reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Czemu warto postawić na ekogroszek?

Czemu warto postawić na ekogroszek?

Unia Europejska wydała rozporządzenie, zgodnie z którym od 2020 roku nie będzie można palić w domu węglem. W obliczu takiego zakazu warto przyjrzeć się innym sposobom ogrzewania domu, zwłaszcza tym pochodzącym z naturalnych źródeł. Unia Europejska przeznaczyła na promocję odnawialnych źródeł energii w Polsce ponad 6 mld złotych. Jedną z dotowanych opcji jest ogrzewanie na ekogroszek. Czym jest? Jakie niesie korzyści? Czy jest możliwe jego dofinansowanie?

Ekogroszek – co to?

Ekogroszek zaliczyć można do źródeł energii odnawialnej, obok materiałów takich jak pelet czy słoma. Jest paliwem, który pozyskiwany jest z wysokiej jakości węgla kamiennego. Ponieważ stosuje się go w piecach niskoemisyjnych, jego spalanie wiąże się z wytworzeniem stosunkowo niewielkich ilości tlenku węgla i siarki. Ogrzewanie na ekogroszek spełnia zatem proekologiczne oczekiwania konsumentów.

Sposób finansowania inwestycji – leasing czy kredyt?

Korzyści z ogrzewania ekogroszkiem

Za wyborem tej metody ogrzewania przemawia kilka czynników. Jednym z nich są koszty – ogrzewanie ekogroszkiem jest wyjściem tańszym i bardziej wydajnym od ogrzewania olejowego czy gazowego. Porównując eksploatację ekogroszku i oleju opałowego, zauważyć można, iż ten drugi pochłania ok. 40% więcej kosztów. Oprócz korzyści ekonomicznych, ważne są również względy ergonomiczne – kotły na ekogroszek mają zautomatyzowane działanie. Wystarczy wsypać do podajnika zapas paliwa raz na kilka dni, a kocioł sam steruje dostarczaniem ekogroszku do komory spalania.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Gdzie można starać się o dotacje?

W związku z unijnymi programami ograniczenia spalin i wsparciem dla ekologicznych rozwiązań grzewczych, możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie inwestycji jaką jest ogrzewanie na ekogroszek. W tym celu udać się należy do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w celu uzyskania niezbędnych informacji. Wysokość dofinansowania jest dla każdej gminy ustalana indywidualnie, jednak zazwyczaj nie przekracza kwoty stanowiącej połowę poniesionych kosztów.

www.disan.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Zdjęcia

Czemu warto postawić na ekogroszek?
Czemu warto postawić na ekogroszek?

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama