reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kary za wyłudzanie VAT i złą interpretację przepisów

Kary za wyłudzanie VAT i złą interpretację przepisów

Fiskus pracuje nad wprowadzeniem dodatkowych sankcji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. Sankcje szykowane przez rząd dotkną nie tylko tych, którzy działają z premedytacją, lecz także przedsiębiorców, którzy popełnią błąd w rozliczeniach.

Nie chciałbym by zmiana skończyła się tym, że różnego typu ograniczenia będą dotykały najdrobniejszych, którzy de facto popełniali błędy, a odpowiadaliby tak, i byli ścigani tak, jak rasowi przestępcy - powiedział Ryszard Małkiewicz, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Według ekspertów podatnicy, z obawy przed domiarem, będą wybierać rozwiązania mniej korzystne dla siebie, lecz sprzyjające interesom Skarbu Państwa.

Obowiązek przesyłania ewidencji VAT – po raz pierwszy do 25 sierpnia

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w polskim prawie podatkowym

Ryszard Małkiewicz zaznaczył, że istnieją dwie grupy podatników. – Są podatnicy, którzy świadomie tak prowadzą swoje interesy, że de facto są przestępcami – podkreślił. Dodał, że wyłudzają oni podatek, tworzą dokumenty, prowadzą ich nielegalny obrót, dokonują nielegalnych transakcji. - Z tego powodu działania rządu i próby nałożenia sankcji są w miarę słuszne – zaznaczył.

Zwrócił jednak także uwagę, że są podatnicy, którzy popełniają drobne błędy. – Nie chciałbym by zmiana skończyła się tym, że różnego typu ograniczenia będą dotykały najdrobniejszych, którzy de facto popełniali błędy, a odpowiadaliby tak, i byli ścigani tak, jak rasowi przestępcy. To jest największy problem – zauważył.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dodał, że jeśli rząd potrafi przeprowadzić zmianę tak, by osoby, które popełniły błąd były karane stosunkowo lekko w stosunku do typowych przestępców podatkowych, to jest to słuszne rozwiązanie.

Odniósł się również do przedsiębiorców, mówiąc, że w większości oni także nie popierają nielegalnych obrotów, ponieważ bije to w legalność prowadzonych przez nich interesów. - Jest to konkurencja nielegalna, która powoduje, że opłacalność przedsiębiorczości legalnej jest gorsza co najmniej o 20 proc., co jest dużą kwotą – podsumował.

Źródło: KIDP

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama