reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy porównywarki cenowe mogą używać cudzych znaków towarowych

Czy porównywarki cenowe mogą używać cudzych znaków towarowych

Gdy właściciel Ceneo.pl został pozwany przez Immergas z uwagi na m.in. naruszenie prawa ochronnego udzielonego na jego znak towarowy branża e-commerce mocno się zaniepokoiła. Gdyby bowiem okazało się, że Sąd przyznałby rację Immergas, wówczas umieszczanie przez porównywarki cenowe znaków towarowych odnoszących się do produktów byłoby niedopuszczalne.

Co więcej, również wątpliwe byłoby korzystanie z nich przez wyszukiwarki internetowe, a może także przez systemy aukcyjne, czy sklepy internetowe. Dlatego trudno się dziwić, że branża z dużą ulgą przyjęła wyrok z 27 lutego 2015, rozpatrującego sprawę w pierwszej instancji Sądu Okręgowego w Warszawie XXII Wydziału – Sądu Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych (sprawa o sygn. XXII GWzt 73/14). E-handel w Polsce złapał trochę oddechu, ale nadal może czuć się zaniepokojony, ponieważ apelacja w tej sprawie jest właściwie pewna.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Istota sprawy – poważne naruszenie praw?

Immergas uznał, że posługiwanie się przez Ceneo.pl jego znakiem towarowym zamieszczanym przy poszczególnych towarach jest bezprawne. Miało się złożyć na to kilka przyczyn. Przede wszystkim, zdaniem Immergas, naruszone zostało prawo ochronne udzielone na znak towarowy. Niezależnie od tego posługiwanie się znakiem towarowym przez Ceneo.pl miało stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, a także naruszać dobra osobiste Immergas.

Sąd nie dał się przekonać

Sąd Okręgowy w Warszawie nie podzielił argumentacji Immergas. Zdaniem Sądu Ceneo.pl nie wkroczyło w zakres prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy. Nie doszło bowiem do takiego posługiwania się znakiem, które miałoby negatywnie wpływać na jego renomę, czy zaburzać spełnianie przezeń swych funkcji. Sąd zwrócił również uwagę, że prawa wynikające ze znaku towarowego nie mogą ograniczać jego używania w obrocie nakierowanego na prezentację towaru lub usługi, jeżeli nie jest to połączone z wprowadzeniem w błąd w zakresie związków między portalem a właścicielem znaku.

Sąd nie zgodził się również z zarzutem, by używanie znaku przez Ceneo.pl stanowiło czyn nieuczciwej konkurencji lub naruszało dobra osobiste Immergas.

Dane osobowe pełnomocników podatników podlegają ochronie

Znaczenie sprawy

Opisany spór sądowy przyczynia się do określania granic prawa ochronnego udzielanego na znak towarowy w Internecie. Istniejący konflikt między dwiema wartościami: swobodą działalności gospodarczej oraz ochroną praw własności intelektualnej, jest trudny do jasnego rozwiązania, zwłaszcza w Internecie. Stąd tego typu sprawy, pozwolą na zwiększenie pewności prawnej wśród podmiotów działających w e-commerce.

Pewne jest jednak, że w najbliższej przyszłości czeka nas jeszcze wiele spraw sądowych, które przyprawią branżę e-commerce o szybsze bicie serca. Ich przebieg będziemy relacjonować na Portalu Prawa IT.

Artykuł pochodzi z serwisu www.PortalPrawaIT.com prowadzonego przez Kancelarię Lubasz i Wspólnicy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zdjęcia

Czy porównywarki cenowe mogą używać cudzych znaków towarowych
Czy porównywarki cenowe mogą używać cudzych znaków towarowych

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama