| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Poręczenia jako pomoc de minimis

Poręczenia jako pomoc de minimis

Minister Gospodarki określił szczegółowe warunki udzielania poręczeń przez fundusze poręczeniowe ze środków wsparcia przekazanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Poręczenia udzielane są mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom na zabezpieczenie spłaty zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pomoc w postaci udzielonych poręczeń nie może łącznie z innymi formami pomocy przekroczyć dopuszczalnej intensywności pomocy (w okresie trzech lat budżetowych łączna wartość pomocy nie może przekraczać 200 000 euro, a w sektorze transportu drogowego 100 000 euro). Wartość poręczenia może objąć nie więcej niż 80% wartości udzielanego kredytu lub innego zobowiązania finansowego. Rozporządzenie stanowi, że wynagrodzenie pobierane przez fundusz za ustanowienie poręczenia jest niższe od rynkowego. Warunkiem udzielenia pomocy w formie poręczenia jest złożenie:

- zaświadczeń albo oświadczeń o otrzymanej pomocy w okresie 2 lat poprzedzających wniosek oraz

- informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania poręczeń jako pomocy de minimis (Dz.U. Nr 221, poz. 1315)

Rozporządzenie wchodzi w życie 18 listopada 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »