| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.

Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.

Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Dla tych transakcji od 1 stycznia 2014 r. zmieniły się zasady ustalania obowiązku podatkowego w VAT i dokumentowania.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Transakcja barterowa w najprostszym ujęciu polega na tym, że jeden podmiot otrzymuje od drugiego podmiotu określone dobro (towar lub usługę), w zamian za co przekazuje temu drugiemu podmiotowi inne dobro (towar lub usługę) o takiej samej lub zbliżonej wartości.

Istota transakcji barterowej sprowadza się do wymiany dóbr między podmiotami, bez udziału pieniędzy, przy czym dobra będące przedmiotem tej wymiany mają dla stron porównywalną wartość. Obie strony transakcji barterowej występują jednocześnie w roli sprzedawcy i nabywcy. Obie strony są także wobec siebie jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT

Umowa barteru należy do umów nienazwanych, co oznacza, że nie została uregulowana ani przez przepisy Kodeksu cywilnego, ani przez inne przepisy polskiego prawa. Według Kodeksu cywilnego jest ona najbardziej zbliżona do umowy zamiany uregulowanej przez przepisy art. 603-604 k.c. Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Do umowy zamiany stosuje się odpowiednio również przepisy o sprzedaży (art. 535-602 k.c.).

Podobieństwo umowy barterowej do umowy zamiany podkreślił również Sąd Najwyższy w wyroku z 26 sierpnia 2004 r. (sygn. akt I CK 210/04, opubl. w Biuletynie SN nr 2 z 7 marca 2005 r.), w którym czytamy, że:

Umowa barterowa, wykazując cechy zbliżone do umowy zamiany, jest konsensualna, odpłatna i wzajemna; rodzi skutki zobowiązujące obie strony do przeniesienia własności rzeczy, a w okolicznościach określonych w art. 155 § 1 k.c., również skutki rozporządzające.

Różnica między umową barteru a umową zamiany sprowadza się przede wszystkim do tego, że przedmiotem umowy zamiany może być własność rzeczy, podczas gdy przedmiotem barteru może być dodatkowo także świadczenie usługi.

Do niewątpliwych zalet umowy barteru należy wyeliminowanie potrzeby angażowania środków pieniężnych na sfinansowanie nabycia towarów lub usług. Natomiast dodatkowym utrudnieniem związanym z charakterem tej transakcji jest konieczność uregulowania umowy barteru w sposób bardziej szczegółowy, niż ma to miejsce w przypadku umowy o świadczenie usług czy umowy sprzedaży.

Więcej w artykule: Umowy barterowe - rozliczenie VAT w 2014 r.

Artykuł kompleksowo omawia rozliczanie VAT przy umowach barterowych po zmianach od 1 stycznia 2014 r. Na wstępie materiał wskazuje na czym polega transakcja barterowa, a w dalszej części, jak ustalać wysokość podstawy opodatkowania barteru po nowelizacji ustawy o VAT. Tekst został wzbogacony o liczne przykłady oraz interpretacje i orzecznictwo.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK