Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Sprzedaż samochodu i innych prywatnych rzeczy a podatek PIT
Sprzedaż samochodu a PIT. Czy osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej musi płacić podatek dochodowy (PIT) w przypadku sprzedaży swojego prywatnego samochodu, roweru, mebli czy innych rzeczy z prywatnego majątku? Czy i kiedy można skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Zwolnienie z PIT dla rzeczy ruchomych posiadanych przez co najmniej pół roku

Osoba fizyczna dokonująca sprzedaży rzeczy ruchomych (np. takich jak pojazdy, meble, dzieła sztuki itp.), może uniknąć opodatkowania jeśli zbycie nastąpiło po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym osoba ta nabyła rzecz i nie było to zbycie dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika to z artykułu 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Warto zatem odczekać odpowiedni okres od nabycia rzeczy ruchomych i dopiero po upływie czasu sprzedać rzecz wcześniej kupioną. Wcześniejsza transakcja może bowiem spowodować powstanie zobowiązania podatkowego wobec fiskusa. 

Autopromocja

Przy czym, w takim przypadku należy sprawdzić czy wystąpił dochód ustalony zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że dochodem jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem jej nabycia, zmniejszona o nakłady dokonane w czasie posiadania rzeczy. Jeśli wskutek sprzedaży wystąpi dochód, to podlega on opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Dochód taki wykazuje się i rozlicza w rocznym zeznaniu podatkowym składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym sprzedano rzecz.

Sprzedaż rzeczy ruchomych może powodować powstanie obowiązku podatkowego w PIT

Przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy ruchomych są szczególnie istotne dla osób, które inwestują w zakup wartościowych rzeczy ruchomych np. samochodów. Tym samym, aby zbywający nie był zobowiązany do zapłaty podatku od zbycia pojazdu wystarczy, by łącznie spełnione zostały 2 warunki:  

  • pojazd został zbyty poza działalnością gospodarczą, i
  • odpłatne zbycie miało miejsce po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie pojazdu.  

Zdarza się że pojazd został wygrany np. w konkursie lub loterii i sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy. Wówczas podstawą do obliczenia należnego podatku z tytułu sprzedaży takiego pojazdu będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży (zgodnie z umową sprzedaży), a jego wartością będącą podstawą obliczenia 10% zryczałtowanego podatku (zgodnie z art. 22 ust. 1d updof).

Opodatkowanie dochodów z majątku ruchomego zainwestowanego za granicą 

Powyższe zasady będą miały zastosowanie do rzeczy ruchomych zbywanych za granicą przez polskich rezydentów podatkowych. Co do zasady bowiem z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę wynika, że przychody uzyskane z inwestycji w majątek ruchomy podlegają opodatkowaniu w kraju rezydencji podatnika, czyli w Polsce i wtedy zastosowanie do nich mają wyłącznie przepisy krajowe.

Komentarz PwC

Mimo stosunkowo jasnych regulacji, podatnik chcący dokonać zbycia szczególnie cennych dóbr ruchomych, powinien dokonać gruntownej analizy przepisów i okoliczności ich nabycia – dzięki czemu, po zadbaniu o to by spełnione zostały ustawowe kryteria, będzie mógł skorzystać z przewidzianego w ustawie o PIT zwolnienia z opodatkowania.

Iwona Boniecka, Manager
Jadwiga Chorązka, Director
PwC Polska

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...