reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Ulga dla realizujących cel programu

Ulga dla realizujących cel programu

Aby dochody osób realizujących projekt współfinansowany przez UE korzystały ze zwolnienia PIT, środki muszą pochodzić od odpowiednich instytucji. Podatnik powinien też realizować cel programu bezpośrednio. - Decyzja z 14 listopada 2006 r. (nr IPB2/418-7/06/3).


Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła, jak opodatkowane są osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych i umów o pracę.


Ośrodek szkoleniowy podpisał umowę o realizację projektu szkoleniowego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich Działanie 2.3, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt przygotowany przez wnioskodawcę, którego finansowania dotyczy zawarta umowa, wskazuje jednoznacznie osoby przewidziane do realizacji zadań (personel zarządzający projektem, trenerzy), jak i koszty ich wynagrodzenia. Wynika z tego, że osoby te bezpośrednio realizują cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.


Pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych. W związku z tym nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje zwolnienie z PIT. Ponadto, omawiane zwolnienie adresowane jest jedynie do podmiotów bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.


W omawianej sytuacji podmiotem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy jest podatnik, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług szkoleniowych - ośrodek szkoleniowy, gdyż to ten podmiot podpisał umowę o realizację projektu szkoleniowego. Wykonanie określonych czynności związanych z realizacją tego projektu podatnik zleca innym zatrudnionym osobom fizycznym. Zatem dochody (wynagrodzenia) uzyskane przez te osoby nie mogą korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT, ponieważ nie został także spełniony warunek, że podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama