reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kasy rejestrujące 2017 - nowe zwolnienia

Kasy rejestrujące 2017 - nowe zwolnienia

Projekt nowego rozporządzenia regulującego zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przewiduje wprowadzenie możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania usług medycznych i prawniczych oraz doradztwa podatkowego.

Usługi te mogą być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli podatnicy, którzy je świadczą, spełnią następujące warunki:

  • całą zapłatę za wykonaną czynność będą przyjmowali za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem),
  • z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,
  • przed dokonaniem pierwszej czynności upoważnią bank mający siedzibę na terytorium kraju lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, której są członkiem, prowadzące rachunek, na który dokonywana jest zapłata z tytułu tych czynności, do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.

Według przepisów obowiązujących od dwóch lat usługi te podlegały bezwzględnemu obowiązkowi ujmowania w kasie. Od 1 stycznia 2017 r. – po spełnieniu ww. warunków nie będą musiały być ewidencjonowane w kasie rejestrującej.

Polecamy: Biuletyn VAT

Z opisanego zwolnienia będą mogli skorzystać także ci podatnicy, którzy już prowadzą taką działalność. Aby skorzystać ze zwolnienia od 1 stycznia 2017 r., będą oni musieli – najpóźniej do 31 grudnia 2016 r. – upoważnić bank do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na rachunku, na który przyjmują zapłatę za te usługi. Upoważnienie to powinno obejmować co najmniej cały rok 2017.

Źródło: własne

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kasy rejestrujące w 2017 r. – planowane zmiany" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama