reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Zakres opodatkowania

Kaucja gwarancyjna przeważnie bez VAT, ale czy zawsze

Aktualizacja: 05.07.2010

Kaucja gwarancyjna to suma złożona w celu udzielenia gwarancji dotrzymania zobowiązania. Kaucja, co do zasady, nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi w przypadku prawidłowego wykonania umowy. Ale są i inne sytuacje. »

Jak rozliczyć VAT przy wynajmie powierzchni reklamowej

Aktualizacja: 05.07.2010

Odpłatne udostępnienie powierzchni reklamowej nie jest traktowane w podatku od towarów i usług jak zwykły najem nieruchomości. Jest to bowiem usługa o charakterze reklamowo-marketingowym. »

Jaką stawką opodatkować usługi montażu okien u klienta

Aktualizacja: 01.07.2010

Montujemy i sprzedajemy okna (stolarka okienna) w budownictwie mieszkaniowym. Klient otrzymuje usługę montażu stolarki, na którą składają się zarówno dostawa okna jak i jego montaż. W stosunku do części okien jesteśmy producentem. Jednakże w sytuacji, gdy nie nadążamy z produkcją, wówczas nabywamy okna z innych firm. Zdarza się również, że korzystamy z innych niż nasze ekip montażowych (na zasadzie podwykonawstwa). Jaką stawką VAT powinniśmy opodatkować naszą sprzedaż? »

Czy wpłata pieniędzy na rachunek pośrednika/powiernika powoduje powstanie obowiązku podatkowego

Aktualizacja: 01.07.2010

Wielu przedsiębiorców aby zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty za wykonane prace lub dostarczone usługi żąda od swoich kontrahentów wpłaty zaliczki. Zdarza się jednak, iż nabywcy ww. zaliczek wpłacać nie chcą. »

Co trzeba zmienić w VAT - propozycje PKPP Lewiatan

Aktualizacja: 23.06.2010

Podatek od towarów i usług, to najbardziej skomplikowany podatek w naszym systemie podatkowym. Ponadto ustawa o VAT zawiera również wiele przepisów błędnych, czy niewłaściwie implementujących prawo UE. Rada Podatkowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała projekt koniecznych zmian w VAT ogłoszony 23 czerwca 2010 r.. Projekt ten został przekazany Ministrowi Finansów i Komisji Przyjazne Państwo. »

Przy nielegalnym poborze energii nie ma VAT

Aktualizacja: 10.06.2010

Z definicji dostawy towarów, zamieszczonej w ustawie o VAT wynika, że o dostawie można mówić wtedy, gdy między stronami transakcji jest konsensus co do zamiaru ich przeniesienia. W przypadku nielegalnego poboru energii nie ma takiego konsensusu. »

Jak opodatkować VAT czasopismo sprzedawane z płytą, czy innym gadżetem

Aktualizacja: 10.06.2010

Od dawna sporną kwestią jest, czy czasopismo z załącznikiem stanowi jeden towar złożony, czy też dwa odrębne. Od odpowiedzi na to pytanie zależy opodatkowanie VAT sprzedaży tego zestawu. Odpowiedzi udzielił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. »

Jakie usługi elektroniczne są opodatkowane VAT

Aktualizacja: 30.05.2010

Coraz nowe usługi elektroniczne z wykorzystaniem Internetu sprawiają pewne kłopoty podatkowe. Widać je np. w przypadku rozliczania VAT. »

Jaka stawka VAT dla komputerów stanowiących część aparatury medycznej

Aktualizacja: 30.05.2010

Spółki sprzedające aparaturę medyczną, opodatkowane co do zasady stawką 7% VAT, mają wątpliwości, czy do wyposażenia dodatkowego tej aparatury (np. komputerów, monitorów i zasilaczy) mogą stosować tą samą stawkę VAT. »

Zbycie przedsiębiorstwa nie podlega VAT

Aktualizacja: 30.05.2010

W art. 6 ustawy o VAT przewidziano wyłączenia pewnych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. »

Ministerstwo Finansów przekaże VAT od charytatywnych sms-ów dla powodzian

Aktualizacja: 27.05.2010

Środki odpowiadające wysokości podatku VAT pobranego od tzw. sms-ów charytatywnych na rzecz powodzian Ministerstwo Finansów przekaże na cele związane z usuwaniem lub łagodzeniem skutków powodzi. W ten sposób rząd chce zachęcić do wspierania potrzebujących i wzmocnienia gestów solidarności z osobami dotkniętymi skutkami żywiołu. »

Darowizna na rzecz szkoły a VAT

Aktualizacja: 20.05.2010

Czy darowizna pieniężna przekazana na rachunek szkoły podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i jak tę czynność należy dokumentować? »

Rozliczenia z tytułu udziału w zyskach konsorcjum a VAT

Aktualizacja: 20.05.2010

Zgodnie z Umową Konsorcjum między Wnioskodawcą a Towarzystwem obaj Uczestnicy Konsorcjum są współorganizatorami Zjazdu. Każdy Uczestnik ma określone w umowie obowiązki. Czy przekazana przez Wnioskodawcę Towarzystwu wartość udziału procentowego w przychodach lub zyskach przedsięwzięcia (Zjazdu) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? »

Stawka podatku za usługę projektową

Aktualizacja: 20.05.2010

Podatniczka wykonuje - na rzecz firmy z siedzibą we Wrocławiu - usługę projektową (zakwalifikowaną wg symbolu z PKWiU 74.2 - usługi architektoniczne i inżynierskie) dotyczącą nieruchomości mającej powstać w Moskwie. W związku z tym podatnik pyta jaką stawkę podatku powinna w tym przypadku zastosować? »

Oddział podmiotu zagranicznego w Polsce a VAT

Aktualizacja: 20.05.2010

Czy w sytuacji, kiedy podmiot zagraniczny jest już zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, należy uznać, że Oddział tego podmiotu również jest już zarejestrowany dla podatku od towarów i usług w Polsce oraz może i powinien posługiwać się numerem NIP nadanym przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie dla potrzeb podatku od towarów i usług i podatku dochodowego od osób prawnych? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama