reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Zmiany w ustawie o p.d.o.f.

Zmiany w ustawie o p.d.o.f.

Jakie zmiany w ustawie o p.d.o.f. weszły w życie od 1 stycznia 2005 r.?
Przepisy ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 263, poz. 2619 z 13 grudnia 2004 r.), w większości weszły w życie 1 stycznia 2005 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tej daty.
Zmiany w zasadach opodatkowania wdów, wdowców i osób rozwiedzionych
Możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, istnieje w ustawie o p.d.o.f. – w różnych wersjach – od początku jej obowiązywania. Z tego preferencyjnego sposobu opodatkowania mogli jednak korzystać tylko ci, którzy w związku małżeńskim (i we wspólnocie majątkowej) pozostawali przez cały rok podatkowy (art. 6 ust. 2 ustawy o p.d.o.f.). Przepis ten został zaskarżony jako niekonstytucyjny i z dniem 12 maja 2004 r. utracił moc na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 maja 2004 r., sygn. akt K 8/03 (Dz.U Nr 109, poz. 1163) – w zakresie, w jakim pozbawiał prawa do preferencyjnego obliczania podatku od skumulowanych dochodów małżonków:
Warto wiedzieć:
Mimo iż zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego wprowadzanie zmian w ustawie o p.d.o.f. bez odpowiedniego okresu dostosowawczego (co powiązane zostało z wymogiem opublikowania ich w Dzienniku Ustaw do końca listopada roku poprzedzającego rok ich wejścia w życie) narusza zasady pewności prawa i zaufania obywateli do państwa, wynikające z zasady demokratycznego państwa prawnego, przepisy wskazanej wyżej ustawy – do czasu ich ew. zaskarżenia oraz uznania przez TK za niekonstytucyjne – są w pełni obowiązujące dla podatników.
a) podatnika, który zawarł związek małżeński przed początkiem roku podatkowego, a którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
b) podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a którego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego nie złożywszy wspólnego zeznania rocznego.
Stąd też z dniem 1 stycznia 2005 r. pojawił się w ustawie nie tylko nowy art. 6 ust. 2, powtarzający w zasadzie poprzednią treść tego przepisu, ale także nowy art. 6a wprowadzający możliwość wspólnego opodatkowania małżonków nawet wtedy, gdy nie pozostają przez cały rok podatkowy we wspólnocie majątkowej i w związku małżeńskim. Przepis ten dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy jeden z małżonków zmarł, preferencyjne zasady opodatkowania nadal nie mają natomiast zastosowania do małżeństw zawartych w trakcie roku podatkowego.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama