| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2018 roku może zostać zlikwidowana luka w VAT

W 2018 roku może zostać zlikwidowana luka w VAT

W 2018 roku prawdopodobnie może zostać zlikwidowana luka w VAT, natomiast w tym roku dochody z VAT mogą być wyższe nawet o 27 mld zł - zapowiedział podczas pierwszego czytania projektu budżetu na przyszły rok wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przedstawił we wtorek (10 października) w Sejmie projekt budżetu na przyszły rok.

Zaznaczył, że w sumie tegoroczne wydatki wyniosą 397,1 mld zł, a dochody 355,8 mld zł, deficyt sięgnie 41,5 mld zł, a sektora finansów publicznych 2,7 proc. PKB. "A więc bardzo bezpiecznie, w granicach kryteriów konwergencji z Maastricht i unijnych parametrów, jednocześnie też z utrzymaniem stabilizacyjnej reguły wydatkowej, która jest częścią paktu stabilności i wzrostu w UE" - stwierdził.

Wyjaśnił, że w dochodach podatkowych na najbliższy rok zaplanowano 333 mld zł. W tym roku zaplanowano 301 mld zł, a uda się osiągnąć co najmniej 311 mld zł, ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego. Według niego uszczelnienie widać przede wszystkim na przykładzie dwóch podatków CIT i VAT. Dochody z pierwszego wzrosną w tym roku co najmniej o 12-13 proc. Rząd zakładał, że wzrost dochodów z VAT ma być wyższy o 10,9 proc., czyli 14,3 mld zł.

"Mówiliście, że to absolutnie niemożliwe (...). W tym roku VAT wzrośnie co najmniej o 25 mld zł, przy czym raczej wygląda na to, że więcej niż o 25 mld zł, bliżej 27 mld zł. Bardzo poważnie pogoniliśmy mafie VAT-owskie, na które przymykaliście oko" - mówił. Wyjaśnił, że na jego biurku jest "sterta pism, petycji, próśb i deklaracji" ze strony różnych branż wysyłanych od 2009 r. do 2015 r. Wskazał, że przedsiębiorcy w nich błagali resort finansów, aby zrobił coś w celu walki z wyłudzeniami VAT i zapewnienia uczciwej konkurencji.

Zaznaczył, że w latach rządów PO-PSL w 2008 r. dochody z VAT wyniosły 103 mld zł, a po ośmiu latach 123 mld zł - i to po uwzględnieniu podniesienia stawki VAT z 22 proc. do 23 proc. w 2011 r., co dało dodatkowe ok. 6 mld zł, "czyli bez podwyżki podatków, którą zafundowaliście Polakom mamy wzrost VAT-u o 14 mld zł" - porównywał. Dodał, że na koniec rządów PO-PSL luka w VAT wynosiła ok. 40 mld zł rocznie.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Podkreślił, że "bardzo ambitne" założenia rządu dotyczą przyrostu ściągalności VAT o kolejne ok. 15 mld - 20 mld zł. "Czyli delta między rokiem 2016, a 2018 wyniesie 40 mld zł. To rząd PiS właśnie zlikwiduje tę waszą lukę VAT-owską w ciągu dwóch lat (...). My ją z wysokim prawdopodobieństwem zlikwidujemy w przyszłym roku (...)" - dodał. (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Dorota Skrobisz

mmu/ skr/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »