REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto inwestować w fundusze obligacji?

Czy warto inwestować w fundusze obligacji? / Fot. Fotolia
Czy warto inwestować w fundusze obligacji? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielu inwestorów uważa, że fundusze obligacji skarbowych są bezpieczną inwestycją. Wszystko jednak wskazuje na to, że hossa na funduszach dłużnych dobiega końca. Zakończył się cykl obniżek stóp procentowych i wciąż pojawiają się nowe informacje zwiastujące kres dobrego zwrotu z inwestycji.

Problem w tym, że ceny papierów dłużnych emitowanych przez Państwo mogą nie tylko rosnąć, ale i spadać. Przekonali się o tym choćby inwestorzy, którzy w IV kwartale 2012 roku wypełnili swoje portfele tego rodzaju produktami – wtedy do funduszy obligacji denominowanych w złotym napłynęło aż 13,4 mld PLN.

Autopromocja

Czas pokazał, że był to świetny wskaźnik „kontrariański”. Trwająca od początku 2011 roku hossa na polskich papierach dłużnych została przerwana pokaźną korektą w 2013 roku, kiedy to ceny papierów zaczęły spadać. Od czerwca 2013 roku do lutego 2014 roku, inwestorzy uciekając z funduszy obligacji, wypłacili z nich o 3,6 mld zł więcej niż wpłacili.

Emisja obligacji a VAT

Od ponad 12 miesięcy trwa jednak powrót do „bezpiecznych” funduszy dłużnych. Czy słusznie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy przypomnieć, co generuje wynik inwestycyjny na papierach dłużnych. Są to trzy czynniki:

- wysokość kuponu, jaką inwestor otrzymuje od emitenta (oprocentowanie obligacji);

- zysk z reinwestycji otrzymanego kuponu (tu kluczowe znaczenie ma poziom obecnych i przyszłych stóp);

- zmiana ceny papieru dłużnego (wypadkowa sił podaży i popytu).

Polecamy: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sytuacja na rynku obligacji i stóp procentowych wskazuje, że należy rozpocząć usuwanie obligacji skarbowych i funduszy dłużnych z portfela. Przede wszystkim dlatego, że zbliżają się podwyżki stóp.

Przypomnijmy: w 2012 roku stopa zwrotu funduszy obligacji skarbowych sięgnęła ponad 10 proc. W 2013 roku wyniosła już tylko około 1 proc. Różnica wzięła się stąd, że w 2012 roku Rada Polityki Pieniężnej – organ ustalający stopy procentowe w Polsce – zainicjowała cykl obniżek stóp procentowych. Tym samym, oczekiwania inwestorów odnośnie poziomu, do jakiego może spaść stopa referencyjna, zostały mocno rozbuchane. Wtedy krzywa stóp procentowych odwróciła się, czego efektem był wzrost wartości obligacji skarbowych. W 2013 roku RPP zahamowała obniżki, a to poskutkowało korektą wycen długu. Do kontynuacji zniżek RPP wróciła w 2014 roku, a wraz z tą decyzją wrócił dobry czas dla obligacji.

Jaka jest obecna sytuacja? RPP w marcu obniżyła stopę referencyjną do poziomu 1,50 proc. i poinformowała, że zakończyła cykl obniżek stóp procentowych z uwagi na dobrą sytuację gospodarczą kraju. Krzywa krótkoterminowych stóp terminowych rośnie, co potwierdzają zmieniające się perspektywy i podejście inwestorów do długu skarbowego.

RPP nie ma już argumentów do dalszych obniżek stóp procentowych. Nie ma więc powodów, by obligacje skarbowe zyskiwały na wartości. Wraz ze wzrostem stóp, otrzymane kupony i zyski z reinwestycji będą spadać i nie wystarczą prawdopodobnie na pokrycie strat wynikających ze spadku cen papierów.

Czy emisja obligacji podlega PCC

Warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się z aktywami funduszy dłużnych denominowanych w złotym. wg danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, saldo napływu środków do funduszy obligacji skarbowych w marcu 2015 roku spadło poniżej zera (-40 mln zł) po raz pierwszy od lutego 2014 roku (-435 mln zł). – mówią dane Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Warto więc uważnie obserwować nadchodzące miesiące, ponieważ wartość odpływającego kapitału powinna znacząco rosnąć. Jeśli tak się będzie działo, oznaczać to będzie, że inwestorzy instytucjonalni zaczęli wycofywać swój kapitał z funduszy obligacji.

Inwestorzy, którzy lokują środki na rynku długu za pośrednictwem funduszy powinni pamiętać, że ich działalność podlega regulacjom. W pewnych okolicznościach może okazać się, że zarządzający nie może sprzedać papierów trzymanych w portfelu ze względu na obowiązujące limity zaangażowania. Oznacza to, że inwestor może mieć problem ze sprzedażą jednostek uczestnictwa funduszu dłużnego wtedy, gdy zacznie się bessa na rynku długu.

Kinga Stachowiak, Prezes Zarządu Portal Skarbiec.biz S.A.

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA