reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Komisant obniży akcyzę o zapłacony podatek

Komisant obniży akcyzę o zapłacony podatek

Komisant może obniżyć podatek akcyzowy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu przy odsprzedaży samochodu osobowego. - Postanowienie naczelnika Urzędu Celnego w Gdańsku z 1 lutego 2007 r., nr 323000-RPA-058/1/07/AW.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Czy istnieje możliwość obniżenia przez komisanta akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu? Jaką kwotę akcyzy trzeba umieścić na fakturze od dokonywanej odsprzedaży samochodu osobowego?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


W sytuacji sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju, jeżeli na wcześniejszym etapie obrotu został zapłacony podatek akcyzowy (np. w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego), podatnik ma możliwość w rozliczeniu podatku z tytułu sprzedaży tego pojazdu uwzględnić kwotę wcześniej zapłaconego podatku. W związku z powyższym, jeżeli podatnik (w tym także komisant) udokumentuje fakt zapłaty podatku akcyzowego na wcześniejszym etapie obrotu (nawet jeśli podatek został zapłacony przez innego podatnika), będzie mógł skorzystać z przysługującego mu prawa do obniżenia podatku o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu.


Komisant sprzedający samochód osobowy jest zobowiązany do wykazania na wystawionej fakturze kwoty akcyzy od dokonywanej odsprzedaży pojazdu. Na fakturze podatnik wpisuje zatem całą, łączną kwotę akcyzy (zapłaconą przez komitenta i komisanta).


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama