| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Czy istnieje obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej

Czy istnieje obowiązek sporządzenia wykazu składników majątku na dzień likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej

Przez ostatnich kilka lat prowadziłem działy specjalne produkcji rolnej. Z powodu dłuższego wyjazdu za granicę zamierzam je zlikwidować. Słyszałem, że w 2015 r. będę musiał dopełnić jakichś dodatkowych formalności z tym związanych. Czy to prawda?

Tak. Ze znowelizowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że od 2015 r. - likwidując działy specjalne produkcji rolnej - ma Pan obowiązek sporządzić wykaz składników majątku na dzień ich likwidacji. Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 3a updof w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., w razie likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, w tym także prowadzonych w formie spółki niebędącej osobą prawną, lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej lub na dzień wystąpienia wspólnika z takiej spółki.

Konsekwencje podatkowe wynikające z nabycia przez rolników nielegalnego paliwa

Zmiana ta doprecyzowuje zatem obowiązki podatników związane z likwidacją źródła przychodów nie tylko w postaci działalności gospodarczej, ale także działów specjalnych produkcji rolnej, z wyraźnym wska­zaniem, że dotyczy to również sytuacji, gdy prowadzone są one w formie spółki niebędącej osobą prawną. Obowiązek ten w obu przypadkach wystąpi także w razie wystąpienia wspólnika z takiej spółki.

Dlatego, likwidując w 2015 r. działy specjalne produkcji rolnej, musi Pan dopełnić dodatkowych formal­ności w postaci sporządzenia obowiązkowego wykazu składników majątku wykorzystywanych przy ich pro­wadzeniu.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24 ust. 3a zd. pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 2 pkt 14 lit. a) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »