| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Polisa chroni od błędów księgowych

Polisa chroni od błędów księgowych

Przychodząc po poradę do księgowego czy doradcy finansowego musimy zaufać jego wiedzy i doświadczeniu. Co jeśli nasze księgi prowadzi zewnętrzne biuro rachunkowe i podczas kontroli skarbowej zostanie wykryty błąd?

Kiedy błąd popełniony przez biuro rachunkowe w pełni spowodowany jest przez księgowego, powinniśmy domagać się jego naprawienia oraz dochodzić praw do pokrycia mandatu karnego. Artykuł 76h ust.1 Ustawy o rachunkowości nakłada na biura rachunkowe obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Korzystając z zewnętrznych usług księgowych przed podpisaniem umowy zawsze należy poprosić o wgląd do polisy ubezpieczeniowej, która jest zabezpieczeniem działań księgowego.

- Należy pamiętać, żeby sprawdzić aktualność polisy, ale również wysokość sumy ubezpieczenia. Jeżeli prowadzona przez nas firma generuje wysokie obroty, powinniśmy znaleźć biuro, którego wartość ubezpieczenia zbliżona jest do obrotów przedsiębiorstwa - wyjaśnia Łukasz Kansy, Relationship Manager z Centrum Finansowo-Księgowego Ekkom.

Przykład
Roczny obrót firmy sięga 1 000 000 PLN, a wybrane przez nas biuro posiada polisę odpowiedzialności cywilnej do kwoty 5 000 PLN. W sytuacji, gdy błąd biura sięgnie 50 000 PLN na przykład tytułem odsetek zaległego, źle naliczonego podatku, przedsiębiorstwo może mieć trudności z uzyskaniem rekompensaty od biura.

Kiedy powodem naliczenia odsetek jest ewidentny błąd biura rachunkowego, to ono powinno pokryć sumę odsetek i mandatu w całości. Im wyższa kwota gwarancyjna, tym wyższe bezpieczeństwo w razie pomyłki księgowego.

Jeżeli kontrola skarbowa wykaże błędy w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa musimy liczyć się z tym, że na firmę zostanie nałożony mandat, a w wyniku błędu naliczone będą odsetki, np. za źle zapłacony podatek. Wówczas przedsiębiorca ma prawo dochodzić uregulowania odsetek oraz mandatu karnego przez biuro rachunkowe, któremu firma powierzyła swoją księgowość.

źródło: Ekkom

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK