REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 3 miliony jednoosobowych firm w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prawie 3 miliony jednoosobowych firm w Polsce
Prawie 3 miliony jednoosobowych firm w Polsce
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na koniec maja 2015 r. w Polsce było zarejestrowanych 2 962 597 jednoosobowych działalności gospodarczych. To najwyższy poziom od czerwca 2014 roku. Liczba najmniejszych firm rośnie, bo poprawa wyników finansowych powoduje, że mniej działalności jest zamykanych. A dobry okres dla mikroprzedsiębiorców powinien potrwać – jak prognozuje Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu budżetu na 2016 r. – co najmniej przez dwa lata.

W maju 2015 r. – jak wynika z danych z rejestru REGON – powstało 25 654 jednoosobowe działalności gospodarcze. To najwięcej od początku roku (na przykład w kwietniu rejestracji nowych firm było o ponad 1 tys. mniej a w marcu – o blisko 1,8 tys. mniej).

REKLAMA

Autopromocja

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Skłonność do otwierania nowych biznesów rośnie wiosną

Jednak przynajmniej na razie nie można jeszcze powiedzieć, że Polacy znowu zaczęli stawiać na własny biznes. Tak się bowiem składa, że skłonność do uruchamiania własnego biznesu jest mocno uzależniona od pory roku. Najwięcej mikrofirm przybywa właśnie wiosną, a najmniej rejestruje się ich zimą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rok temu o tej samej porze powstawało znacznie więcej firm. W maju 2014 r. w REGON-ie się zarejestrowało się o ponad 1 tys. firm więcej niż w maju bieżącego roku. Różnica między wynikami kwietnia w tym oraz w ubiegłym roku wyniosła ponad 2 tys. W rezultacie wynik majowy, choć niezły, nie jest wcale imponujący.

Potwierdzają to także wyliczenia dotyczące dwunastomiesięcznej średniej liczby nowych rejestracji. W maju wyniosła ona 23 934. Ostatni raz ten wskaźnik miał wartość niższą od 24 000 w styczniu 2013 roku, a więc ponad 2 lata temu.

Źródło: wyliczenia własne na podstawie rejestru REGON

Trend spadkowy pod względem średniej dwunastomiesięcznej liczby nowych rejestracji trwa od listopada 2013 roku. Jednak choć można mówić o nieco mniejszej skłonności Polaków do otwierania własnych firm, to nie należy tego wiązać z gorszą kondycją mikrobiznesu.

Mniej wyrejestrowań

Widać to po drugiej stronie rejestru REGON, a więc po liczbie firm zamykanych. W maju ubyło 21 537 jednoosobowych działalności. To wprawdzie o 1,4 tys. więcej niż w kwietniu, ale o 1,9 tys. mniej niż w maju 2014 r. Przez pięć miesięcy tego roku z REGON-u zostało wykreślonych 119,6 tys. firm, a więc o 5,9 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Liczba zamknięć jest także niższa niż w 2013 r. o tej samej porze.

Źródło: rejestr REGON

Powodem, dla którego mikrofirmy są zamykane rzadziej niż w poprzednich dwóch latach, jest poprawa ich sytuacji. Już w badaniach nastrojów wśród prowadzących najmniejsze firmy, przeprowadzonych przez Idea Bank w I kw. tego roku, było widać ogromny optymizm wśród przedsiębiorców. Przypomnijmy, że aż 66% prowadzących mikrofirmy, którzy wzięli udział w ankiecie, odpowiedziało, że spodziewa się wzrostu obrotów w roku 2015.

Również Ministerstwo Finansów widzi poprawę w sytuacji osób prowadzących działalność gospodarczą. W założeniach do projektu budżetu na rok 2016, przyjętych niedawno przez rząd, w części poświęconej prognozie na lata 2015-16 czytamy: „W horyzoncie prognozy wsparciem dla dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych będzie oczekiwany relatywnie szybki wzrost nadwyżki operacyjnej w tym sektorze, czyli dochodu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którego zmiany w większym stopniu powinny być powiązane z dynamiką rozwoju sektora rynkowego niż z dynamiką całego PKB”.

Innymi słowy, wzrost dochodów osób prowadzących działalność gospodarczą ma przekroczyć tempo wzrostu PKB nie tylko w roku 2015 (resort finansów oczekuje wzrost PKB w tym roku na poziomie 3,4%), ale także w roku przyszłym (wzrost PKB, jak wynika z założeń do projektu budżetu, ma wynieść 3,8%).

Dobre prognozy dla najmniejszych przedsiębiorstw

Nic dziwnego, że pomimo relatywnie niższej skłonności do otwierania nowych firm, co widać w spadkowym trendzie dwunastomiesięcznej średniej, ogólna liczba wpisanych do rejestru jednoosobowych działalności gospodarczych rośnie. Na koniec maja było ich 2 962 597, a więc o ponad 4 tys. więcej niż w kwietniu i aż o 8,7 tys. więcej niż w marcu.

Źródło: rejestr REGON

Jest spora szansa, że istniejących firm będzie przybywać nadal. Wprawdzie mikroprzedsiębiorcy są w ograniczonym stopniu zależni od koniunktury, ale w założeniach do projektu budżetu można znaleźć prognozy, które powinny pozytywnie działać na rozwój lokalnych rynków. A to właśnie sytuacja na lokalnych rynkach decyduje i o sytuacji finansowej mikrofirm, i o ich planach rozwojowych.


Resort finansów spodziewa się i wzrostu przeciętnego zatrudnienia w gospodarce (o 0,9% w 2015 r. i o 0,8% w roku 2016), i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (nominalnie o 3,5% w roku bieżącym i o 3,6% w roku przyszłym), a także zwiększenia spożycia prywatnego (do 3,4% w tym i 3,7% w kolejnym roku).

Wzrost zatrudnienia i płac oznacza, że klienci na lokalnych rynkach będą dysponowali większymi środkami, które też będą chętniej wydawać dzięki zwiększonemu zatrudnieniu. Dla przedsiębiorców oznacza to szanse na zwiększenia przychodów oraz na inwestycje, służące dostosowaniu się do tego rosnącego popytu.

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA