reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: samochód w firmie

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samochód w firmie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samochód w firmie.

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Aktualizacja: 29.03.2011

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową. »

Odliczenie VAT od aut - NSA każe stosować uchyloną ustawę o VAT?

Aktualizacja: 21.06.2011

Czy w latach 2004-2010 można było odliczać cały VAT tylko od samochodów z kratką? Tak zawsze uważał Minister Finansów. Teraz podobnie zdaje się uważać Naczelny Sąd Administracyjny. »

Jakie są skutki podatkowe cesji umowy leasingu samochodu?

Aktualizacja: 28.02.2011

Skutki podatkowe cesji umów leasingu nie zostały jasno zapisane zarówno w PIT, jak i CIT. Stąd kwestia ta jest kontrowersyjna. Organy podatkowe uważają powszechnie, że cesja umowy leasingu nie oznacza prawa kontynuacji dotychczasowego rozliczania leasingu. A w konsekwencji trzeba po takiej cesji rozliczać umowę, jak najem czy dzierżawę – i np. prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. »

Jakie są konsekwencje demontażu kratki w samochodzie?

Aktualizacja: 14.02.2011

Podatnik, który do końca roku 2010 zakupił samochód z “kratką” skorzystał z pełnego odliczenia podatku naliczonego. Od 1 stycznia 2011 r. nie przysługuje już prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do takiego samochodu. Jeśli więc “wykorzystano” wszelkie korzyści wynikające z zakupu takiego pojazdu, nowych przywilejów nie ma, a kratka umieszczona w pojeździe zawadza, powstaje pytanie czy możliwy jest jej demontaż bez negatywnych skutków podatkowych? »

Jak szybko wrzucić w koszty samochód ciężarowy o ładowności do 3,5 tony?

Aktualizacja: 20.10.2011

Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam na zasadach ogólnych PIT. Chciałbym dokonać amortyzacji jednorazowej samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Proszę o informacje jak i kiedy można to zrobić. »

Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowy?

Aktualizacja: 04.02.2011

Przy zakupie samochodu z „kratką” podatnik nie może już skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT. Wprowadzone od początku 2011 r. ograniczenie pozwala odliczyć 60% kwoty określonej w fakturze, jednak nie więcej niż 6.000 zł. »

Jak ewidencjonować przebieg pojazdu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 18.09.2014

Przedsiębiorcy często wykorzystują na potrzeby działalności gospodarczej swój prywatny samochód osobowy. Mają obowiązek wówczas prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, tzw. „kilometrówkę”. Tylko wtedy wydatki poniesione z tytułu używania takiego samochodu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. »

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Aktualizacja: 03.10.2010

Zgodnie z brzmieniem art. 22j ust 1 pkt 2 ustawy o PIT podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika. Jednak w takim przypadku okres amortyzacji nie może być dla środków transportu, w tym samochodów osobowych krótszy niż 30 miesięcy. »

Jak ustalić wartość początkową auta kupionego kilka lat wcześniej

Aktualizacja: 18.10.2010

Przedsiębiorcy dość często wprowadzają do firm swoje prywatne samochody, jako środki trwałe. Okazuje się, że za ich wartość początkową można przyjąć nie aktualną wartość rynkową samochodu, a znacznie wyższą wartość zakupu. Oznacza to wyższe odpisy amortyzacyjne i tym samym wyższe koszty uzyskania przychodu. »

Czy zwrot kosztów używania samochodu zleceniobiorcy do celów służbowych podlega PIT

Aktualizacja: 19.07.2010

Kwoty stanowiące zwrot kosztów przejazdu samochodami prywatnymi do celów służbowych zleceniobiorców, są wolne od podatku ale tylko do wysokości określonej w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r.. W przypadku przekroczenia tych limitów zwrot w tej części podlega opodatkowaniu. »

Używanie prywatnego samochodu osobowego w firmie, a dokumentacja w kpir

Aktualizacja: 28.06.2010

Jak powinno wyglądać dokumentowanie wydatków w kpir z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych prywatnego samochodu osobowego w ramach spółki cywilnej? »

Kupno nowego samochodu i pozostawienie w rozliczeniu starego to dwie różne czynności

Aktualizacja: 25.06.2010

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się z tego podatku na zasadach ogólnych, prowadząc podatkową książkę przychodów i rozchodów nie ma możliwości obniżenia wartości początkowej nowego samochodu o wartość pozostawionego w rozliczeniu starego samochodu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Tak wynika z indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB1/415-1020/09/WRz z dnia 17 lutego 2010 r.). »

Kurs prawa jazdy samochodem osobowym - wydatki nie są kosztem podatkowym

Aktualizacja: 23.06.2010

Próby zaliczania wydatków na kurs prawa jazdy samochodem osobowym do kosztów uzyskania przychodu są zazwyczaj nieudane. Podatnicy potrafią wykazać, że prawo jazdy jest niezbędne w prowadzeniu firmy czy przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. W sporach z fiskusem argumenty te są zazwyczaj trafne i bardzo dobrze przedstawione. »

Wydatki na prywatny samochód właściciela firmy a koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 26.05.2010

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w ramach której zamierzam korzystać z własnego samochodu. W jaki sposób rozliczę wydatki na samochód, jeżeli nie zaliczę go do środków trwałych firmy. Przychody i koszty ewidencjonuję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. »

Nadal nie ma pewności ile można odliczyć VAT od samochodów osobowych

Aktualizacja: 30.09.2010

Przedsiębiorcy mają duży problem, bo nadal nie wiadomo, czy VAT można odliczać w pełni od wszystkich rodzajów samochodów osobowych, czy tylko od tych z „kratką” i homologacją. Mimo upływu roku od wyroku ETS uchylającego ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów w postaci tzw. wzoru Lisaka nie doczekaliśmy się ani nowych przepisów w tym zakresie ani jednolitej interpretacji istniejącego obecnie stanu prawnego. »

reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama