reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spłata zaległości podatkowych z obniżoną stawką

Spłata zaległości podatkowych z obniżoną stawką

Podatnik, który złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji i uiści zaległość podatkową, zapłaci niższe odsetki za zwłokę.


ZMIANA PRAWA

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu Komisji Przyjazne Państwo, zmniejszającego odsetki od zaległości dla podatników, którzy będą dobrowolnie spłacać zaległości podatkowe. Odsetki w takiej sytuacji wyniosą 75 proc. obowiązującej stawki. Preferencja będzie miała zastosowanie pod warunkiem złożenia przez podatnika prawnie skutecznej korekty deklaracji podatkowej i uiszczenia w ciągu siedmiu dni całej zaległości podatkowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego. Obecnie odsetki wynoszą 15 proc., przy czym przy ich naliczaniu bez znaczenia jest to, czy podatnik reguluje zaległość dobrowolnie na skutek złożenia deklaracji podatkowej, czy też spłaca dług w wyniku jego wykrycia w trakcie kontroli podatkowej. Niższa stawka odsetek za zwłokę ma stanowić swoistą premię za dobrowolną spłatę zaległości podatkowej, która nie została jeszcze wykryta przez organ podatkowy, i motywować podatników do regulowania długów wobec fiskusa.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama