REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PCC – kupno za granicą samochodu zarejestrowanego w Polsce

PCC – kupno za granicą samochodu zarejestrowanego w Polsce
PCC – kupno za granicą samochodu zarejestrowanego w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

PCC od samochodu kupionego za granicą. Zdaniem organów podatkowych zakup poza granicami RP samochodu zarejestrowanego w Polsce jest opodatkowany polskim podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Przykładem takiej wykładni jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 kwietnia 2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-3.4014.66.2020.3.AD).

Zakup samochodu za granicą - stan faktyczny

W trakcie pobytu w Austrii pewien pan zauważył na portalu internetowym ofertę sprzedaży samochodu. Sprzedająca mieszka na stałe w Austrii, udało się umówić na obejrzenie samochodu i ostatecznie kontrahenci dobili targi oraz podpisali umowę kupna-sprzedaży. Samochód w momencie sprzedaży był zarejestrowany (jeszcze przez Sprzedającą) w Polsce i posiadał polskie tablice rejestracyjne.

Autopromocja

Żadna ze stron nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem od wartości dodanej (VAT).

Nabywca miał wątpliwości odnośnie opodatkowania tej transakcji podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dlatego wystąpił z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową, w którym zadał pytanie: Czy przedmiot ww. umowy kupna – sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży samochodu

Umowa sprzedaży rzeczy (a samochód jest przecież rzeczą) jest, co do zasady, opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1a) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa o PCC). Podatek PCC płaci kupujący. 

Ale nie wszystkie umowy sprzedaży rzeczy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne (czyli np. umowa sprzedaży) podlegają temu podatkowi tylko wtedy, jeżeli przedmiotem tych czynności są:
- rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski;
- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli zatem ww. warunki nie są spełnione, to dana transakcja (czynność cywilnoprawna) nie jest opodatkowana polskim PCC.

Z tego przepisu zdaje się wynikać (jak się okazało - pozornie), że jeżeli w chwili sprzedaży (dokonanej poza Polską) samochód znajduje się za granicą, to nie trzeba płacić polskiego PCC. A tylko ewentualnie jakiś analogiczny podatek obowiązujący w kraju zawarcia transakcji.

Samochód znajduje się za granicą (w rozumieniu PCC) jeżeli jest zarejestrowany za granicą

Jednak zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (zob. interpretacja indywidualna z 30 kwietnia 2020 r. - sygn. 0111-KDIB2-3.4014.66.2020.3.AD) nie można uznać, że samochód zarejestrowany w Polsce, który znajduje się faktycznie poza granicami Polski i jest tam użytkowany, znajduje się za granicą w rozumieniu ww. art. 1 ust. 4 ustawy o PCC.

Zdaniem Dyrektora KIS: (...) co do zasady (stosownie do art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), nie będzie podlegała opodatkowaniu sprzedaż rzeczy dokonana za granicą. Jednakże w myśl art. 79 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym, należy przyjąć, że w przypadku, gdyby samochód został wywieziony z kraju, bo np. jego właściciel mieszka za granicą (zmienił miejsce zamieszkania), to takie wywiezienie wiąże się z wyrejestrowaniem pojazdu. Zatem w przypadku sprzedaży pojazdu zarejestrowanego w kraju trudno zaakceptować pogląd, że czasowe przemieszczenie samochodu – będącego ze swej istoty pojazdem mobilnym – za granicę jest równoznaczne z położeniem samochodu jako rzeczy za granicą, w szczególności, jeżeli jego nabywcą jest osoba zamieszkująca w kraju i samochód jest zarejestrowany w kraju oraz miałby zostać tu zarejestrowany na innego nabywcę (w kraju użytkowany). Przemieszczenie rzeczy ruchomej nie uprawnia bowiem do wyłączenia umowy sprzedaży z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z tych powodów, w analizowanym stanie faktycznym Wnioskodawca (kupujący) ma obowiązek zapłaty polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych oraz złożenia deklaracji w sprawie tego podatku (PCC-3) z tytułu zawarcia umowy sprzedaży samochodu.

Taka interpretacja wydaje się o tyle dyskusyjna, że przepisy ustawy o PCC nie zawierają odesłania do przepisów Prawa o ruchu drogowym w zakresie rejestracji pojazdów, które to przepisy przywołał Dyrektor KIS w swojej interpretacji. A jeżeli nie ma odesłania do innych przepisów w zakresie ustalenia kiedy rzecz (tu samochód) znajduje się za granicą (w rozumieniu art. 1 ust. 4 ustawy o PCC), to wydaje się, że decydować powinna wykładnia językowa i faktyczna okoliczność znajdowania się rzeczy poza granicami administracyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej.

Tym niemniej taka linia interpretacyjna organów podatkowych wydaje się być ugruntowana. Innym przykładem tej samej wykładni jest interpretacja Dyrektora KIS z 13 marca 2018 r. (sygn.  0111-KDIB4.4014.60.2018.1.MD).

Więcej na temat opodatkowania PCC kupna samochodu: PCC od zakupu samochodu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Olek
  2023-08-28 17:11:51
  Dzień dobry. Czy musi płacić ten podatek obcokrajowiec(np. ukrainiec)? Przykład: obcokrajowiec(np. ukrainiec) kupi w Polsce samochód (zarejestrowany w Polsce) w osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży, a potem wyrejestruje go w widdziale komunikacji oraz eksportuje na Ukrainę.
  0
 • Enyya83
  2023-11-19 14:24:17
  Mieszkam w Polsce, kupiłam samochód od Polaka mieszkającego w Niemczech. Umowa kupna-sprzedaży zawarta w Niemczech. Auto na rejestracji polskiej. Mam płacić podatek PPC w Polsce?
  0
 • Klawisz
  2024-02-21 20:58:41
  Drodzy rodacy patrzcie jak to jeden urzedniczyna jakoś byle dyr. Sektor wprowadza błędną nadinterpretacje a tu prawnik miota się a odpowiedź jest prosta podatek jest za czynność na terenie RP otyłe jak se pojadę z kupcem za granicę spisać umowę to żadnego podatku. Tylko cicho bo wszyscy przestaną płacić a tak to jak z czego ta banda będzie miała nagrody i inne .
  0
 • Joluk
  2022-12-19 18:46:10
  Mieszkam w Niemczech, kupiłam samochód w Niemczech. Zarejestrowałam go w Polsce. Czy muszę opłacać Pcc3
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

REKLAMA