| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do przetargów przystąpi więcej przedsiębiorców

Do przetargów przystąpi więcej przedsiębiorców

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogli przystępować do przetargów. Zniesiona zostanie też konieczność posiadania zabezpieczenia finansowego.

Na ostatnim posiedzeniu Nadzwyczajnej Komisji Gospodarki rozpatrzony został rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych. Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Andrzej Ambroziak, popiera zawarte w projekcie zapisy, umożliwiające ubieganie się o zamówienie tym wykonawcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz dające zamawiającym większą swobodę w formułowaniu warunków wykonywania zamówień.

Wśród korzystnych dla przedsiębiorców zmian należy wymienić ponadto propozycję uchylenia zapisu, znoszącego nakaz zabezpieczenia finansowego, który miałby być gwarancją właściwego wykonania umowy przez zamawiającego. Konfederacja popiera również zapis eliminujący przypadki przedłużania terminu składania ofert, związanych z koniecznością udzielania odpowiedzi na zapytania, przysłane tuż przed jego upływem.

Wątpliwości natomiast budzą propozycje związane z określaniem w opisie zamówienia publicznego, wymagań związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Zastrzeżenie dotyczy zmiany, że o zamówienia będą się mogli ubiegać wyłącznie wykonawcy, u których ponad połowa zatrudnionych pracowników, to osoby niepełnosprawne. Zdaniem KPP jest to sprzeczne z realiami, w Polsce bowiem rzadkością jest sytuacja, w której ponad połowę zatrudnionych w firmie stanowią osoby niepełnosprawne.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK