REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zasiłek rodzinny z nowymi wnioskami

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne będą korzystać z nowych wniosków.

NOWE PRAWO

Od 1 września osoby uprawnione będą mogły ubiegać się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 listopada. Aby je otrzymać, muszą złożyć wnioski, które będą inne niż dotychczas. Ich nowe wzory określa wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 114, poz. 950). Zmiany we wzorach wniosków to efekt obowiązujących od 1 stycznia nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz tzw. ustawy rodzinnej.

REKLAMA

Autopromocja

Rozporządzenie uchyla więc przepis, który przewidywał, że do wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego trzeba dołączyć zaświadczenie o wysokości opłaty ponoszonej za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Podobnie stało się z przepisem, który mówił, że od dochodu rodziny odejmuje się kwotę opłaty za pobyt w tej instytucji. Nie jest to już konieczne, bo przy ustalaniu dochodu rodziny wyłącza się osobę przebywającą w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Dodatkowe zaświadczenia będą potrzebne przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Będzie ono wymagane w sytuacji, gdy dziecko przebywa w placówce zapewniającej opiekę nie więcej niż pięć dni w tygodniu. Ponadto wzór wniosku o dodatek został uzupełniony o zapis uwzględniający możliwość jego pobierania, kiedy matka podejmuje pracę, która nie uniemożliwia jej sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zmieniła się też treść niektórych oświadczeń i pouczeń przy ubieganiu się o świadczenia opiekuńcze. Związane jest to z nowymi zasadami nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy i przy jego kontynuacji oraz rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

Rozporządzenie wprowadza też nowy wzór obliczania wysokości składki zdrowotnej, która jest odliczana od dochodu. Będzie on taki sam jak wzór, który obowiązuje przy świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PROGI DOCHODOWE BEZ ZMIAN

Wczoraj Komitet Rady Ministrów zajmował się projektem rozporządzenia dotyczącym kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych. Resort pracy zaproponował w nim podniesienie kryterium z 504 zł i 583 zł na osobę w rodzinie, gdy jest niepełnosprawne dziecko, do 539 zł i 624 zł. Wydatki na świadczenia rodzinne wzrosłyby o 1,55 mld zł rocznie. Nie zgodziło się na to Ministerstwo Finansów. Wcześniej podobna decyzja została podjęta na posiedzeniu rządu. Wtedy ustalono, że od listopada wzrosną tylko zasiłki rodzinne.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA