reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ułatwienia w przesyłaniu deklaracji elektronicznych

Ministerstwo Finansów udostępniło środowisko testowe w systemie e-Deklaracje. Producenci oprogramowania mogą więc opracować aplikacje do przesyłania e-deklaracji.


Przesyłanie e-deklaracji za pomocą aplikacji w systemach finansowo-księgowych firm to jeden z warunków upowszechnienia e-deklaracji. Dziś firmy nie mogą przesyłać deklaracji drogą elektroniczną z wykorzystaniem zainstalowanych w firmie systemów, ponieważ producenci oprogramowania nie dostarczyli niezbędnych aplikacji. Dotychczas nie mieli oni bowiem możliwości przetestowania swoich rozwiązań. Udostępnienie przez resort specyfikacji Wejścia Wyjścia pozwoli więc na opracowanie i wdrożenie pierwszych aplikacji do przesyłania e-deklaracji za pomocą oprogramowania finansowo-księgowego. Obecnie firmy mogą korzystać z interaktywnych formularzy. Jest to jednak bardzo uciążliwe i czasochłonne, co powoduje, że firmy nie są zainteresowane przesyłaniem deklaracji przez internet.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, specyfikacja Wejścia Wyjścia przedstawia zasady wymiany informacji pomiędzy systemem informatycznym e-Deklaracje a oprogramowaniem finansowo-księgowym. Dostosowanie aplikacji jest możliwe dzięki temu, że resort opublikował otwarty standard dokumentu podatkowego.

Ministerstwo Finansów opublikowało także nowe urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Formularz dostępny jest na stronie internetowej e-Deklaracji (www. e-deklaracje.gov. pl). Podatnicy przesyłający deklaracje elektronicznie powinni więc korzystać z nowego formularza. W przypadku błędnego wypełnienia e-deklaracji, podatnik otrzyma komunikat o niezgodności ze schematem XSD. Dotychczas zdarzało się jednak, że komunikat był błędnie wyświetlany. Dzięki nowemu formularzowi błędy zostały wyeliminowane. Podatnik otrzyma także pełniejszą informację o niezgodności ze schematem XSD.

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama