reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Płatność gotówką nadal do 15 tys. euro

Płatność gotówką nadal do 15 tys. euro

Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała, że przedsiębiorca nie wliczy faktury w koszty podatkowe, jeżeli przekaże dostawcy gotówkę za transakcje powyżej 15 tys. euro. W przypadku, kiedy przedsiębiorca nie wywiąże się z tego obowiązku i przekroczy ten limit płatności gotówką, zostaną wobec niego wyciągnięte sankcje podatkowe.

Jednocześnie komisja nie zgodziła się na obniżenie limitu transakcji gotówkowych do 15 tys. zł. a taką propozycję zmian przewidywał rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT, CIT i o swobodzie działalności gospodarczej. Jako argument wskazywano, że znaczne obniżenie limitu płatności gotówkowych utrudni funkcjonowanie małym przedsiębiorcom, którzy uczciwie płacą podatki. Takie stanowisko popierał również Związek Rzemiosła Polskiego.

Propozycje zmian w ustawach o PIT i CIT w ocenie przedsiębiorców

W opinii Związku Rzemiosła Polskiego tak zasadnicze, ponad 4-krotne obniżenie limitu transakcji objętych obowiązkiem ich dokonywania za pośrednictwem rachunku bankowego skomplikuje możliwość realizowania niektórych transakcji, które z różnych powodów bezpieczniej lub łatwiej jest im przeprowadzić w formie gotówkowej. A jednocześnie  w żadnym wypadku wybór tej formy płatności nie będzie powodowany zamiarem uczestnictwa w „oszustwie”. 

Zasadnicze wątpliwości, jakie  budzi proponowana zmiana, wynikają z możliwości narażenia się przez wielu przedsiębiorców na dotkliwe konsekwencje, wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, a także ustawy prawo dewizowe.  Za naruszenie obowiązku ustalonego w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano kary w postaci nie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty płatności dokonanej z naruszeniem obowiązków określonych ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowelizacja ma obowiązywać prawdopodobnie od 1 stycznia 2017 r.

Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego/Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama