| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia pkpir od 2018 r.

Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia pkpir od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy zobligowani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir) nie będą musieli dokonywać obowiązkowego zawiadomienia o prowadzeniu księgi do urzędu skarbowego. Stanie się tak, jeżeli zostanie uchwalona projektowana nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych.

INFORAKADEMIA poleca: Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Obowiązek zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

W świetle obecnie obowiązujących przepisów (zawartych w art. 24a ust. 3a-3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również w § 10 ust. 2 i 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów) do złożenia zawiadomienia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zobowiązani są podatnicy, którzy:

- rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej i wybrali formę opodatkowania, przy której niezbędne jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów;

- w poprzednim roku podatkowym korzystali ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym i zdecydowali się na zmianę formy opodatkowania lub prowadzili księgi rachunkowe, ale przestały istnieć przesłanki zobowiązujące do ich prowadzenia.

Natomiast, jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, to zawiadomienie o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Zawiadomienie o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów należy złożyć w formie pisemnej do naczelnika właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Termin zawiadomienia został ustalony na 20 dzień od dnia jej założenia – jest to termin ostateczny. 

Ponadto, w przypadku gdy na zlecenie podatnika prowadzenie księgi zostało powierzone biuru rachunkowemu, podatnik jest obowiązany w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy z biurem rachunkowym zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego, któremu zostało złożone zawiadomienie o prowadzeniu księgi, wskazując nazwę i adres biura, miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem. Jeżeli działalność gospodarcza jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.

Przy czym zawiadomienie o prowadzeniu księgi oraz zawiadomienie o zawarciu z biurem rachunkowym umowy o prowadzenie księgi mogą być złożone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, czyli poprzez zaznaczenie przez podatnika we wniosku CEIDG-1, że prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zniesienie obowiązku zgłaszania prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Regulacje powyższe z początkiem 2018 roku prawdopodobnie zostaną uchylone. Zniesienie obowiązku składania zawiadomień o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakłada bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, którego najnowsza wersja została opublikowana na stronach rządowych z dniem 26 września br.

Projekt zakłada uchylenie art. 24a ust. 3a-3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem przepisów, które nakładały na przedsiębiorców obowiązek składania zawiadomień o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zniesienie obowiązku składania zawiadomień ma na celu ograniczenie liczby procedur związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Łatwość w założeniu przedsiębiorstwa, jak czytamy w uzasadnieniu do projektowanych zmian, przekłada się bowiem bezpośrednio na ogólną ocenę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast podstawą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa, którym, jak podkreśla ustawodawca, należy stworzyć optymalne warunki rozwoju. W związku tym intencją projektodawców jest uproszczenie procedur nałożonych na przedsiębiorców.

Zobacz także: Zwolnienia z PIT 2018 – wyższe limity i nowe zwolnienia

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »