REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zasiłek rodzinny z nowymi wnioskami

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne będą korzystać z nowych wniosków.

NOWE PRAWO

Od 1 września osoby uprawnione będą mogły ubiegać się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 listopada. Aby je otrzymać, muszą złożyć wnioski, które będą inne niż dotychczas. Ich nowe wzory określa wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 114, poz. 950). Zmiany we wzorach wniosków to efekt obowiązujących od 1 stycznia nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz tzw. ustawy rodzinnej.

Autopromocja

Rozporządzenie uchyla więc przepis, który przewidywał, że do wniosku o przyznanie zasiłku rodzinnego trzeba dołączyć zaświadczenie o wysokości opłaty ponoszonej za pobyt członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Podobnie stało się z przepisem, który mówił, że od dochodu rodziny odejmuje się kwotę opłaty za pobyt w tej instytucji. Nie jest to już konieczne, bo przy ustalaniu dochodu rodziny wyłącza się osobę przebywającą w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Dodatkowe zaświadczenia będą potrzebne przy ubieganiu się o świadczenie pielęgnacyjne i dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Będzie ono wymagane w sytuacji, gdy dziecko przebywa w placówce zapewniającej opiekę nie więcej niż pięć dni w tygodniu. Ponadto wzór wniosku o dodatek został uzupełniony o zapis uwzględniający możliwość jego pobierania, kiedy matka podejmuje pracę, która nie uniemożliwia jej sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zmieniła się też treść niektórych oświadczeń i pouczeń przy ubieganiu się o świadczenia opiekuńcze. Związane jest to z nowymi zasadami nabywania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego po raz pierwszy i przy jego kontynuacji oraz rozszerzeniem kręgu osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.

Rozporządzenie wprowadza też nowy wzór obliczania wysokości składki zdrowotnej, która jest odliczana od dochodu. Będzie on taki sam jak wzór, który obowiązuje przy świadczeniach z Funduszu Alimentacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PROGI DOCHODOWE BEZ ZMIAN

Wczoraj Komitet Rady Ministrów zajmował się projektem rozporządzenia dotyczącym kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń rodzinnych. Resort pracy zaproponował w nim podniesienie kryterium z 504 zł i 583 zł na osobę w rodzinie, gdy jest niepełnosprawne dziecko, do 539 zł i 624 zł. Wydatki na świadczenia rodzinne wzrosłyby o 1,55 mld zł rocznie. Nie zgodziło się na to Ministerstwo Finansów. Wcześniej podobna decyzja została podjęta na posiedzeniu rządu. Wtedy ustalono, że od listopada wzrosną tylko zasiłki rodzinne.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA