| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory zeznania SD-3 i informacji SD-3/A.

Nowe wzory umożliwią składanie tych formularzy za pomocą środków komunikacji elektronicznej – w szczególności w ramach systemu e-Podatki  - we wszystkich możliwych sytuacjach.

Aktualnie przez Internet można składać jedynie zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3. Nie można natomiast złożyć w ten sposób w formie załączników informacji o pozostałych podatnikach (SD-3/A). Zatem jeżeli kilku podatników nabyło udziały we współwłasności rzeczy lub prawa majątkowego – nie mogą złożyć zeznania przez Internet.

Wprowadzane od 1 września 2014 r. nowe wzory formularzy wiążą deklarację SD-3 z informacją SD-3/A poprzez wykazanie w załącznikach do deklaracji, składanych przez kolejnych podatników: łącznej kwoty czystej wartości rzeczy lub praw majątkowych .

Dodane zostały (zarówno do zeznania SD-3, jak i do informacji SD-3/A) nowe części z danymi:

D. Tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych,

E. Łączna, czysta wartość rzeczy lub praw majątkowych.

W informacji SD-3/A dodano także nową część oznaczoną: A. Miejsce i cel składania informacji, która umożliwi skierowanie odrębnie składanych załączników do właściwego organu podatkowego.

Ponadto do zeznania SD-3 dodano pozycję do wskazania daty śmierci spadkodawcy, analogicznie jak w informacji SD-3/A.

Te nowe formularze pozwolą na składanie deklaracji i informacji w podatku od spadków i darowizn przez Internet i przetwarzanie ich w systemie e-Podatki, którego uruchomienie jest planowane również na 1 września 2014 r.

Składane przez system e-Podatki deklaracja SD-3 i informacje SD-3/A traktowane będą w tym systemie jako odrębne deklaracje. Każda z nich powinna być (zgodnie z art. 3b §1 pkt 2 ordynacji podatkowej) opatrzona podpisem elektronicznym osoby składającej.

Do czasu wyczerpania nakładu, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015 r., może być stosowany dotychczas obowiązujący wzór zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych, za wyjątkiem sytuacji gdy zeznanie jest składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn – Dziennik Ustaw z 16 lipca 2014 r., poz. 939.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK