reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia pkpir od 2018 r.

Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia pkpir od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy zobligowani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) nie będą musieli dokonywać obowiązkowego zawiadomienia o prowadzeniu księgi do urzędu skarbowego. Stanie się tak, jeżeli zostanie uchwalona projektowana nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych.

INFORAKADEMIA poleca: Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Obowiązek zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

W świetle obecnie obowiązujących przepisów (zawartych w art. 24a ust. 3a-3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) do złożenia zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zobowiązani są podatnicy, którzy:

- rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i wybrali formę opodatkowania, przy której niezbędne jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów;

- w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym i zdecydowali się na zmianę formy opodatkowania lub prowadzili księgi rachunkowe, ale przestały istnieć przesłanki zobowiązujące do ich prowadzenia.

Natomiast, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, to zawiadomienie o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Zawiadomienie o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów należy złożyć w formie pisemnej do naczelnika właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Termin zawiadomienia został ustalony na 20 dzień od dnia jej założenia – jest to termin ostateczny. 

Ponadto, w przypadku gdy na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem. Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Przy czym zawiadomienie o prowadzeniu księgi oraz zawiadomienie o zawarciu z biurem rachunkowym umowy o prowadzenie księgi mogą być złożone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, czyli poprzez zaznaczenie przez podatnika we wniosku CEIDG-1, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Regulacje powyższe z początkiem 2018 roku prawdopodobnie zostaną uchylone. Zniesienie obowiązku składania zawiadomień o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakłada bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, którego najnowsza wersja została opublikowana na stronach rządowych z dniem 26 września br.

Projekt zakłada uchylenie art. 24a ust. 3a-3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przepisów, które nakładały na przedsiębiorców obowiązek składania zawiadomień o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zniesienie obowiązku składania zawiadomień ma na celu ograniczenie liczby procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Łatwość w założeniu przedsiębiorstwa, jak czytamy w uzasadnieniu do projektowanych zmian, przekłada się bowiem bezpośrednio na ogólną ocenę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast podstawą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, którym, jak podkreśla ustawodawca, należy stworzyć optymalne warunki rozwoju. W związku tym intencją projektodawców jest uproszczenie procedur nałożonych na przedsiębiorców.

Zobacz także: Zwolnienia z PIT 2018 – wyższe limity i nowe zwolnienia

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama