| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

Zmienione formularze SD-3 i SD-3/A od 1 września 2014 r.

1 września 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn. Rozporządzenie to wprowadza nowe wzory zeznania SD-3 i informacji SD-3/A.

Nowe wzory umożliwią składanie tych formularzy za pomocą środków komunikacji elektronicznej – w szczególności w ramach systemu e-Podatki  - we wszystkich możliwych sytuacjach.

Aktualnie przez Internet można składać jedynie zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych SD-3. Nie można natomiast złożyć w ten sposób w formie załączników informacji o pozostałych podatnikach (SD-3/A). Zatem jeżeli kilku podatników nabyło udziały we współwłasności rzeczy lub prawa majątkowego – nie mogą złożyć zeznania przez Internet.

Wprowadzane od 1 września 2014 r. nowe wzory formularzy wiążą deklarację SD-3 z informacją SD-3/A poprzez wykazanie w załącznikach do deklaracji, składanych przez kolejnych podatników: łącznej kwoty czystej wartości rzeczy lub praw majątkowych .

Dodane zostały (zarówno do zeznania SD-3, jak i do informacji SD-3/A) nowe części z danymi:

D. Tytuł nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych,

E. Łączna, czysta wartość rzeczy lub praw majątkowych.

W informacji SD-3/A dodano także nową część oznaczoną: A. Miejsce i cel składania informacji, która umożliwi skierowanie odrębnie składanych załączników do właściwego organu podatkowego.

Ponadto do zeznania SD-3 dodano pozycję do wskazania daty śmierci spadkodawcy, analogicznie jak w informacji SD-3/A.

Te nowe formularze pozwolą na składanie deklaracji i informacji w podatku od spadków i darowizn przez Internet i przetwarzanie ich w systemie e-Podatki, którego uruchomienie jest planowane również na 1 września 2014 r.

Składane przez system e-Podatki deklaracja SD-3 i informacje SD-3/A traktowane będą w tym systemie jako odrębne deklaracje. Każda z nich powinna być (zgodnie z art. 3b §1 pkt 2 ordynacji podatkowej) opatrzona podpisem elektronicznym osoby składającej.

Do czasu wyczerpania nakładu, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015 r., może być stosowany dotychczas obowiązujący wzór zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych, za wyjątkiem sytuacji gdy zeznanie jest składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn – Dziennik Ustaw z 16 lipca 2014 r., poz. 939.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »