reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do przetargów przystąpi więcej przedsiębiorców

Do przetargów przystąpi więcej przedsiębiorców

Przedsiębiorcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogli przystępować do przetargów. Zniesiona zostanie też konieczność posiadania zabezpieczenia finansowego.

Na ostatnim posiedzeniu Nadzwyczajnej Komisji Gospodarki rozpatrzony został rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych. Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Andrzej Ambroziak, popiera zawarte w projekcie zapisy, umożliwiające ubieganie się o zamówienie tym wykonawcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz dające zamawiającym większą swobodę w formułowaniu warunków wykonywania zamówień.

Wśród korzystnych dla przedsiębiorców zmian należy wymienić ponadto propozycję uchylenia zapisu, znoszącego nakaz zabezpieczenia finansowego, który miałby być gwarancją właściwego wykonania umowy przez zamawiającego. Konfederacja popiera również zapis eliminujący przypadki przedłużania terminu składania ofert, związanych z koniecznością udzielania odpowiedzi na zapytania, przysłane tuż przed jego upływem.

Wątpliwości natomiast budzą propozycje związane z określaniem w opisie zamówienia publicznego, wymagań związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Zastrzeżenie dotyczy zmiany, że o zamówienia będą się mogli ubiegać wyłącznie wykonawcy, u których ponad połowa zatrudnionych pracowników, to osoby niepełnosprawne. Zdaniem KPP jest to sprzeczne z realiami, w Polsce bowiem rzadkością jest sytuacja, w której ponad połowę zatrudnionych w firmie stanowią osoby niepełnosprawne.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama