reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Inkubator przedsiębiorczości a podatki

Inkubator przedsiębiorczości a podatki

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, której celem jest wspieranie przedsiębiorczości. Firmy, które funkcjonują w ramach Inkubatora przedsiębiorczości mogą liczyć na szereg korzyści podatkowych.

Czym jest inkubator przedsiębiorczości?

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja stworzona z myślą o początkujących przedsiębiorcach. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorczości poprzez zastosowanie systemu udogodnień, które ułatwiają funkcjonowanie firmy znacząco obniżając koszty jej prowadzenia. Jest to tym cenniejsze w początkach działalności – najtrudniejszym dla firmy etapie, kiedy dopiero co pojawia się ona na rynku i walczy o utrzymanie. Inkubator przedsiębiorczości daje możliwość skupienia się w tym momencie na meritum działalności – tworzeniu marki, budowaniu bazy klientów, etc. Wszelkimi zaś kwestiami związanymi z księgowością zajmują się Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które za 200-250 złotych miesięcznie dokonują rozliczeń księgowych i finansowych firmy, służąc przy tym wielopłaszczyznowym wsparciem, włączając w to porady prawne i dostęp do wyposażonych biur.

Inkubator przedsiębiorczości kontra ZUS

Prowadzenie firmy w ramach Inkubatora przedsiębiorczości niesie ze sobą wiele korzyści podatkowych, takich jak brak obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych czy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS. Jeśli zaś chodzi o koszty, to oprócz ww. kwoty 200-250 złotych wpłacanej na konto AIP co miesiąc, istnieje również konieczność odprowadzania podatku VAT w odpowiedniej kwocie z faktur wystawionych przez firmę na AIP. Odliczenie podatku VAT jest wówczas niemożliwe, gdyż w świetle przepisów, podatnikiem są w tym przypadku Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które wystawiają deklarację dla Urzędu Skarbowego.

Autor: Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama