Czy porównywarki cenowe mogą używać cudzych znaków towarowych
REKLAMA
REKLAMA
Co więcej, również wątpliwe byłoby korzystanie z nich przez wyszukiwarki internetowe, a może także przez systemy aukcyjne, czy sklepy internetowe. Dlatego trudno się dziwić, że branża z dużą ulgą przyjęła wyrok z 27 lutego 2015, rozpatrującego sprawę w pierwszej instancji Sądu Okręgowego w Warszawie XXII Wydziału – Sądu Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych (sprawa o sygn. XXII GWzt 73/14). E-handel w Polsce złapał trochę oddechu, ale nadal może czuć się zaniepokojony, ponieważ apelacja w tej sprawie jest właściwie pewna.
REKLAMA
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Istota sprawy – poważne naruszenie praw?
Immergas uznał, że posługiwanie się przez Ceneo.pl jego znakiem towarowym zamieszczanym przy poszczególnych towarach jest bezprawne. Miało się złożyć na to kilka przyczyn. Przede wszystkim, zdaniem Immergas, naruszone zostało prawo ochronne udzielone na znak towarowy. Niezależnie od tego posługiwanie się znakiem towarowym przez Ceneo.pl miało stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, a także naruszać dobra osobiste Immergas.
Sąd nie dał się przekonać
Sąd Okręgowy w Warszawie nie podzielił argumentacji Immergas. Zdaniem Sądu Ceneo.pl nie wkroczyło w zakres prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy. Nie doszło bowiem do takiego posługiwania się znakiem, które miałoby negatywnie wpływać na jego renomę, czy zaburzać spełnianie przezeń swych funkcji. Sąd zwrócił również uwagę, że prawa wynikające ze znaku towarowego nie mogą ograniczać jego używania w obrocie nakierowanego na prezentację towaru lub usługi, jeżeli nie jest to połączone z wprowadzeniem w błąd w zakresie związków między portalem a właścicielem znaku.
Sąd nie zgodził się również z zarzutem, by używanie znaku przez Ceneo.pl stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji lub naruszało dobra osobiste Immergas.
Dane osobowe pełnomocników podatników podlegają ochronie
Znaczenie sprawy
Opisany spór sądowy przyczynia się do określania granic prawa ochronnego udzielanego na znak towarowy w Internecie. Istniejący konflikt między dwiema wartościami: swobodą działalności gospodarczej oraz ochroną praw własności intelektualnej, jest trudny do jasnego rozwiązania, zwłaszcza w Internecie. Stąd tego typu sprawy, pozwolą na zwiększenie pewności prawnej wśród podmiotów działających w e-commerce.
Pewne jest jednak, że w najbliższej przyszłości czeka nas jeszcze wiele spraw sądowych, które przyprawią branżę e-commerce o szybsze bicie serca. Ich przebieg będziemy relacjonować na Portalu Prawa IT.
Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalPrawaIT.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat