reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Nieruchomości warszawskie objęte tzw. dekretem Bieruta - nowe przepisy jeszcze w 2015 roku

Nieruchomości warszawskie objęte tzw. dekretem Bieruta - nowe przepisy jeszcze w 2015 roku

Żaden z klubów nie opowiedział się we wtorek 23 czerwca 2015 r. przeciw senackiemu projektowi ustawy, mającemu uregulować problem nieruchomości warszawskich objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r. PO i PSL zapowiadają poparcie projektu, PiS i Zjednoczona Prawica wstrzymają się od głosu.

Sejm debatował we wtorek nad senackim projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

"Projekt usuwa niedobre skutki dekretu Bieruta" - mówiła sprawozdawczyni połączonych komisji skarbu i samorządu Magdalena Kochan (PO). "Dzisiaj tamte przepisy przeszkadzają w rozwoju miasta" - dodała.

Jak wyjaśniła, projekt ma zlikwidować patologie, związane z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości warszawskich. Jak podkreślała Kochan, chodzi o handel roszczeniami - kancelarie prawne skupują od byłych właścicieli za przysłowiowe grosze roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po cenie rynkowej.

Senacki projekt - zwracała uwagę sprawozdawczyni - wprowadza obowiązek, by takie umowy miały charakter notarialny, co pozwoli na ujawnienie kwot, za jakie roszczenia zostały kupione. Wprowadza jednak przede wszystkim prawo pierwokupu gruntów warszawskich przez miasto.

W projekcie jest też próba rozwiązania innego problemu - zarządzania nieruchomościami przez kuratorów byłych właścicieli. Kochan podkreśliła, że projekt wpisuje do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przepis, iż "nie ustanawia się kuratora, jeśli są przesłanki, że osoba nie żyje".

W projekcie jest też zapis, że jeśli właściciel nieruchomości np. od kilkudziesięciu lat nie dał znaku życia i teraz przez pół roku nie odpowie na wezwanie władz miasta do zgłoszenia się, nieruchomość będzie mogła być przez miasto przejęta.

Najbardziej kontrowersyjny zapis, jak przyznała Kochan, dotyczy gruntów, na których stoją placówki użyteczności publicznej, np. przedszkola, szkoły, place zabaw, placówki kultury. W takich przypadkach będzie można odmówić ich zwrotu w naturze. "Interes publiczny jest czasem ważniejszy niż interes właścicieli" - mówiła Kochan.

Właśnie m.in. te fragmenty projektu spowodowały, że kluby PiS i Zjednoczonej Prawicy zapowiedziały wstrzymanie się od głosu. Jak mówił w debacie poseł Wojciech Zubowski (PiS), przepisy te mogą być niekonstytucyjne, więc "w trosce o jakość stanowionego prawa" jego klub nie może ich poprzeć. Z drugiej strony opowiedział się jednak za uregulowaniem problemu gruntów warszawskich.

Tadeusz Jarmuziewicz (PO) zwrócił natomiast uwagę, że nawet jeśli TK wypowie się w sprawie tej ustawy i uzna część przepisów za niezgodne z ustawą zasadniczą, będzie to zarazem wykładnia, jak takie sprawy regulować.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama