| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie baza dłużników fiskusa

Będzie baza dłużników fiskusa

Konsolidacja rejestrów niepłacących firm i utworzenie bazy dłużników fiskusa – to recepty Ministerstwa Rozwoju na walkę z nierzetelnymi kontrahentami.

Wzięcie pod ochronę wierzycieli przed niesolidnymi dłużnikami to kolejny projekt z pakietu „100 zmian dla firm”, wchodzącego w skład tzw. planu Morawieckiego. Pakiet rozwiązań korzystnych dla wierzycieli zyskał akceptację Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Reforma ma polegać m.in. na usprawnieniu działalności biur informacji gospodarczej (BIG). Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że obecnie na rynku jest pięć BIG-ów i każdy ma osobną bazę. „Z uwagi na brak wymiany danych między nimi uzyskanie pełnej informacji wymaga odrębnego skorzystania z usług kilku podmiotów” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

– Pozytywnie oceniamy rozwiązania zawarte w projekcie, jednak chcemy zachęcić rząd do dalszych działań na rzecz poprawy ściągalności wierzytelności oraz trzymania się przez kontrahentów terminów zapłaty. Problem dotyczy nie tylko małych firm, lecz także średnich i dużych, które wykorzystując swoją pozycję, wymuszają na mniejszych kooperantach np. 90-dniowe terminy zapłaty — podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »