| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Pamiętaj o I racie odpisu na ZFŚS

IFK poleca: Pamiętaj o I racie odpisu na ZFŚS

Do końca maja 2015 r. pracodawcy obowiązkowo tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinni przekazać pierwszą ratę odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Za nieterminowe wykonanie tego obowiązku grozi kara grzywny.

Pracodawcy, którzy obligatoryjnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), do 31 maja 2015 r. mają ustawowy termin przekazania pierwszej raty odpisów na ten fundusz. Do tego dnia pracodawcy powinni przekazać na rachunek bankowy funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego oraz zwiększeń dotyczących pracowników młodocianych i pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

31 maja 2015 r. przypada w niedzielę. Czy oznacza to konieczność wcześniejszego przekazania środków na konto funduszu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do art. 115 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień ustawowo uznany za wolny od pracy, to termin ten upływa następnego dnia. Niedziela jest dniem wolnym od pracy, o czym stanowi art. 1 ustawy o dniach wolnych od pracy. Oznacza to, że w 2015 r. termin przekazania pierwszej raty odpisu na ZFŚS ulega przesunięciu na pierwszy roboczy dzień po 31 maja, a więc na poniedziałek 1 czerwca. Funkcjonuje też pogląd, zgodnie z którym termin ten nie ulega przesunięciu.

Nie ma przeszkód, aby pracodawca już w tym terminie przekazał całość środków na ZFŚS. Jeśli jednak zdecyduje się na wpłacenie części odpisów, powinien pamiętać, że drugą ratę obejmującą pozostałą część dokonanych odpisów oraz zwiększeń ma obowiązek przekazać najpóźniej do 30 września 2015 r.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Czy pracodawca może być ukarany za nieterminowe przekazanie I raty odpisu na ZFŚS" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »