reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Doskonalenie zawodu > Polisa chroni od błędów księgowych

Polisa chroni od błędów księgowych

Przychodząc po poradę do księgowego czy doradcy finansowego musimy zaufać jego wiedzy i doświadczeniu. Co jeśli nasze księgi prowadzi zewnętrzne biuro rachunkowe i podczas kontroli skarbowej zostanie wykryty błąd?

Kiedy błąd popełniony przez biuro rachunkowe w pełni spowodowany jest przez księgowego, powinniśmy domagać się jego naprawienia oraz dochodzić praw do pokrycia mandatu karnego. Artykuł 76h ust.1 Ustawy o rachunkowości nakłada na biura rachunkowe obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Korzystając z zewnętrznych usług księgowych przed podpisaniem umowy zawsze należy poprosić o wgląd do polisy ubezpieczeniowej, która jest zabezpieczeniem działań księgowego.

- Należy pamiętać, żeby sprawdzić aktualność polisy, ale również wysokość sumy ubezpieczenia. Jeżeli prowadzona przez nas firma generuje wysokie obroty, powinniśmy znaleźć biuro, którego wartość ubezpieczenia zbliżona jest do obrotów przedsiębiorstwa - wyjaśnia Łukasz Kansy, Relationship Manager z Centrum Finansowo-Księgowego Ekkom.

Przykład
Roczny obrót firmy sięga 1 000 000 PLN, a wybrane przez nas biuro posiada polisę odpowiedzialności cywilnej do kwoty 5 000 PLN. W sytuacji, gdy błąd biura sięgnie 50 000 PLN na przykład tytułem odsetek zaległego, źle naliczonego podatku, przedsiębiorstwo może mieć trudności z uzyskaniem rekompensaty od biura.

Kiedy powodem naliczenia odsetek jest ewidentny błąd biura rachunkowego, to ono powinno pokryć sumę odsetek i mandatu w całości. Im wyższa kwota gwarancyjna, tym wyższe bezpieczeństwo w razie pomyłki księgowego.

Jeżeli kontrola skarbowa wykaże błędy w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa musimy liczyć się z tym, że na firmę zostanie nałożony mandat, a w wyniku błędu naliczone będą odsetki, np. za źle zapłacony podatek. Wówczas przedsiębiorca ma prawo dochodzić uregulowania odsetek oraz mandatu karnego przez biuro rachunkowe, któremu firma powierzyła swoją księgowość.

źródło: Ekkom

reklama

Czytaj także

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama