reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Wczasy pod gruszą, dofinansowania z ZFŚS, świadczenia urlopowe – zysk czy mit

Na wakacyjnych dofinansowaniach dla pracowników poczynić można szereg oszczędności. Zamiast wypłacać im standardowe wynagrodzenia, pracodawca może zaoferować w firmie dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Będą one korzystne zarówno dla niego, jak i dla pracowników.

Świadczenia pozapłacowe dadzą różny efekt w przypadku wypłat z ZFŚS oraz z bieżących środków obrotowych przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca, który zdecyduje się stworzyć fundusz socjalny i dokonuje wypłat zgodnie z regulaminem na zasadach bazujących na sytuacji majątkowej i finansowej poszczególnych pracowników, dopłaty lub finansowanie wakacji pracownika może przeprowadzić bez pomniejszania ich wartości o zaliczki na podatek do łącznej wartości w roku podatkowych 380 zł. 

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dodatkowo dopłaty z ZFŚS nie podlegają również składkom ZUS i zdrowotnym – i to niezależnie od wartości wypłat. Jeżeli  finansowanie wczasów i innych dodatków socjalnych z ZFŚS przekracza łącznie w roku 380 zł – to nadwyżka dofinansowania ponad tę wartość obniżana jest o zaliczkę na podatek (składek ZUS i zdrowotnych nadal się nie pobiera).

Całość wypłat z ZFŚS można ująć wygodnie i szybko w liście płac dostępnej np. na stronie www.fillup.pl. Listy płac mogą być sporządzane zbiorczo lub indywidualnie, w zależności od metody działania kadr przedsiębiorstwa:

Podstawą prawną takiego rozliczenia powyższego świadczenia jest art. 21ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350), oraz par. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106).

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych dzieci pracownika rozliczane korzystniej niż standardowe wynagrodzenie

Pracodawca ma również prawo dofinansować pobyt dzieci pracownika na wakacjach. Zwolnione z podatku pozostają dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  • z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
  • z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Świadczenia opodatkowane doliczać należy w takim przypadku do wynagrodzenia pracownika w pozycjach odpowiednio przychodów innych – opodatkowanych lub zwolnionych z opodatkowania.

Kwoty wypłacane na rzecz wakacji dzieci pracowników, które osiągnęły już 18 lat są co do zasady opodatkowane i oskładkowane. Wyjątkiem jest sytuacja, w której regulamin ZFŚS umożliwia wypłaty ze środków funduszu na rzecz takich wyjazdów. Wówczas zwolnienie z podatku obejmuje wypłacane kwoty do 380 zł rocznie (do limitu wlicza się również inne świadczenia socjalne z ZFŚS). Na takie wypłaty nie nakłada się również składek ZUS i składek zdrowotnych.

We wszystkich powyższych przypadkach, dopłaty do wypoczynku dzieci, pochodzące z ZFŚS w całości nie stanowią podstawy do naliczania składek ZUS oraz zdrowotnych.

Podstawą prawną takiego rozliczenia powyższego świadczenia jest art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350), oraz par. 2 ust 1pkt 19 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106).

Wypłaty na „wczasy pod gruszą” u pracodawców, którzy nie tworzą ZFŚS

Pracodawca, który nie tworzy ZFŚS może wypłacać tzw. wynagrodzenie urlopowe. Świadczenie urlopowe wypłacać może  pracodawca pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Kwoty te nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego natomiast nie pobiera się od nich składek ZUS i zdrowotnych. Zatem kwota wypłacana pracownikowi jest odpowiednio pomniejszona wyłącznie o wartość zaliczki na podatek. 

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama