Odliczenie podatku VAT z duplikatu faktury
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Zasady wystawiania i rozliczania duplikatów faktur
Zasady wystawiania duplikatów faktur zawarto obecnie w postanowieniach art. 106l ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten, wprowadzony z dniem 1 stycznia 2014 r., nie zawiera jednak żadnych zmian w stosunku do reguł obowiązujących do końca 2013 r.
Duplikat jest wystawiany, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Wówczas podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia ponownie wystawia fakturę, na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika. Duplikat może wystawić również nabywca na wniosek sprzedawcy, któremu faktura zaginęła lub została zniszczona. Wtedy wystawia duplikat faktury na podstawie posiadanej faktury zakupowej. W określonych sytuacjach duplikaty faktur sporządzają także organy egzekucyjne i komornicy sądowi, wykonujący czynności egzekucyjne.
Najczęściej duplikat faktury, na wniosek nabywcy, wystawia sprzedawca, który sporządził fakturę pierwotną. Jeżeli jednak faktura pierwotna została wystawiona przez nabywcę towaru lub usługi w ramach samofakturowania, duplikat również sporządza nabywca.
Odliczenie VAT od pojazdów specjalnych
Ponownie wystawiona faktura powinna zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia (art. 106l ust. 2 ustawy).
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają żadnych szczególnych regulacji w zakresie obniżania podatku należnego o podatek naliczony wynikający z duplikatów faktur. Duplikaty powinny być zatem traktowane tak samo jak tradycyjne faktury. Nie dokumentują bowiem żadnych dodatkowych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Są sporządzane wyłącznie w celu potwierdzenia czynności już dokonanej i udokumentowanej.
INFORLEX.PL Księgowość i Kadry poleca artykuł Odliczenie VAT z duplikatu faktury
Artykuł szczegółowo opisuje zasady rozliczania duplikatów faktur w sytuacjach, gdy:
- Faktura pierwotna nie dotarła do nabywcy
- Faktura pierwotna dotarła do nabywcy - podatek odliczono
- Faktura pierwotna dotarła do nabywcy - podatku nie odliczono
Wydanie towarów podczas akcji marketingowych a VAT
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat