reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Jak prawidłowo wypełniać pkpir

Jak prawidłowo wypełniać pkpir

Od kwietniu tego roku obowiązuje nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Część podatników zobowiązana jest stosować go już w 2016 r., część natomiast dopiero od 2017 r. Co się zmieniło i jak prawidłowo wypełniać nowy wzór pkpir?

Nowy wzór pkpir

Nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów wprowadzony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 31 marca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. 2016 poz. 67), które weszło w życie 8 kwietnia 2016 r.

Obowiązek stosowania nowego wzoru pkpir już w 2016 r. mają podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w trakcie tego roku. Natomiast pozostali podatnicy, czyli ci którzy kontynuują działalność gospodarczą rozpoczętą przed wejściem w życie rozporządzenia, tj. przed 8 kwietnia 2016 r., mogą do końca tego roku prowadzić ewidencję na dotychczasowym wzorze, tzn. nowy wzór mogą zastosować dopiero od 1 stycznia 2017 r. Przy czym nie ma przeszkód ku temu, żeby podatnicy ci zdecydowali się na prowadzenie pkpir według nowego wzoru już w trakcie 2016 r.

Polecamy: Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.

WZÓR PODATKOWEJ KSIĘGI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW

infoRgrafika

infoRgrafika

Obowiązek prowadzenia pkpir

Do prowadzenia pkpir zobowiązani są podatnicy o których mowa w art. 24a ust. 1 i 2 ustawy o PIT. A zatem obowiązek ten obejmuje osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.

Ważne!

Przy czym, podatnicy będący przedsiębiorcami żeglugowymi w rozumieniu ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym, prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem tonażowym oraz inną działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym są obowiązani w prowadzonej pkpir wyodrębnić przychody i związane z nimi koszty na poszczególne rodzaje działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem tonażowym i podatkiem dochodowym. Jak również podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia są obowiązani w prowadzonej pkpir wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Obowiązek prowadzenia pkpir dotyczy również osób:

- wykonujących działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia, zawartych na podstawie odrębnych przepisów;

- prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, jeżeli osoby te zgłosiły zamiar prowadzenia pkpir;

- duchownych, które zrzekły się opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy w pkpir

Prowadzić ją muszą również rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych, wykonujący działalność gospodarczą, osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, jeżeli łączny przychód z tej działalności gospodarczej nie przekracza 10.000 zł w roku podatkowym. Dla tych jednak podatników został określony odrębny wzór pkpir.

Limit prowadzenia pkpir

Możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przysługuje dla osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły w walucie polskiej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach ustawy o rachunkowości. Chodzi o limit 1.200.000 euro, po przekroczeniu którego powstaje obowiązek przejścia z pkpir na księgi rachunkowe. Po przekroczeniu limitu osoby fizyczne lub wspólnicy spółki przed rozpoczęciem roku podatkowego są obowiązani do zawiadomienia o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych może być złożone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wyrażoną w euro wielkość limitu przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. I tak, w 2016 roku pierwszym dniem roboczym października był 3 października. Średni kurs euro z tego dnia, ogłoszony przez NBP wynosił 4,2976 zł (tabela kursów NBP nr 191/A/NBP/2016). W związku z tym równowartość limitu 1.200.000 euro wyrażona w złotych wynosi 5.157.120 zł. Zatem, w świetle obecnie obowiązujących przepisów, wymienione podmioty mają obowiązek przejść z pkpir na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2017 r., jeśli ich przychody w roku 2016 wyniosły co najmniej 5.157.120 zł.

Wyższy limit przychodów dla pkpir od 1 stycznia 2017 r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama