcji rolnej na podstawie prowadzonych ksiąg (pkpir albo ksiąg rachunkowych). Podatnicy mający obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od tego roku nie mogą już płacić podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej według norm szacunkowych. Mają obowiązek rozliczania tego podatku na podstawie prowadzonych ksiąg.

oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama