IFK poleca: Prezenty i spotkania świąteczne można sfinansować z zfśs
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy, którzy tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, najczęściej finansują prezenty świąteczne dla zatrudnionych osób z jego środków. Środki funduszu pracodawca przekazuje przeważnie m.in. na zapomogi, zakup bonów towarowych, paczek ze słodyczami lub z artykułami spożywczymi czy na karty przedpłacone. Zasadniczo ze środków funduszu można sfinansować każdy rodzaj wsparcia zarówno pieniężnego, jak i rzeczowego, którego wartość można zróżnicować, wykorzystując kryteria socjalne. Oznacza to, że środki zfśs:
REKLAMA
- powinny być kierowane przede wszystkim do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, materialnej i rodzinnej,
- nie mogą być przyznawane według zasady „wszystkim po równo”.
Prezenty świąteczne a kwestie podatkowe w ujęciu kompleksowym
W sferze działalności socjalnej mieści się również finansowanie świadczeń i usług nieulgowych, do których nie trzeba stosować kryteriów socjalnych. Tym samym wszystkie osoby uprawnione do korzystania z funduszu mają do nich dostęp na równych prawach i nie muszą składać indywidualnych wniosków, aby otrzymać wsparcie (wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 2008 r., II PK 74/08, OSNP 2010/7–8/88).
Wśród nieulgowych świadczeń, które spełniają przesłanki działalności rekreacyjno-wypoczynkowej, należy wymienić np. pikniki i wycieczki zakładowe, spotkania okolicznościowe. Szczególnie spotkania opłatkowe z okazji świąt Bożego Narodzenia czy noworoczne można zaliczyć do takich, przy których trudno stosować jakiekolwiek kryteria socjalne. Do takiego spotkania są bowiem zapraszani wszyscy pracownicy, bez rozpatrywania statusu materialnego każdego z nich.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Obie kategorie udzielanych świadczeń (usług), tj. ulgowe oraz nieulgowe, powinny być zapisane w regulaminie funduszu socjalnego. Mimo że takie postanowienia regulaminu powinny być uznawane za zgodne z ustawą o zfśs, jednak nadal trudno rozstrzygnąć, jak w razie kontroli działania te potraktuje np. ZUS. Czy nie zobowiąże pracodawcy do oskładkowania świadczeń, które zostały przyznane bez stosowania kryterium socjalnego. Coraz częściej bowiem decyzje ZUS nakazują zapłatę zaległych składek od świadczeń pochodzących z zfśs, przyznanych uprawnionym w równej wartości, bez analizy ich sytuacji życiowej.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak sfinansować i rozliczyć świąteczne prezenty oraz udział pracowników w spotkaniu opłatkowym" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat