reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

Świadczenia pieniężne dla pracowników z ZFŚS

W okresie świątecznym pracodawcy zastanawiają się jak dobrze wykorzytać środki zgromadzone w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Czy pracownikom można przyznać świadczenia pieniężne, korzystając ze zwolnień w zakresie obowiązku podatkowego oraz składek ZUS w tym zakresie?

INFORFK: Jak przygotować dział księgowości na zmiany w VAT 2014

 

 

 

 

 

 


Pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty powinni tworzyć ZFŚS, chyba, że zrezygnują z tego w układzie zbiorowym albo w regulaminie wynagradzania. Pozostali mogą fundusz utworzyć, ale częściej wypłacają po prostu świadczenie urlopowe.


Świadczenia pieniężne z ZFŚS


Jeżeli pracodawca posiada już Fundusz i zastanawia się nad wypłatami finansowymi w jego zakresie musi przeanalizować art. 2 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994r., w którym to za udzielenie pomocy socjalnej uważa się również udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej. Najistotniejszym kryterium jakie pracodawca musi przyjąć, aby móc zakwalifikować taką pomoc w ramach ZFŚS jest wspomniane kryterium socjalne, co oznacza wg art. 8 ust. 1 omawianej ustawy uzależnienie wypłaty od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnione do korzystania z Funduszu. Wręczenie wszystkim po równo danej kwoty z wybranej za stosowną przez pracodawcę okazji oznaczać będzie zakwestionowanie w razie kontroli takich wypłat w ramach Funduszu i w konsekwencji opodatkowanie w pełnej wysokości, oraz ich oskładkowanie. Warunki przyznawania takich świadczeń powinny być zawarte w regulaminie ZFŚS i według tego przyznane.

Premie i prezenty świąteczne - jak opodatkować?

Przychód z tytułu udziału w imprezie integracyjnej


Świadczenia zwolnione ze składek ZUS


Dopilnowanie wyżej wymienionych warunków, powoduje, że świadczenia przyznane będą zwolnione ze składek ZUS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia składkowego oraz zwolnione do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. z podatku dochodowego (art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W kwestii podatku zwolnienie dotyczy świadczeń sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS i świadczeniami nie mogą być bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zapraszamy na forum PIT

 





 

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama