| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Komisant obniży akcyzę o zapłacony podatek

Komisant obniży akcyzę o zapłacony podatek

Komisant może obniżyć podatek akcyzowy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu przy odsprzedaży samochodu osobowego. - Postanowienie naczelnika Urzędu Celnego w Gdańsku z 1 lutego 2007 r., nr 323000-RPA-058/1/07/AW.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Czy istnieje możliwość obniżenia przez komisanta akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu? Jaką kwotę akcyzy trzeba umieścić na fakturze od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


W sytuacji sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju, jeżeli na wcześniejszym etapie obrotu został zapłacony podatek akcyzowy (np. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego), podatnik ma możliwość w rozliczeniu podatku z tytułu sprzedaży tego pojazdu uwzględnić kwotę wcześniej zapłaconego podatku. W związku z powyższym, jeżeli podatnik (w tym także komisant) udokumentuje fakt zapłaty podatku akcyzowego na wcześniejszym etapie obrotu (nawet jeśli podatek został zapłacony przez innego podatnika), będzie mógł skorzystać z przysługującego mu prawa do obniżenia podatku o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.


Komisant sprzedający samochód osobowy jest zobowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży pojazdu. Na fakturze podatnik wpisuje zatem całą, łączną kwotę akcyzy (zapłaconą przez komitenta i komisanta).


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK