| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Nowy wzór pkpir od 2017 roku

Nowy wzór pkpir od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy podatnicy prowadzący pkpir muszą to robić na nowym wzorze. Wprowadziło go rozporządzenie Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnicy nie mogą już korzystać ze wzoru obowiązującego do końca 2016 r.

Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia pkpir od 2018 r.

Od 8 kwietnia 2016 r. został zmieniony wzór pkpir. Bezwzględny obowiązek stosowania nowego wzoru mieli podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej 8 kwietnia 2016 r. albo po tym dniu. Na mocy przepisów przejściowych podatnicy, którzy przed wejściem w życie  rozporządzenia zmieniającego, tj. przed 8 kwietnia 2016 r., stosowali poprzedni wzór pkpir, mogli  z niego korzystać do końca 2016 r. (§ 3 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego).

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy podatnicy prowadzący pkpir muszą to robić na wzorze wprowadzonym od 8 kwietnia 2016 r. Wzór ten zasadniczo nie różni się od poprzednio obowiązującego. Nowością jest wyodrębnienie kolumny do ewidencjonowania wydatków odliczanych w ramach  ulgi badawczo-rozwojowej (kolumna 16). Do wpisywania uwag przeznaczona będzie natomiast  kolumna 17, a nie jak to było w poprzednim wzorze pkpir – kolumna 16.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Rozporządzenie Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. z 2016 r., poz. 467

Źródło: własne

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »