| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Nowy wzór pkpir od 2017 roku

Nowy wzór pkpir od 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy podatnicy prowadzący pkpir muszą to robić na nowym wzorze. Wprowadziło go rozporządzenie Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnicy nie mogą już korzystać ze wzoru obowiązującego do końca 2016 r.

Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia pkpir od 2018 r.

Od 8 kwietnia 2016 r. został zmieniony wzór pkpir. Bezwzględny obowiązek stosowania nowego wzoru mieli podatnicy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej 8 kwietnia 2016 r. albo po tym dniu. Na mocy przepisów przejściowych podatnicy, którzy przed wejściem w życie  rozporządzenia zmieniającego, tj. przed 8 kwietnia 2016 r., stosowali poprzedni wzór pkpir, mogli  z niego korzystać do końca 2016 r. (§ 3 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego).

Od 1 stycznia 2017 r. wszyscy podatnicy prowadzący pkpir muszą to robić na wzorze wprowadzonym od 8 kwietnia 2016 r. Wzór ten zasadniczo nie różni się od poprzednio obowiązującego. Nowością jest wyodrębnienie kolumny do ewidencjonowania wydatków odliczanych w ramach  ulgi badawczo-rozwojowej (kolumna 16). Do wpisywania uwag przeznaczona będzie natomiast  kolumna 17, a nie jak to było w poprzednim wzorze pkpir – kolumna 16.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Rozporządzenie Ministra Finansów z 31 marca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. z 2016 r., poz. 467

Źródło: własne

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »