| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ministerstwo Finansów udostępniło środowisko testowe w systemie e-Deklaracje. Producenci oprogramowania mogą więc opracować aplikacje do przesyłania e-deklaracji.


Przesyłanie e-deklaracji za pomocą aplikacji w systemach finansowo-księgowych firm to jeden z warunków upowszechnienia e-deklaracji. Dziś firmy nie mogą przesyłać deklaracji drogą elektroniczną z wykorzystaniem zainstalowanych w firmie systemów, ponieważ producenci oprogramowania nie dostarczyli niezbędnych aplikacji. Dotychczas nie mieli oni bowiem możliwości przetestowania swoich rozwiązań. Udostępnienie przez resort specyfikacji Wejścia Wyjścia pozwoli więc na opracowanie i wdrożenie pierwszych aplikacji do przesyłania e-deklaracji za pomocą oprogramowania finansowo-księgowego. Obecnie firmy mogą korzystać z interaktywnych formularzy. Jest to jednak bardzo uciążliwe i czasochłonne, co powoduje, że firmy nie są zainteresowane przesyłaniem deklaracji przez internet.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, specyfikacja Wejścia Wyjścia przedstawia zasady wymiany informacji pomiędzy systemem informatycznym e-Deklaracje a oprogramowaniem finansowo-księgowym. Dostosowanie aplikacji jest możliwe dzięki temu, że resort opublikował otwarty standard dokumentu podatkowego.

Ministerstwo Finansów opublikowało także nowe urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Formularz dostępny jest na stronie internetowej e-Deklaracji (www. e-deklaracje.gov. pl). Podatnicy przesyłający deklaracje elektronicznie powinni więc korzystać z nowego formularza. W przypadku błędnego wypełnienia e-deklaracji, podatnik otrzyma komunikat o niezgodności ze schematem XSD. Dotychczas zdarzało się jednak, że komunikat był błędnie wyświetlany. Dzięki nowemu formularzowi błędy zostały wyeliminowane. Podatnik otrzyma także pełniejszą informację o niezgodności ze schematem XSD.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK