Pokwitowanie z poczty jako dowód księgowy w pkpir
REKLAMA
REKLAMA
Czy pokwitowanie z poczty jest dowodem księgowym?
Wątpliwości może budzić fakt, że Poczta Polska wystawia także faktury VAT. (Choć podmiotowo jest zwolniona z tego podatku).
REKLAMA
Jeśli chcemy zaksięgować koszty, które ponieśliśmy na poczcie (zakup znaczków, nadanie przesyłek) w książce przychodów i rozchodów, to wystarczy nam dowód nadania lub pokwitowanie, które otrzymujemy na żądanie.
Wyższy limit przychodów dla pkpir od 1 stycznia 2017 r.
Jak wynika z przepisów dotyczących prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, za dowody księgowe uważa się bowiem także dowody opłat pocztowych i bankowych, a także inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat.
Czy możemy na jego podstawie zaksięgować koszt w pkpir?
W związku z tym, jeśli prowadzimy podatkową książkę przychodów i rozchodów to zarówno pokwitowanie, potwierdzenie nadania, jak i opłaty wynikające z podatkowej książki nadawczej stanowią podstawę do ujęcia wydatku na zakup znaczków i usług pocztowych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako kosztu uzyskania przychodu.
Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)
Co można uznać za dowód księgowy w pkpir?
Zgodnie przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów za dowody księgowe uważa się również:
1) dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem;
2) noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi;
3) dowody przesunięć;
4) dowody opłat pocztowych i bankowych;
5) inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, a zatem dane stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
- oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
Autor: Magdalena Podgórska
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1037)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat